Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Naučná stezka Růžová
Příroda

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Trasa naučné stezky začíná na parkovišti ležícím asi 1 kilometr východně od centra obce Růžová. Toto místo je zároveň výchozím bodem cyklotrasy č. 3076 vedoucí přes Kamenickou Stráň kolem Dolského mlýna do Jetřichovic. Obec Růžová patří k nejstarším osadám Českého Švýcarska. Byla založena během první vlny kolonizace na přelomu 13. a 14. století a první písemná zmínka pochází z roku 1352. Dnes je ideálním výchozím místem pro turistické výlety na Růžovský vrch, k Dolskému mlýnu či do soutěsek Kamenice. V obci sídlí mýdlárna Rubens, jejíž přírodní bylinková mýdla, oleje a šampony se pyšní certifikátem „Českosaské Švýcarsko – regionální produkt“.

Od úvodního panelu vede trasa po zpevněné cestě otevřenou krajinou nabízející pěkné výhledy do okolí. Během tohoto asi 800 metrů dlouhého rovinatého úseku upoutá vaši pozornost především impozantní silueta Růžovského vrchu. Druhé zastavení je umístěno u turistického odpočívadla na hranici Národního parku České Švýcarsko, která zde zároveň tvoří hranici Národní přírodní rezervace Růžovský vrch a hranici I. zóny národního parku. Nedaleko od místa druhého zastavení se nachází bývalý čedičový lom. Těžba stavebního kamene, který byl používán především při budování cest, bohužel v minulosti nenávratně zničila proslulou turistickou a přírodovědnou atrakci známou již v 19. století jako „ledové jámy“. Díky proudění vzduchu v rozsáhlém systému podzemních puklin tu na povrch vyvěral velmi studený vzduch, takže zde často zůstával až do léta ležet sníh.

Nedaleko druhého zastavení NS lze také vystoupat na vrchol Růžovského vrchu, který je se svými 619 metry nejvyšším bodem národního parku. V minulosti zde stávala rozhledna, ze které se nabízel nádherný výhled do dalekého okolí. Údajně odtud bylo vidět až do Drážďan. Dnes je zde vztyčen dřevěný kříž a umístěna vrcholová knížka.

Pohodlná cesta lesem po asfaltové cestě vás dovede k odbočce ke třetímu zastavení naučné stezky, které je umístěno před objektem lehkého opevnění, vybudovaným v roce 1938. Informační panel vás seznámí s historií a důvodem budování linie opevnění v těchto místech a s vybavením a technickým řešením zdejší vojenské pevnůstky. Ta náleží do početné rodiny objektů lehkého opevnění vzor 37, typ A-120. Jejich posádku tvořilo sedm mužů a byly určeny pro boční palbu dvou kulometů ve střílnách. Železné pruty s oky, které se dodnes dochovaly v horní části pevnůstky, sloužily k upevnění maskovací sítě.

Po lesní pěšině se dostanete k dalšímu zajímavému zastavení – u říčky Kamenice naleznete pozůstatky jedné z nejstarších dochovaných staveb na území národního parku, Dolského mlýna, který  zde stojí již více než 400 let. Po krátkém stoupání od Dolského mlýna po bývalé mlýnské cestě přijdete brzy k odbočce na jednu z nejkrásnějších vyhlídek v národním parku, na hraně pískovcové skály, odkud se otevírá dech beroucí pohled do 80 metrů hluboké soutěsky říčky Kamenice. Díky odlehlosti vyhlídky máte velkou šanci, že si kouzlo tohoto místa budete moci vychutnat sami a v klidu.
 
Po krátké cestě lesem se před vámi objeví první roubené a hrázděné domky starobylé vesničky Kamenická Stráň, která se roku 1995 stala vesnickou památkovou zónou. Zdejší zachovalé lidové architektuře je také věnována velká část textů sedmého zastavení NS. Další trasa pak z Kamenické Stráně pokračuje po silnici tvořící hranici národního parku a dále lesními cestami Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, kde se můžete potěšit pohledem na 300 let starou borovici Anděla strážného (pojmenované podle obrázku zavěšeném na jejím kmeni), nebo do míst, kde stávala osada Nová Ves. Dnes tu po ní zůstaly pomalu zarůstající cesty s ruinami domů, několik studánek a pár chřadnoucích ovocných stromů. Na samém konci naučné stezky vás čeká výstup na nejvýše položené místo celé trasy. A tento výšlap stojí opravdu za to. Zdánlivě nevysoký Pastevní vrch (402 m n. m.) vám totiž poskytne nádherný kruhový výhled na stolové hory Saského Švýcarska, Vysoký Sněžník, masivy Stříbrných a Křídelních stěn, Jetřichovické skály, Růžovský vrch, Lužické hory i vzdálené České středohoří. Daleký rozhled z Pastevního vrchu přitahoval v minulosti i pozornost armád. Při každém válečném tažení stávaly na vrcholu vojenské hlídky (například za třicetileté války, během vpádu pruských vojsk v roce 1778, či za napoleonských válek v roce 1806.

Ježíškova pošta na děčínském zámku

Napište dopis Ježíškovi a přijďte ho vhodit do kouzelné truhly v zahradách děčínského zámku.
Děčín, Ústecký kraj

Vánoční hrané prohlídky na zámku Děčín

Hrané prohlídky na děčínském zámku v době adventní vás přenesou do dob, kdy zámek obývala rodina knížete Jaroslava Thuna.
Děčín, Ústecký kraj

Vánoční hrané prohlídky na zámku Děčín

Hrané prohlídky na děčínském zámku v době adventní vás přenesou do dob, kdy zámek obývala rodina knížete Jaroslava Thuna.
Děčín, Ústecký kraj

Co když přijede kníže?

Co když přijede kníže? Aneb pomozte nám přichystat Vánoce u Thunů.
Děčín, Ústecký kraj

Česko zpívá koledy

V dalším ročníku akce pořádané regionálním Deníkem si opět můžete zazpívat nejznámější české koledy i na zámku.
Děčín, Ústecký kraj

Vánoční tančírna

Vánoční tančírna manželů Rottenbornových.
Děčín, Ústecký kraj

3. adventní koncert na zámku Děčín

Guitar Arte Trio – 3. adventní koncert.
Děčín, Ústecký kraj

Adventní trh na zámku Děčín

Tradiční adventní trh na zámeckém nádvoří.
Děčín, Ústecký kraj

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.
Růžová, Ústecký kraj

Mýdlárna Rubens v obci Růžová

Mýdlárna Rubens se nachází v malebné vesnici Růžová. Na co se k nám můžete těšit? Na vyprávění o výrobě našich mýdel a o bylinkách, které používáme, a jejich léčebných účincích. Také si u nás můžete ozdobit mýdlo.
Růžová, Ústecký kraj

Petřínská stezka u obce Růžová

V roce 2017 vznikla u Růžové v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce nová naučná stezka na místní vrch Petřín.
Růžová, Ústecký kraj

Chodníky naboso v obci Růžová

Chodníky naboso v Růžové vznikly jako součást bylinkové mýdlárny Rubens a mají stejné myšlenkové naladění. Vytvořením chodníků naboso chtěli v mýdlárně navázat na naše prapra, kteří chodili běžně bosky a dopřát tak lidem návrat „k normálnu".
Růžová, Ústecký kraj

Růžovský vrch v Českém Švýcarsku – Děčínská Fudžijama

Růžovský vrch si díky své mohutnosti, kterou dominuje zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu říká jednoduše Růžák. Podobnost se vzdáleným asijským vulkánem dokládá nejen majestátní vzhled, ale také společný, sopečný původ.
Růžová, Ústecký kraj

Indiánská vesnička Rosehill – svět prérijních indiánů

Indiánská vesnička Rosehill se nachází v malebné krajině CHKO Labské pískovce v obci Růžová na Děčínsku. Uvidíte zde osadu prérijních indiánů – stylově vybavené interiéry indiánských týpí, repliky původních indiánských oděvů, hraček, zbraní, hudebních nástrojů a věcí denní potřeby.
Růžová, Ústecký kraj

Koupací biotop Nový Svět u Arnoltic

Biotop Nový Svět vznikl v roce 2019 na místě původního zchátralého koupaliště. Nachází se uprostřed údolí mezi obcemi Bynovec, Arnoltice a Růžová.
Růžová, Ústecký kraj

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Větrný mlýn u Růžové

Větrný mlýn holandského typu z roku 1844 stojí na vrchu Petřín (Sturmberg) na okraji obce Růžová.
Růžová, Ústecký kraj

Farma Růžová

Farma nabízí stylové ubytování na domácí farmě v obci Růžová v srdci Českého Švýcarska,.
Arnoltice, Ústecký kraj

Chalupa U Karla

Příjemné a nerušené ubytování v Chalupě U Karla, která se nachází v blízkosti lesa na okraji obce Arnoltice na samém začátku národního parku České Švýcarsko.
Arnoltice, Ústecký kraj

Hotel Hubert – Mezná

Rodinný hotelu Huber se nachází na okraji národního parku České Švýcarsko.
Děčín, Ústecký kraj

Penzion Na Vyhlídce v Českém Švýcarsku

Rodinný penzion Na Vyhlídce ve vísce Mezná je ideálním výchozím bodem pro rodiny s dětmi, nadšené turisty nebo příznivce cykloturistiky, kteří chtějí zblízka poznat přírodu národního parku České Švýcarsko.
Hřensko, Ústecký kraj

Garden Hotel Mezná

Budova s krásnými zahradami, jezírkem a nádhernými výhledy do okolí je vybavena privátním wellnessem s vířivkou a saunou, lobby barem a vlastní restaurací. Nenajdete lepší východisko pro objevování krás Českého Švýcarska.
Hřensko, Ústecký kraj

Penzion Zvoneček

Ubytování v rodinném penzionu, který nabízí ubytování v srdci národního parku České Švýcarsko s krásným výhledem do okolí.
Jetřichovice, Ústecký kraj

Penzion Pod Kaštany

Penzion Pod Kaštany nabízí příjemné ubytování v Srbské Kamenici v Českém Švýcarsku. Nedaleko jsou známé Ferdinandovy soutěsky. Součástí penzionu je stylová restaurace s domácí kuchyní, která je pouze pro ubytované hosty.
Srbská Kamenice, Ústecký kraj