Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Růžová
Naučná stezka Růžová
"> "> "> "> "> "> "> Foto. Pohled z Rudolfova kamene na Kolište a Ružovský vrch, autor: Václav Sojka "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Naučná stezka Růžová

Naučná stezka Růžová prochází územím Národního parku České Švýcarsko a Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jedná se o okružní trasu na které se dozvíte zajímavosti z přírody a bohaté historie nádherné krajiny mezi obcemi Růžová a Jetřichovice.

Trasa naučné stezky začíná na parkovišti ležícím asi 1 kilometr východně od centra obce Růžová. Toto místo je zároveň výchozím bodem cyklotrasy č. 3076 vedoucí přes Kamenickou Stráň kolem Dolského mlýna do Jetřichovic. Obec Růžová patří k nejstarším osadám Českého Švýcarska. Byla založena během první vlny kolonizace na přelomu 13. a 14. století a první písemná zmínka pochází z roku 1352. Dnes je ideálním výchozím místem pro turistické výlety na Růžovský vrch, k Dolskému mlýnu či do soutěsek Kamenice. V obci sídlí mýdlárna Rubens, jejíž přírodní bylinková mýdla, oleje a šampony se pyšní certifikátem „Českosaské Švýcarsko – regionální produkt“.

Od úvodního panelu vede trasa po zpevněné cestě otevřenou krajinou nabízející pěkné výhledy do okolí. Během tohoto asi 800 metrů dlouhého rovinatého úseku upoutá vaši pozornost především impozantní silueta Růžovského vrchu. Druhé zastavení je umístěno u turistického odpočívadla na hranici Národního parku České Švýcarsko, která zde zároveň tvoří hranici Národní přírodní rezervace Růžovský vrch a hranici I. zóny národního parku. Nedaleko od místa druhého zastavení se nachází bývalý čedičový lom. Těžba stavebního kamene, který byl používán především při budování cest, bohužel v minulosti nenávratně zničila proslulou turistickou a přírodovědnou atrakci známou již v 19. století jako „ledové jámy“. Díky proudění vzduchu v rozsáhlém systému podzemních puklin tu na povrch vyvěral velmi studený vzduch, takže zde často zůstával až do léta ležet sníh.

Nedaleko druhého zastavení NS lze také vystoupat na vrchol Růžovského vrchu, který je se svými 619 metry nejvyšším bodem národního parku. V minulosti zde stávala rozhledna, ze které se nabízel nádherný výhled do dalekého okolí. Údajně odtud bylo vidět až do Drážďan. Dnes je zde vztyčen dřevěný kříž a umístěna vrcholová knížka.

Pohodlná cesta lesem po asfaltové cestě vás dovede k odbočce ke třetímu zastavení naučné stezky, které je umístěno před objektem lehkého opevnění, vybudovaným v roce 1938. Informační panel vás seznámí s historií a důvodem budování linie opevnění v těchto místech a s vybavením a technickým řešením zdejší vojenské pevnůstky. Ta náleží do početné rodiny objektů lehkého opevnění vzor 37, typ A-120. Jejich posádku tvořilo sedm mužů a byly určeny pro boční palbu dvou kulometů ve střílnách. Železné pruty s oky, které se dodnes dochovaly v horní části pevnůstky, sloužily k upevnění maskovací sítě.

Po lesní pěšině se dostanete k dalšímu zajímavému zastavení – u říčky Kamenice naleznete pozůstatky jedné z nejstarších dochovaných staveb na území národního parku, Dolského mlýna, který  zde stojí již více než 400 let. Po krátkém stoupání od Dolského mlýna po bývalé mlýnské cestě přijdete brzy k odbočce na jednu z nejkrásnějších vyhlídek v národním parku, na hraně pískovcové skály, odkud se otevírá dech beroucí pohled do 80 metrů hluboké soutěsky říčky Kamenice. Díky odlehlosti vyhlídky máte velkou šanci, že si kouzlo tohoto místa budete moci vychutnat sami a v klidu.
 
Po krátké cestě lesem se před vámi objeví první roubené a hrázděné domky starobylé vesničky Kamenická Stráň, která se roku 1995 stala vesnickou památkovou zónou. Zdejší zachovalé lidové architektuře je také věnována velká část textů sedmého zastavení NS. Další trasa pak z Kamenické Stráně pokračuje po silnici tvořící hranici národního parku a dále lesními cestami Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, kde se můžete potěšit pohledem na 300 let starou borovici Anděla strážného (pojmenované podle obrázku zavěšeném na jejím kmeni), nebo do míst, kde stávala osada Nová Ves. Dnes tu po ní zůstaly pomalu zarůstající cesty s ruinami domů, několik studánek a pár chřadnoucích ovocných stromů. Na samém konci naučné stezky vás čeká výstup na nejvýše položené místo celé trasy. A tento výšlap stojí opravdu za to. Zdánlivě nevysoký Pastevní vrch (402 m n. m.) vám totiž poskytne nádherný kruhový výhled na stolové hory Saského Švýcarska, Vysoký Sněžník, masivy Stříbrných a Křídelních stěn, Jetřichovické skály, Růžovský vrch, Lužické hory i vzdálené České středohoří. Daleký rozhled z Pastevního vrchu přitahoval v minulosti i pozornost armád. Při každém válečném tažení stávaly na vrcholu vojenské hlídky (například za třicetileté války, během vpádu pruských vojsk v roce 1778, či za napoleonských válek v roce 1806.

Ubytování a restaurace v okolí