Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Krásný Dvůr
Zámek Krásný Dvůr
"> "> "> "> "> "> "> "> krásný dvur1.png "> "> zámek "> prohlídka zámku "> kocár "> koncert "> letní divadelní predstavení "> J.W.Goethe v Krásném Dvore "> Goethe s Ulrikou "> Hradozámecká noc "> strašidelná spolecnost
Přidat foto
Památky

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.
Interiéry zdobí dobové zařízení a především sbírky porcelánu, kameniny a hodin. Jsou zde nainstalována velmi cenná malířská díla českých a evropských autorů, jako např. Petr Brandl, Karel Škréta, Filip Kristian Benthum, Alžběta Vigée-Lebrun atd. Pozoruhodné jsou také některé tématické sbírky (např. rozsáhlý barokní obrazový soubor psích portrétů malíře Petra Václava Bergera). Za prohlídku stojí zámecká knihovna, dále pak původní kamna klasicistních tvarů, nábytek a další ukázky dovednosti historických řemeslníků.

Anglický park zdobí zajímavé stavby jako Panův templ, Novogotický templ a 84 stop vysoký obelisk, postavený přesně podle obelisku, který se tyčí v Římě na Piazza del Popolo. Krásnodvorský impozantní špičatý sloup byl zřízen na památku slavného vítězství u Ambergu, vybojovaného v roce 1796 arcivévodou Karlem, díky němuž bylo postupující vojsko francouzské republiky zahnáno od hranic české vlasti. Projít se v parku můžete také kolem soustavy rybníků a vodních kanálů.

Pro základní školy jsou připraveny speciální výukové programy zaměřené na umělecké řemeslo a historii 18. a 19. století. Využít lze také pořádání svatebního obřadu ve Velkém sále zámku či samotné zahradě.


Prohlídkové okruhy

Zámecké interiéry
Zámek Krásný Dvůr nabízí prohlídku 18 místností. V místnostech je vybavení především z 18. a 19. století. Během prohlídky uvidíte bohatou obrazovou výzdobu, dobovou výmalbu stěn, soubor historických kamen a historický nábytek. Navštívíte např. Dámskou ložnici, Biedermeierový salon, Hudební salonek, Černínskou knihovnu nebo Malou a Velkou obrazárnu.

Zámecký park s průvodcem
Rozloha anglického parku v Krásném Dvoře činí téměř 100 ha. Park můžete navštívit celoročně sami, vstup je volný. Komentovaná prohlídka parku je možná po předchozí rezervaci a zaplacení vstupného. Minimální počet osob pro prohlídku s průvodcem je 5.

Novogotický templ
V Novogotickém templu je umístěna výstava o vývoji krajinářských parků. Návštěvníci se mohou dozvědět o prvních parcích v Evropě i v České republice a také více informací o parku v Krásném Dvoře a o Novogotickém templu samotném. Rovněž si mohou prohlédnout obnovené vitráže a zrestaurovanou sochu maršála Schwarzenberga. Prohlídka interiéru Novogotického templu je bez průvodce.

Vyhlídka
Okruh návštěvníky zavede na vyhlídkový ochoz na Novogotickém templu. Z ochozu je krásný výhled do okolí. Upozorňujeme návštěvníky, že okruh je fyzicky náročný, na ochoz se stoupá po úzkém točitém schodišti. Vyhlídka je zpřístupněna ve zvláštním režimu. Z bezpečnostních důvodů je vstup umožněn po skupinách o 8 lidech. Za špatného počasí (déšť, silný vítr, mlha, sníh, námraza) není vyhlídka zpřístupněna.
 

Z historie

Nejstarší písemná zmínka o Krásném Dvoře je známa z roku 1295, kdy je připomínán Vilém z Krásného Dvora. V první čtvrtině 16. století se stal majitelem Krásného Dvora Václav Pětipeský z Chýš, který započal v místech dnešního zámku budovat tzv. Horní tvrz, kterou ale nedostavěl. Stavbu v podobě renesanční vily dokončil až její nový majitel Jan ml. Mašťovský z Kolovrat. Tato vila ze 16. století a její vnitřní rozdělení tvoří základní konstrukci v dnešní hlavní zámecké budově. V držení krásnodvorského statku se poté vystřídali různí vlastníci, kteří zde ovšem neprovedli žádné významné úpravy. Roku 1649 se Krásný Dvůr dostává do majetku rodu Černínů, v jejichž držení zůstal až do roku 1945.

Když se roku 1719 František Josef Černín rozhodl přebudovat vilu v barokní zámek odpovídající soudobým nárokům bydlení, do té doby sloužila tvrz jako sýpka a skladiště hospodářských potřeb. Projekt vypracoval pražský architekt František Maxmilián Kaňka, osobní stavitel Františka Josefa Černína. Hlavní přestavba zámku probíhala v letech 1720 až 1724. Koncem 18. století nechal Jan Rudolf Černín rozšířit zámeckou kapli, přistavět dvě nová schodiště a především přeměnit blízkou oboru v unikátní anglický park, který byl postupně obohacen mnoha romantickými stavbami.
 

Cestování bez bariér

Možnost prohlídky pro vozíčkáře jen po předešlé rezervaci, park a nádvoří jsou bezbariérové.

Zámek Krásný Dvůr

28.5.
Májový den se zámeckými koňmi

Májový den se zámeckými koňmi

Krásný Dvůr, Ústecký kraj
14.5.
31.8.
Přesměrovaný hovor

Přesměrovaný hovor

Krásný Dvůr, Ústecký kraj
11.6.
12.6.
Víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad

Krásný Dvůr, Ústecký kraj
24.6.
Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně

Krásný Dvůr, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness hotel Národní dům

Wellness hotel Národní dům

Podbořany, Ústecký kraj
Ubytování v areálu zámku Valeč

Ubytování v areálu zámku Valeč

Valeč, Karlovarský kraj
Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Hotel a restaurace U Hada v Žatci

Žatec, Ústecký kraj