Kout na Šumavě

Navzdory jménu neleží Kout na Šumavě, ale na Chodsku, a to mezi Kdyní a Domažlicemi. K místním lákadlům patří pivovar a gloriet zvaný Klobouk, kuriózní romantická stavba v polích severně od obce, která má výletníkům připomenout bitvu u Domažlic v roce 1431.

Kout na Šumavě a Všerubský průsmyk

Obec v kotlině obklopené věncem vrchů vznikla jako samostatný dvůr, který patřil pánům z Rýzmberka. Dodnes tu stojí stará tvrz, kostel sv. Jiří a pivovar, založený v roce 1736. Koutskou desítku, dvanáctku a tmavé speciály čepují v několika desítkách restaurací, hlavně v Plzni a v Praze.

hradu Rýzmberk vede značená trasa, z upravené vyhlídkové věže je překrásný pohled na Všerubský průsmyk. Ten tvoří přirozenou hranici mezi Šumavou a Českým lesem, v jehož podhůří leží také Kout.
 

Klobouk kardinála Cesariniho

Když v roce 1431 kardinál Giuliano Cesarini prchal po prohrané bitvě křižáků s husity u Domažlic, při útěku ztratil šaty, šperky i kardinálský klobouk. Kardinála nechali husité běžet, zato klobouk přivezli jako vzácnou trofej do Prahy a spolu s ukořistěnými křižáckými prapory jej vystavili v Týnském chrámu. Dodnes jej připomíná výletní altán, jehož střecha má tvar kardinálského klobouku. Drobnou romantickou stavbu hrabě Stadion začlenil do parkově upravené krajiny v první polovině 19. století.
 

Za památnými stromy do Kouta na Šumavě

V okolí Kouta objevíte řadu chráněných památných stromů. Na břehu Novodvorského rybníka v místě nazývaném U Krysálů stojí už 300 let lípa velkolistá, dál při cestě směrem k jihu minete přibližně 350 let starý dub a asi 300 let starý javor klen, jehož kmen má úctyhodný obvod 530 centimetrů. K pozoruhodným místům v okolí patří podvodní pozorovací kabina v lomu u Mrákova, milovníky vodních radovánek přitahuje Centrum vodní zábavy s wellness centrem ve Kdyni.

Aktivity

Klobouk u Kouta na Šumavě

Klobouk u Kouta na Šumavě

Kout na Šumavě, Plzeňský kraj
Kostel sv. Jiří v Koutu na Šumavě

Kostel sv. Jiří v Koutu na Šumavě

Kout na Šumavě, Plzeňský kraj
Tvrz Kout na Šumavě

Tvrz Kout na Šumavě

Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Kout na Šumavě

Pivovar Kout na Šumavě

Kout na Šumavě, Plzeňský kraj