Úvod > Kam pojedete? > Plzeňský kraj > Český les – Chodsko > Kout na Šumavě

Kout na Šumavě

Navzdory jménu neleží Kout na Šumavě, ale na Chodsku, a to mezi Kdyní a Domažlicemi. K místním lákadlům patří pivovar a gloriet zvaný Klobouk, kuriózní romantická stavba v polích severně od obce, která má výletníkům připomenout bitvu u Domažlic v roce 1431.

Kout na Šumavě a Všerubský průsmyk

Obec v kotlině obklopené věncem vrchů vznikla jako samostatný dvůr, který patřil pánům z Rýzmberka. Dodnes tu stojí stará tvrz, kostel sv. Jiří a pivovar, založený v roce 1736. Koutskou desítku, dvanáctku a tmavé speciály čepují v několika desítkách restaurací, hlavně v Plzni a v Praze.

hradu Rýzmberk vede značená trasa, z upravené vyhlídkové věže je překrásný pohled na Všerubský průsmyk. Ten tvoří přirozenou hranici mezi Šumavou a Českým lesem, v jehož podhůří leží také Kout.
 

Klobouk kardinála Cesariniho

Když v roce 1431 kardinál Giuliano Cesarini prchal po prohrané bitvě křižáků s husity u Domažlic, při útěku ztratil šaty, šperky i kardinálský klobouk. Kardinála nechali husité běžet, zato klobouk přivezli jako vzácnou trofej do Prahy a spolu s ukořistěnými křižáckými prapory jej vystavili v Týnském chrámu. Dodnes jej připomíná výletní altán, jehož střecha má tvar kardinálského klobouku. Drobnou romantickou stavbu hrabě Stadion začlenil do parkově upravené krajiny v první polovině 19. století.
 

Za památnými stromy do Kouta na Šumavě

V okolí Kouta objevíte řadu chráněných památných stromů. Na břehu Novodvorského rybníka v místě nazývaném U Krysálů stojí už 300 let lípa velkolistá, dál při cestě směrem k jihu minete přibližně 350 let starý dub a asi 300 let starý javor klen, jehož kmen má úctyhodný obvod 530 centimetrů. K pozoruhodným místům v okolí patří podvodní pozorovací kabina v lomu u Mrákova, milovníky vodních radovánek přitahuje Centrum vodní zábavy s wellness centrem ve Kdyni.

Aktivity

Klobouk u Kouta na Šumavě

Tato malá pozoruhodná stavba se nachází na kopci Kolébka nad Koutem na Šumavě při polní cestě ke Spáňovu. Dnešní gloriet byl v roce 2007 rekonstruován a slouží jako příjemné místo k zastavení a krátkému odpočinku s krásným výhledem. Místo je doplněno lavičkami a informační tabulí.
Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Tvrz Kout na Šumavě

Tvrz je nejstarší stavba v obci a byla postavena na počátku 16. století. Na budově je umístěna busta rodáka obce profesora University Karlovy MUDr. Františka Schambergera.
Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jiří v Koutu na Šumavě

Kostel sv. Jiří v Koutě na Šumavě stojí na místě původní kaple z roku 1702. Ta byla později rozšířena přistavbou chrámové loďi z iniciativy hraběnky ze Stadionu. Ke dni sv. Jiří se koná každoročně pouť, vždy první neděli po 24. 4., za velké účasti místních i přespolních občanů.
Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Kout na Šumavě

Obec Kout na Šumavě v poslední době proslula svým dokonale zachovaným, ale nepřístupným pivovarem. Od roku 2020 je pivovar v insolvenci.
Kout na Šumavě, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.
Plzeňsko pro rodiny s dětmi, Výlety pro děti