Úvod > Aktuality > Oslavte rok 2023 návštěvou některé z památek UNESCO: výročí zápisu slaví Kroměříž, Holašovice, Třebíč a modrotisk
Památky

Oslavte rok 2023 návštěvou některé z památek UNESCO: výročí zápisu slaví Kroměříž, Holašovice, Třebíč a modrotisk

  • Vydáno13. dubna 2023
Obdivujte památky UNESCO a naplánujte si výlet tam, kde slaví výročí zápisu na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. V roce 2023 je z čeho vybírat: 25 let v UNESCO slaví arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži a vesnická památková rezervace v Holašovicích, 20 let od zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO si připomíná Třebíč a už pět let uplynulo od zápisu modrotisku na seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
Kdo by neměl rád Kroměříž a její historické centrum s malebnými zákoutími, kouzelnými uličkami a podloubími, sluncem zalité Velké náměstí, neopakovatelnou atmosféru Podzámecké zahrady a Květné zahrady i aristokraticky elegantní Arcibiskupský zámek. Město, které na každém kroku láká k procházkám a objevování, si přitom uchovává své malé tajemství: neexistují totiž doklady o tom, kdy přesně byla někdejší trhová obec povýšena na město. Zato přesně víme, že v roce 2023 Kroměříž slaví 760. výročí svého trvání, 350 let od pořízení sbírky obrazů do zámecké galerie, 175 let od konání Ústavodárného říšského sněmu, 40 let od natáčení Formanova filmu Amadeus, a také 25 let od zápisu do UNESCO. Zkrátka důvodů k oslavám letos najdete v Kroměříži opravdu hodně.
 

Kroměříž a 25 let v UNESCO: hudba, barokní slavnosti a Vybarvený běh

Nikoho proto nepřekvapí, že v Kroměříži se bude slavit celou turistickou sezonu. Na koncertě 30. května se na zámku představí seskupení Concentus Musicus Wien. Na programu bude Symfonie č. 3 Eroica Ludwiga van Beethovena, místem děje pak bude Sněmovní sál. Po obnově, která mu vrátila lesk z doby před 175 lety, kdy se tady konal ústavodárný říšský sněm habsburské monarchie, sál září zlatem, podobně jako obnovený letní byt arcibiskupa.

Letošní výročí připomenou i další oblíbené letní akce, například festival Hudba v zahradách a zámku či barokní slavnost Hortus Magicus. Knihovna a Muzeum Kroměřížska nabídnou zajímavé výstavy, přijet můžete i na červnový Vybarvený běh s happeningem nazvaným 760 dětských dlaní.

Letošní novinkou bude společná vstupenka do zámku a Květné zahrady, kromě toho se už v květnu na zámku slavnostně představí mince s motivem městské památkové rezervace, kterou vydává ve spolupráci s městem Česká národní banka. Symbolickou tečkou za oslavami by se pak poslední den v roce měla stát silvestrovská oslava na Hanáckém náměstí.

Čím můžete svůj letní program v Kroměříži doplnit? Podívejte se k nám na Kudy z nudy, tipů a nápadů pro to, jak si užít město i jeho okolí, máme nepřeberně!
 

Holašovice a 25 let v UNESCO: selské baroko a Selské slavnosti

Plné čtvrtstoletí od zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO slaví i jihočeská obec Holašovice. Vděčí za to návsi obklopené statky a sýpkami ve stylu selského baroka; jinou tak rozsáhlou památkovou rezervaci jinde v České republice nenajdete.

Hlavní akcí roku budou Selské slavnosti. Proběhnou předposlední víkend v červenci, představí tradiční i méně známá řemesla z Čech, Moravy a Slovenska a samozřejmě připomenou letošní výročí. Prohlédnete si nejenom krásnou náves, ale i Selský dvůr s muzeem, kovárnu, keramickou dílnu či jednu ze dvou hospod. Tam ochutnáte místní koláče, pečené podle tradičního receptu. Od jara do podzimu rovněž bývá otevřené informační centrum s malou expozicí o každodenním životě na venkově.

A jak se Holašovice proměnily za 25 let? Navenek skoro vůbec, ale přitom velmi podstatně: například vaše fotky už nebudou rušit sloupy elektrického vedení, dráty se přesunuly do země. Dalším krokem by mělo být přivedení optického internetového kabelu, po kterém zmizí z holešovických střech všechny satelity.

Holašovice se na prestižní seznam dostaly jako vůbec první památka z Budějovicka, v blízkém okolí ale můžete navštívit další památky UNESCO. Ty sice letos žádné výročí neslaví, ale kdo by odolal místům jako je Český Krumlov, loni zapsané tradice vorařství na Vltavě či expozici loutkářství v Městském muzeu v Týně nad Vltavou?
 

Třebíč a 20 let v UNESCO: historické městečko a Slavnost tří kápí

Dvacet let od zápisu svých památek na Sezam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO si v roce 2023 připomene Třebíč na Vysočině. V červenci 2003 byla na seznam zapsána židovská čtvrť s židovským hřbitovem a s bazilikou svatého Prokopa. V roce 2018 pak UNESCO rozhodlo o rozšíření hranic třebíčských památek o zámek, tedy areál bývalého benediktinského kláštera, v němž sídlí Muzeum Vysočiny.

Hlavní oslavy zápisu se chystají od 14. do 20. srpna, vyvrcholením všech akcí pak bude Slavnosti tří kápí. Ta se tradičně koná na Podzámecké nivě, kromě toho ale v zámeckých příkopech u baziliky vznikne malé historické městečko, areál zámku i židovskou čtvrť oživí historické programy, workshopy, koncerty, divadelní představení a komentované prohlídky.
 

UNESCO a pět let od zápisu modrotisku

První české památky se na seznam UNESCO dostaly v prosinci 1992. Jejích přehled najdete na Kudy z nudy, podobně jako seznam národních lidových tradic, zapsaných na Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva.

Pět let v UNESCO letos slaví modrotisk, textilní technika používaná již od 18. století. O její zápis společně s Českem žádalo Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko. U nás si výrobu modrotisku prohlédnete ve dvou dílnách na jižní Moravě, a to v Modrotiskové dílně rodiny DanzingerovyOlešnici a v dílně Arimo ve Strážnici. Obě dílny nabízejí komentované prohlídky spojené s ukázkami výroby a samozřejmě i prodej metráže či hotových výrobků.
Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

Vorařství nejen na Vltavě – tradice zapsaná v UNESCO

V roce 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, tradiční avšak již dnes bohužel zaniklé řemeslo představující tradiční znalosti a dovednosti spojené se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. Nadnárodní nominaci společně předložily státy: Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Mimo České republiky o připsání tradice vorařství společně usilovalo šest dalších evropských států: Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!

Kroměříž

Kroměříž

Kroměříž je díky významným památkám a neopakovatelné atmosféře jedním z nejnavštěvovanějších měst u nás. Přijeďte si odpočinout a načerpat novou energii.

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

Modrotisk, starodávná textilní tiskařská technika, se dočkal na podzim roku 2018 zápisu na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do rodinných řemeslných dílen, kde se dodnes vyrábí. Dokonce si můžete objednat potřebné pomůcky a vyzkoušet si modrotisková kouzla na vlastní pěst!

Třebíč

Třebíč

Máte rádi románský styl, gotiku, baroko i uličky starých židovských čtvrtí? Třebíč nabízí od každého trochu. Zdejší židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem byla společně s románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Holašovice

Holašovice

Holašovice, zaspané v roce 1998 mezi památky UNESCO, patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Kolem návsi s rybníčkem stojí domy se špýchary a bohatě zdobenými širokými štíty, malebný obrázek doplňují studny, barokní kaplička a kovárna.

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Starodávná textilní tiskařská technika je na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsaná od roku 2018. Nominaci společně podali řemeslníci z Česka, Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska. Každý kousek modrotisku v sobě nese poselství o řemeslné dovednosti staré stovky let, o národních tradicích i hrdosti na dlouhotrvající rodinné tradice.

Další aktuality

50 tipů, kam za Kelty a keltskou kulturou

Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? Prohlédněte si muzea, naučné stezky, skanzeny i reálnou podobu keltské vesnice, včetně staveb, řemesel a vůbec života z období před dvěma tisíci lety, kdy na našem území žili Keltové. Jednalo se o velkou skupinu kmenů indoevropských národů, které ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!
Památky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!
Památky

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky