Úvod > Česká nej > Osobnost > Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"
Osobnost

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.
První kino se v Praze otevřelo již roku 1907 a česká kinematografie patří mezi šest nejstarších na světě. Ve 30. letech vznikly v Praze nejmodernější ateliéry pro vznik zvukového filmu Barrandov, využívané dodnes filmovými produkcemi z celého světa. Velmi dobré mezinárodní renomé si také vydobyla pražská Filmová fakulta Akademie múzických umění (FAMU) založená r. 1947.

Miloš Forman se narodil 18. 2. 1932 v Čáslavi. Když mu bylo deset, přišel o oba své rodiče, zahynuli v koncentračním táboře. Vyrůstal v domově mládeže a internátní škole pro oběti 2. světové války. Chtěl studovat divadlo, ale vzali ho na scenáristiku pražské FAMU.
 

Filmy Miloše Formana

Režijně debutoval povídkovým snímkem Konkurs (1963), ve stejném roce pak měla premiéru i černá komedie Černý Petr, která vyhrála na festivalu v Locarnu. Následovaly Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967), v nichž stavěl individuální svobodu nad zkostnatělou společnost – téma, které mu vydrželo celý život. Hoří, má panenko bylo vybráno do hlavní soutěže festivalu v Cannes. Po sovětské invazi v srpnu 1968 se Miloš Forman odstěhoval do Spojených států, kde žil ve známém newyorském hotelu Chelsea. Pustil se tady do anglicky mluveného debutu Taking Off (1971) o rodičích, kteří pátrají po svých rebelujících dětech.

Po práci na povídkovém sportovním dokumentu Viděno osmi (1973) se Forman pustil do adaptace Keseyho románu Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). Film vyhrál pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec, herečka, adaptovaný scénář). Dalšími filmy Miloše Formana byly muzikál Vlasy (1979) a drama Ragtime (1981). V roce 1984 se vrátil do Prahy, kde natočil skladatelský duel Amadeus. Snímek vyhrál osm Oscarů, včetně těch za nejlepší film a režii. Osmdesátá léta Forman završil historickým Valmontem (1989) a na výsluní se vrátil ve druhé polovině devadesátých let, kdy natočil životopisy Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na měsíci (1999). S tím prvním vyhrál Berlinale, s druhým vyhrál tamtéž cenu za nejlepší režii. Posledním filmem Miloše Formana jsou Goyovi přízraky (2006).
 

Vyznamenání za celoživotní dílo a planetka ve vesmíru

V roce 2013 Miloš Forman získal od Sdružení amerických režisérů prestižní cenu za celoživotní dílo. Stejně je označen i Český lev z roku 1997, cena z festivalů v americkém Palm Springs, v Curychu a Lyonu. Francie ho honorovala důstojníkem Řádu umění a literatury. Krom toho dostal i titul profesor filmu a své zkušenosti předával na Columbijské univerzitě. V roce 1996 po Miloši Formanovi pojmenovali planetku objevenou v ondřejovské observatoři. Miloš Forman zemřel 13. dubna 2018, bylo mu 86 let.

Ubytování a restaurace

Restaurace Bruxx

Restaurace Bruxx

Praha 2, Praha
Dish

Dish

Praha 2, Praha
Ossegg Praha

Ossegg Praha

Praha 2, Praha