!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Modrotisk: nová česká stopa v UNESCO!
Modrotisk: nová česká stopa v UNESCO!
"> "> ">
Kultura

Modrotisk: nová česká stopa v UNESCO!

Vydáno 29. listopadu 2018
Modrotisk, starodávná textilní tiskařská technika, se dočkal zápisu na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do rodinných řemeslných dílen, kde se dodnes vyrábí. Dokonce si můžete objednat potřebné pomůcky a vyzkoušet si modrotisková kouzla na vlastní pěst!
Společně s výrobci mají samozřejmě radost všichni, kdo si tuhle textilní tiskařskou techniku oblíbili, a také Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko: ty totiž žádaly o zápis modrotisku společně s Českem. Jde už o šestou českou položku na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jako poslední uspělo před dvěma lety loutkářství, nominované společně se Slovenskem, společnost jim dělá sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů.
 

Modrotisk u pěti sousedů

Připravit společnou nominaci několika zemí je složité, ale právě na to UNESCO slyší: modrotisk/Blaudruck /Kékfestés/Modrotlač se stal příkladem řemeslného umění a lidské tvořivosti, a přes rozdílné jazyky i kulturu zapustil kořeny v pěti zemích střední Evropy. Technika se používá od 18. století, některé dřevěné formy jsou až 300 let staré a užívá je až sedmá generace tiskařů. Látka se potiskne zvláštní směsí, která při barvení v indigové lázni zabrání jejímu probarvení. Po odstranění směsi se odkryje vzor, který v původní barvě vystoupí na modrém podkladu různé sytosti.

Pokud chcete vidět výrobu modrotisku na vlastní oči, můžete navštívit dvě rodinné modrotiskové dílny, tedy Modrotisk DanzingerOlešnici nebo dílnu Arimo ve Strážnici. Obě se podílely na přípravě nominace.
 

Strážnický modrotisk

Více než stoletou tradici má Modrotisková dílna ve Strážnici, založená rodinou Jochových v roce 1906. Otevřeno má celý rok a kromě dílny tu najdete i prodejnu, kde koupíte nejenom vyráběné kalendáře, zástěry a chňapky, šátky, tašky a další předměty, ale také modrotiskové oblečení a oděvní doplňky nebo metráž na vlastní pokusy.

Prohlídka dílny trvá asi půl hodiny, vstupné stojí 60 / 40 Kč, rodinné 110 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma. Pro předem neohlášené návštěvníky začíná prohlídka v pracovních dnech vždy ve 12 hodin, větší skupinu je nutné objednat předem. Přímo v dílně se také pravidelně pořádají workshopy, navíc na pozvání jezdí modrotiskaři i do jiných měst; informace o chystaných akcích najdete na Facebooku.
 

Modrotisková dílna Danzinger

V Olešnici se kdysi hojně pěstoval len, téměř v každé chalupě klapal tkalcovský stav a samozřejmě tu žili i barvíři. Dochovala se tu původní dílna rodiny Danzingerů z počátku 19. století, kde se dodnes vyrábí modrotisk ručně s použitím původních dřevěných forem a přesně podle starých receptur. Danzingerovi vám rádi vysvětlí, jak se modrotisk dělá a předvedou vám i nanášení vzorů ručně vyřezávanými formami, sušení a barvení v kádích s modrým přírodním barvivem namíchaným z indiga. Prohlídka trvá přibližně padesát minut, přímo v dílně si také můžete výrobky z modrotisku koupit. Otevřeno je v od května do konce září, prohlídku mimo sezonu je nutné objednat předem, vstupné stojí 40/30/25 Kč. Pozor, dílna není vytápěná, takže si vezměte teplé oblečení.
 

Modrotisk krok za krokem

Láká vás domácí modrotisk? Obě dílny na svých stránkách popisují jednotlivé kroky a postupy vlastní výroby, dokonce nabízejí i potřebné pomůcky. Přes e-shop (ano, i tradiční rodinné dílny jdou s dobou) si koupíte bílé plátno a tiskařský pop neboli reservu, kterou se na plátno nanáší vzory. Zhotovené kousky pak odevzdáte do modrotiskové dílny k obarvení a dokončení.
 

Vánoční ozdoby musí počkat, vy ne

Seznam nehmotného dědictví UNESCO zahrnuje více než čtyři stovky různých zvyků, tradic nebo kulturních událostí. Doplňuje tak známější soupis světového kulturního a přírodního dědictví. Modrotisk už vyhrál, ale tradiční krkonošské vánoční ozdoby ze skleněných perliček si na zápis do seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO zatím budou muset počkat. Nominace se bude schvalovat v dalším cyklu.

To vám ale vůbec nebrání v tom, abyste navštívili rodinnou dílnu Rautis v Poniklé, nositele této tradice – zvlášť teď v době adventu je to skvělý výletní tip. Ručně se tu vyrobí přes dvacet tisíc ozdob z foukaných perlí a trubiček, sklárna funguje na stejném místě od roku 1902. Otevřeno je celoročně a denně, rezervační formulář najdete na internetových stránkách dílny.
 
Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Navštivte naši jedinečnou modrotiskovou poštovní dílnu! V dílně máte k dispozici 17 razítek, které jsou zmenšeninami skutečných modrotiskových forem.

Mistr a žák - kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák - kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.

Další aktuality

21.11.
2020
10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Jižní Morava | Příroda
19.11.
2020
Brněnská zoo prodává vstupenky a permanentky on-line

Brněnská zoo prodává vstupenky a permanentky on-line

Jižní Morava | Příroda
18.11.
2020
V Šatově vyrostla Alej svobody ze sta lip a javorů

V Šatově vyrostla Alej svobody ze sta lip a javorů

Jižní Morava | Životní styl