Úvod > Aktuality > Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!
Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

  • Vydáno20. dubna 2021
Modrotisk, starodávná textilní tiskařská technika, se dočkal na podzim roku 2018 zápisu na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do rodinných řemeslných dílen, kde se dodnes vyrábí. Dokonce si můžete objednat potřebné pomůcky a vyzkoušet si modrotisková kouzla na vlastní pěst!
modrotiskSpolečně s výrobci mají samozřejmě radost všichni, kdo si tuhle textilní tiskařskou techniku oblíbili, a také Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko: ty totiž žádaly o zápis modrotisku společně s Českem. Jde už o šestou českou položku na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jako poslední uspělo před dvěma lety loutkářství, nominované společně se Slovenskem, společnost jim dělá sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů.
 

Modrotisk u pěti sousedů

modrotiskPřipravit společnou nominaci několika zemí je složité, ale právě na to UNESCO slyší: modrotisk/Blaudruck /Kékfestés/Modrotlač se stal příkladem řemeslného umění a lidské tvořivosti, a přes rozdílné jazyky i kulturu zapustil kořeny v pěti zemích střední Evropy. Technika se používá od 18. století, některé dřevěné formy jsou až 300 let staré a užívá je až sedmá generace tiskařů. Látka se potiskne zvláštní směsí, která při barvení v indigové lázni zabrání jejímu probarvení. Po odstranění směsi se odkryje vzor, který v původní barvě vystoupí na modrém podkladu různé sytosti.

Pokud chcete vidět výrobu modrotisku na vlastní oči, můžete navštívit dvě rodinné modrotiskové dílny, tedy Modrotisk DanzingerOlešnici nebo dílnu Arimo ve Strážnici. Obě se podílely na přípravě nominace.
 

Strážnický modrotisk

modrotisk strážniceVíce než stoletou tradici má Modrotisková dílna ve Strážnici, založená rodinou Jochových v roce 1906. Otevřeno má celý rok a kromě dílny tu najdete i prodejnu, kde koupíte nejenom vyráběné kalendáře, zástěry a chňapky, šátky, tašky a další předměty, ale také modrotiskové oblečení a oděvní doplňky nebo metráž na vlastní pokusy.

Prohlídka dílny trvá asi půl hodiny. Pro předem neohlášené návštěvníky začíná prohlídka v pracovních dnech vždy ve 12 hodin, větší skupinu je nutné objednat předem. Přímo v dílně se také pravidelně pořádají workshopy, navíc na pozvání jezdí modrotiskaři i do jiných měst; informace o chystaných akcích najdete na Facebooku.
 

Modrotisková dílna Danzinger

modrotiskV Olešnici se kdysi hojně pěstoval len, téměř v každé chalupě klapal tkalcovský stav a samozřejmě tu žili i barvíři. Dochovala se tu původní dílna rodiny Danzingerů z počátku 19. století, kde se dodnes vyrábí modrotisk ručně s použitím původních dřevěných forem a přesně podle starých receptur. Danzingerovi vám rádi vysvětlí, jak se modrotisk dělá a předvedou vám i nanášení vzorů ručně vyřezávanými formami, sušení a barvení v kádích s modrým přírodním barvivem namíchaným z indiga. Prohlídka trvá přibližně padesát minut, přímo v dílně si také můžete výrobky z modrotisku koupit. Otevřeno je v od května do konce září, prohlídku mimo sezonu je nutné objednat předem. Pozor, dílna není vytápěná, takže si vezměte teplé oblečení.
 

Modrotisk krok za krokem

modrotisk formaLáká vás domácí modrotisk? Obě dílny na svých stránkách popisují jednotlivé kroky a postupy vlastní výroby, dokonce nabízejí i potřebné pomůcky. Přes e-shop (ano, i tradiční rodinné dílny jdou s dobou) si koupíte bílé plátno a tiskařský pop neboli reservu, kterou se na plátno nanáší vzory.

Zhotovené kousky pak odevzdáte do modrotiskové dílny k obarvení a dokončení.
Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Navštivte naši jedinečnou modrotiskovou poštovní dílnu! V dílně máte k dispozici 17 razítek, které jsou zmenšeninami skutečných modrotiskových forem.