Úvod > Aktuality > Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!
Kultura

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

  • Vydáno16. července 2022
Modrotisk, starodávná textilní tiskařská technika, se dočkal na podzim roku 2018 zápisu na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do rodinných řemeslných dílen, kde se dodnes vyrábí. Dokonce si můžete objednat potřebné pomůcky a vyzkoušet si modrotisková kouzla na vlastní pěst!
modrotiskSpolečně s výrobci mají samozřejmě radost všichni, kdo si tuhle textilní tiskařskou techniku oblíbili, a také Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko: ty totiž žádaly o zápis modrotisku společně s Českem. Jde už o šestou českou položku na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jako poslední uspělo lety loutkářství, nominované společně se Slovenskem, společnost jim dělá sokolnictví, slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku a jízdy králů.
 

Modrotisk u pěti sousedů

modrotiskPřipravit společnou nominaci několika zemí je složité, ale právě na to UNESCO slyší: modrotisk/Blaudruck /Kékfestés/Modrotlač se stal příkladem řemeslného umění a lidské tvořivosti, a přes rozdílné jazyky i kulturu zapustil kořeny v pěti zemích střední Evropy. Technika se používá od 18. století, některé dřevěné formy jsou až 300 let staré a užívá je až sedmá generace tiskařů. Látka se potiskne zvláštní směsí, která při barvení v indigové lázni zabrání jejímu probarvení. Po odstranění směsi se odkryje vzor, který v původní barvě vystoupí na modrém podkladu různé sytosti.

Pokud chcete vidět výrobu modrotisku na vlastní oči, můžete navštívit dvě rodinné modrotiskové dílny, tedy Modrotisk DanzingerOlešnici nebo dílnu Arimo ve Strážnici. Obě se podílely na přípravě nominace.
 

Strážnický modrotisk

modrotisk strážniceVíce než stoletou tradici má Modrotisková dílna ve Strážnici, založená rodinou Jochových v roce 1906. Otevřeno má celý rok a kromě dílny tu najdete i prodejnu, kde koupíte nejenom vyráběné kalendáře, zástěry a chňapky, šátky, tašky a další předměty, ale také modrotiskové oblečení a oděvní doplňky nebo metráž na vlastní pokusy.

Prohlídka dílny trvá asi půl hodiny. Pro předem neohlášené návštěvníky začíná prohlídka v pracovních dnech vždy ve 12 hodin, větší skupinu je nutné objednat předem. Přímo v dílně se také pravidelně pořádají workshopy, navíc na pozvání jezdí modrotiskaři i do jiných měst; informace o chystaných akcích najdete na Facebooku.
 

Modrotisková dílna Danzinger

modrotiskV Olešnici se kdysi hojně pěstoval len, téměř v každé chalupě klapal tkalcovský stav a samozřejmě tu žili i barvíři. Dochovala se tu původní dílna rodiny Danzingerů z počátku 19. století, kde se dodnes vyrábí modrotisk ručně s použitím původních dřevěných forem a přesně podle starých receptur. Danzingerovi vám rádi vysvětlí, jak se modrotisk dělá a předvedou vám i nanášení vzorů ručně vyřezávanými formami, sušení a barvení v kádích s modrým přírodním barvivem namíchaným z indiga. Prohlídka trvá přibližně padesát minut, přímo v dílně si také můžete výrobky z modrotisku koupit. Otevřeno je v od května do konce září, prohlídku mimo sezonu je nutné objednat předem. Pozor, dílna není vytápěná, takže si vezměte teplé oblečení.
 

Modrotisk krok za krokem

modrotisk formaLáká vás domácí modrotisk? Obě dílny na svých stránkách popisují jednotlivé kroky a postupy vlastní výroby, dokonce nabízejí i potřebné pomůcky. Přes e-shop (ano, i tradiční rodinné dílny jdou s dobou) si koupíte bílé plátno a tiskařský pop neboli reservu, kterou se na plátno nanáší vzory. Zhotovené kousky pak odevzdáte do modrotiskové dílny k obarvení a dokončení.
Za tajemstvím modrotisku do Strážnice – modrotisková dílna a výrobky

Za tajemstvím modrotisku do Strážnice – modrotisková dílna a výrobky

Návštěva modrotiskové dílny spojená s ukázkou tradiční výroby, která se nezměnila od svého založení v roce 1906. Součástí dílny je také prodejna, ve které najdete veškerý sortiment výrobků.

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

Nejen prací živ je člověk. Ve volném čase se chcete bavit a poznávat nové věci. Víte například, jak se vyrábí Becherovka, co je to modrotisk nebo jak vznikají gobelíny? Kudy z nudy vám přináší tipy na místa, kde můžete proniknout do tajemství řemesel a výroby běžných věcí, nad jejichž původem se ani nezamýšlíme.

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích

Muzeum, které bylo založeno už v roce 1918, se zaměřuje na historii a tradice regionu luhačovického Zálesí. K vidění jsou zde například modrotiskové formy, zařízení interiéru, hrnčířské výrobky a fajánse, lidové kroje, obrazy na skle, polychromované plastiky a další zvykoslovné předměty.

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové nad Labem najdete muzeum textilního tisku. Vzniklo v bývalé textilní škole (nyní Střední průmyslové škole a Střední odborné škole). V muzeu jsou k vidění například exponáty z bývalého textilního muzea v České Skalici nebo modrotisková dílna.

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Textilní tiskařská technika modrotisk je od listopadu 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. O zápis společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Navštivte naši jedinečnou modrotiskovou poštovní dílnu! V dílně máte k dispozici 17 razítek, které jsou zmenšeninami skutečných modrotiskových forem.

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika