Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku
Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku
"> "> Foto: Zámek v Trebíci, autor: Libor Svácek "> "> "> "> "> Muzeum Třebíč
Přidat foto
Památky

Muzeum Vysočiny Třebíč – expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.
Klášter v Třebíči založili benediktýni roku 1101. Kolem poloviny 13. století nahradila původní sakrální stavbu protáhlá trojlodní bazilika se zajímavým závěrem s rozetovými okny a sloupkovým portálem ukrytým v zaklenuté předsíni. Klášterní kostel byl obnoven v letech 1725-1737 podle projektu Františka M. Kaňky a znovu restaurován K. Hilbertem v letech 1924-1935. Budovy kláštera byly již v 16. století upraveny na zámek, později za Valdštejnů barokně upravený. V zámku se v současnosti  nachází muzeum Vysočiny, které zahájilo po tříleté rekonstrukci znovu provoz na konci listopadu 2013.

V prosinci 2018 se i zámek zapsal do seznamu UNESCO. Výbor světového dědictví rozšířil hranici třebíčského komplexu památek o zámek, který jako bývalý klášter bezprostředně navazuje na baziliku svatého Prokopa. Bazilika je společně s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem památkou UNESCO již od roku 2003.
 

Návštěvníci si zde prohlédnou tyto stálé interaktivní expozice

  • I. Svět neživé přírody – vedle z evropského hlediska výjimečné kolekce moravských vltavínů jsou zdeprezentovány v republikovém měřítku neopomenutelné nerosty pegmatitů, nerosty „tropických zvětralin“ a nerosty křemenných žil.
  • II. Svět portálů a bran – klášterní expozice, která nabízí ucelený pohled na dějiny benediktinského a kapucínského řádu v Třebíči, stejně jako na architektonické dědictví v Třebíči, jehož část má statut památky UNESCO.
  • III. Valdštejnové na Třebíčizámecká expozice, která vám dovolí procházet šlechtickými interiéry, včetně dětského pokoje či bohaté knihovny. Součástí expozice je rovněž zcela mimořádná sbírka dýmek.
  • IV. Lidé. Místa. Osudy. – expozice představuje v nových souvislostech příběhy lidí a míst Vysočiny napříč staletími.

V muzeu také naleznete obnovený Kamenný sál, výstavní sály, vstupní vestibul, zázemí pro odpočinek a občerstvení a rekonstruován bude i prostor nádvoří. Z oken zámku bude možné pozorovat Třebíč dalekohledem. Od dubna do října nabízí TIC Bazilika komentovanou prohlídku Příběh Benediktinského opatství, který zájemce seznámí s historií bývalého kláštera (dnes zámku). Na prohlídku je nutné se předem objednat.
 

Předzámčí: interaktivní expozice Cesty časem a archeologická expozice Zmizelá Třebíč

Interaktivní expozice Cesty časem v třebíčském předzámčí je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří se rádi hravou formou dozvědí leccos zajímavého z historie města a řemesel. Zkusíte si postavit gotický oblouk, práci na tiskařském lisu nebo tkaní na tkalcovském stavu.

Rekonstrukcí prošla expozice archeologického výzkumu na Karlově náměstí s názvem Zmizelá Třebíč. Otevřela se v září 2022 a je v ní vystavena řada unikátních nálezů, včetně zbytku boty zdobené zlatem nebo heraldický odznak dosud nezjištěného rodu. Nové archeologické expozici jsou věnovány čtyři sály. Seznamuje návštěvníky s průběhem výzkumu a jeho metodami. Audiovizuálně vám přiblíží, jak náměstí v minulosti vypadalo. Pod náměstím se našly zbytky několika staveb, které v raném středověku byly dřevěné. Součástí areálu byla pekárna, kovárna, prostor na zpracování dřeva, sušárna na proso a pravděpodobně i stáj. Jejich digitální podobu si můžete v expozici prohlédnout. Vystavené jsou dále nože, brousky a další nástroje, šperky ze slitin bronzu a cínu, mince a žetony nebo části zbraní. K vidění jsou i hrací kostky, kostěné kuželky nebo deskové hry a kování opasku - ten byl ve středověku symbolem, který dával najevo postavení a bohatství svého nositele.
 

Další pobočky muzea:


Muzeum Vysočiny Třebíč
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2013 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2013 – za projekt „Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic“
9.10.
Maková panenka a motýl Emanuel

Maková panenka a motýl Emanuel

Třebíč, Kraj Vysočina
10.10.
Petr Rezek s kapelou NOP Band

Petr Rezek s kapelou NOP Band

Třebíč, Kraj Vysočina
29.10.
30.10.
RC Model show Fórum Třebíč

RC Model show Fórum Třebíč

Třebíč, Kraj Vysočina
2.4.
31.10.
Za větrník na větrník

Za větrník na větrník

Třebíč, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Vaignerů

Restaurace U Vaignerů

Třebíč, Kraj Vysočina
Apartmány Holiday Třebíč

Apartmány Holiday Třebíč

Třebíč, Kraj Vysočina
Kavárna Vzpomínka Třebíč

Kavárna Vzpomínka Třebíč

Třebíč, Kraj Vysočina
Adam’s Bistro

Adam’s Bistro

Třebíč, Kraj Vysočina