Úvod > Co chcete dělat? > Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě
Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.

Od roku 1849 se provádí stále stejná technologie výroby – používají se původní dřevěné ruční formy, následně je vše zbarveno v barvě indigo.

Tajemství barvířství rodiny Danzingerů sahá až do 16. století. Prohlédnout si zde můžete poslední původní dílnu v České republice, a to s výkladem a ukázkou výroby. Součástí expozice je prodejna s kompletním sortimentem výrobků firmy. Z modrotisku je vyráběno více než 90 druhů výrobků a cca 100 vzorů metráže včetně fjertochů. Návštěvníci si mohou výrobu modrotisku sami vyzkoušet. Novinkou jsou "barevné tisky" v odstínech červená, žlutá a zelená. Neméně důležitou součástí mimo dnes již tradičního výrobního programu, je realizace originálních dárkových i komerčních výrobků z modrotisku pro firmy.

V letních měsících je možné využít možnosti občerstvení v kavárně, která se nachází v areálu dílny.
 

Modrotisk je zapsán na seznam UNESCO

Modrotisk se dostal v listopadu 2018 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. O zápis této metody ozdoby textilu do seznamu společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko. Pro Česko je modrotisk již šestou položkou na seznamu nehmotného kulturního dědictví.
 

Oblečení pro olympioniky 2021

Modrotisk přišel do Česka údajně z Japonska. Čeští olympionici proto budou na olympiádu v Tokiu 2021 nastupovat v oblečení s výrazným podílem látky se vzory modrotisku, které je inspirované lidovými kroji. Z modré látky s jemnými vzory, která vznikla v modrotiskové dílně rodiny Danzingerů jsou ušity pánské vesty a dámské jupky.

Muzeum historických vozidel v Olešnici

Muzeum historických vozidel v Olešnici

Olešnice, Jihomoravský kraj
Pivovar v Olešnici

Pivovar v Olešnici

Olešnice, Jihomoravský kraj
Olešnické muzeum strašidel

Olešnické muzeum strašidel

Olešnice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí