Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Třebíč

Zámek Třebíč

Památky
Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinským klášterem, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.
Klášter v Třebíči založili benediktýni roku 1101. V letech 1240 až 1260 byl původní klášter přestavěn v pozdně románském a raně gotickém slohu v mohutnou pevnost. Z této stavby je zachována bazilika sv. Prokopa se zajímavým závěrem s rozetovými okny a sloupkovým portálem ukrytým v zaklenuté předsíni, dále část sklepních prostor a obvodního zdiva dnešního vlastního zámku a několik věží pojatých nyní do budov předzámčí a ohradní zdi na jižní a východní straně areálu. Ve 14. století poznamenaly celou oblast bratrovražedné boje mezi markrabaty Prokopem a Joštem. Poté se panství ocitalo v různých rukou, význačnější zásah způsobili až Pernštejnové, kteří nechali zbořit část opevnění.
 
Roku 1525 nechali Černohorští z Boskovic vyhnat zdejší mnichy, kteří se netajili svou náklonností k Evangelíkům. O pár let později, roku 1557, získali klášter Osovští z Doubravice a konečně nechávají ve 2. polovině přestavět klášter na renesanční zámek. Později za Valdštejnů byla budova ještě barokně upravená. Klášterní kostel byl obnoven v letech 1725 až 1737 podle projektu Františka M. Kaňky a znovu restaurován K. Hilbertem v letech 1924 až 1935.
 
V zámku se v současnosti nachází zrekonstruované Muzeum Vysočiny, které zde provoz na konci listopadu 2013. V prosinci 2018 se i zámek zapsal do seznamu UNESCO. Výbor světového dědictví rozšířil hranici třebíčského komplexu památek o zámek, který jako bývalý klášter bezprostředně navazuje na baziliku svatého Prokopa. Bazilika je společně s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem památkou UNESCO již od roku 2003.


Zámecká expozice "Valdštejnové na Třebíči"

Valdštejnové na Třebíči zvou do zámeckých komnat, zařízených ve stylu přelomu 19. a 20. století, aby připomněli doby, kdy Třebíč ještě byla valdštejnská. Zámeckou trasu zahajuje vstup do monumentálního Kamenného sálu, jehož erbovní barokní výzdoba, stejně jako následující rodová galerie předků, připomíná počátky několikasetleté přítomnosti tohoto předního českého šlechtického rodu v Třebíči.

Následující zámecké komnaty, zařízené v prostorách bývalého hostinského křídla zámku, nejsou jen připomínkou klidného života hraběcích pánů a jejich rodin, ale dávají zároveň tušit nelehký osud posledních valdštejnských majitelů v přelomové době 20. století. Šlechtické tituly zanikají v troskách monarchie a o slovo se hlásí moderní republika, aby i ta byla později zbavena získané demokracie nástupem totalitních ideologií.

Pokoje zařízené jako jídelna, lovecký salon, ložnice s koupelnou, dětský pokoj či knihovna umožňují nahlédnout do života majitelů nejen prostřednictvím vystavených předmětů z jejich pozůstalosti, ale také ukázkou rodinných fotografií. Jak těžký byl pro rodinu rok 1945, spojený se ztrátou domova, dokládá výpověď hraběnky Anny Marie Waldstein- Wartenberg, osobně spjaté s třebíčským zámkem, jejíž vzpomínky podtrhují autenticitu celé výstavy.
Celý popis
Naposledy změněno: 6. 10. 2019
25.1.
Pohádka o Popelce

Pohádka o Popelce

Třebíč, Vysočina
26.1.
Šlágrparta & Šlágrpárty

Šlágrparta & Šlágrpárty

Třebíč, Vysočina
8.8.
Na chill

Na chill

Třebíč, Vysočina
29.2.
Dětský karneval v Předzámčí

Dětský karneval v Předzámčí

Třebíč, Vysočina