Úvod > Aktuality > Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?
Památky

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

  • Vydáno13. ledna 2020
Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.
Slavné vamberecké krajky zná bez nadsázky celý svět: reprezentují Českou republiku jako dárky při diplomatických misích a návštěvách státníků, zdobí české pavilony na světových výstavách EXPO a ve Vamberku mají vlastní muzeum. Není divu, že je Královéhradecký kraj už před dvěma lety zařadil na krajský seznam nehmotných památek. Zápis mezi domácí poklady je posunul zase o stupínek výš, dalším krokem by mohlo být zařazení na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Ostatně v minulosti se to už několikrát podařilo: na prestižním seznamu je zapsaný slovácký tanec verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, sokolnictví, jízdy králů, loutkářství a modrotisk. Paličkovaná krajka se o vstup do UNESCO bude patrně pokoušet jako nadnárodní projekt, tedy ve společné nominaci s jinými zeměmi. Zkušenost ukázala, že to je jistější cesta k úspěchu; například modrotisk vzešel ze společné nominace Česka, Maďarska, Německa, Rakouska a Slovenska.
 

Tradice dlouhá 400 let

Krajkářství se na Vamberecku daří už od poloviny 17. století, kdy podorlické panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdalena Grambová pocházela z belgických Flander a paličkování krajek zavedla mezi zdejšími ženami jako robotní povinnost. Od druhé poloviny 19. do začátku 20. století se krajky ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti, postupně se ale začaly vyrábět také strojně a poptávka po ručně paličkovaných krajkách začala slábnout. Naopak nyní krajky zažívají renesanci: ve Vamberku působí odborná krajkářská škola, která loni oslavila 130 let, navštívit můžete i Muzeum krajky a každý rok koncem června se ve městě konají Krajkářské slavnosti.
 

Muzea krajek a krojů

V Muzeu krajky ve Vamberku si prohlédnete jak staré lidové výrobky, tak moderní soubory, které reprezentovaly Českou republiku na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967, součástí expozice je také dílna, kde si vyzkoušíte základní krajkářské techniky a děti si mohou složit krajkové puzzle. Otevřeno je celoročně mimo pondělí, o víkendech a svátcích s polední přestávkou.
Další Muzeum krajky objevíte v Prachaticích, přímo v historickém centru v krásném renesančním domě. Sbírky české paličkované krajky od počátků až do současnosti si můžete prohlédnout i mimo hlavní sezonu po předběžné domluvě, za příplatek je možné předvedení techniky paličkování přímo během prohlídky.

Muzeu v Zubří na Valašsku si prohlédnete krajky, které tu kupoval a vozil do světa jako dary například Tomáš Baťa, další inspirací mohou být návštěvy dílen, kde se šijí lidové kroje, nebo sbírek krojů, například Muzea krojů v Kněževsi či expozice krojů ve Valašském muzeu v přírodě – skanzenuRožnově pod Radhoštěm.
 

Sedlické krajky a Krajkářské slavnosti

Ačkoli prý Magdalena Grambová byla na svůj původ velmi pyšná, kolébku krajek musíme hledat jinde než ve Belgii. Do Evropy se patrně rozšířily během 16. století z Itálie, ale nálezy textilií na různých místech světa potvrzují, že krajkářství se lidé věnovali už dávno předtím.

Přestože se východočeské krajce podařilo nakročit k zápisu do UNESCO, českému krajkářství se nedařilo jen ve Vamberku a v Orlických horách, ale také v Krušných horách, na Šumavě a v Pošumaví. Staletou tradicí paličkování krajek je proslulá například Sedlice, městečko ležící v malebné krajině mezi Blatnou a Strakonicemi. Podobně jako ve Vamberku i zdejší majitelka panství, hraběnka Marie Ludmila Černínová z Chudenic ženám nahradila část polní roboty paličkováním. Krajky se tu ale vyráběly mnohem dřív, první písemné záznamy o sedlické krajce pocházejí už z 15. století. Bohužel se ale nedozvíme, jak tehdejší rukodělné výrobky vypadaly: většina starých krajek se nedochovala díky četným požárům anebo se rozpadla stářím.

Dnešní krajky i krajkářky přímo při práci zato můžete vidět na vlastní oči, když se do Sedlice vypravíte první sobotu v srpnu na Krajkářské slavnosti. Řemeslný jarmark probíhá přímo na náměstí, kde má Sedlická krajka také malý krámek, těšit se můžete i na celodenní program, zajímavé hosty nebo módní přehlídku.
 

Víte, že?

  • První krajkářské a paličkovací stroje se sice objevily koncem 18. a začátkem 19. století, v českých domácnostech ale dál přetrvávala tradiční výroba. Odhaduje se, že kolem roku 1860 u nás krajkářství zaměstnávalo asi 80 tisíc lidí. O některých krajích, kde se paličkování věnovaly celé rodiny, se říkalo, že děti se tam už rovnou rodí s paličkami místo prstů.
  • Už v roce 1834 se začaly vyrábět krajky v Letovicích na jižní Moravě. Šlo o první továrnu svého druhu na evropském kontinentě, kde se krajky vyráběly na strojích pašovaných z Anglie. Továrna měla centrálu ve Vídni a patřilo jí několik krajkářských závodů v celé Evropě. Závod Tylex působí v Letovicích dodnes, další továrna Topak sídlí v nedalekých Drnovicích.
  • Kromě specializované školy ve Vamberku by se krajkářství a dalším tradičním rukodělným technikám a řemeslům v budoucnosti měla věnovat i střední textilní škola v Červeném Kostelci a univerzita v Hradci Králové.
Muzeum krajky Vamberk

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Sedlické krajkářství

Sedlické krajkářství

V Blatenské pahorkatině na cestě mezi Blatnou a Strakonicemi leží městečko Sedlice, které je známé dlouholetou tradicí paličkování krajek. Ve městě je otevřen obchod, kde Sedlická krajka prezentuje své výrobky nabízí k prodeji pomůcky určené na výrobu krajky a pořádá výukové kurzy pro děti i dosp...

Muzeum krajky v Prachaticích

Muzeum krajky v Prachaticích

Pro detailisty a obdivovatele ručně vytvářeného umění doporučujeme návštěvu Muzea krajky v centru Prachatic. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku historické evropské a české ručně paličkované krajky, užití krajky na oděvu, především na lidových krojích, historické potřeby pro paličkování.

Muzeum Karlovy Vary

Muzeum Karlovy Vary

Ve zcela nové podobě se představuje od dubna 2017, kdy muzeum oslavilo 150 let své existence. Součástí nové expozice je i příroda, kde návštěvníci spatří čtyři biotopy. Krušné hory, Doupovské hory, Sokolovskou pánev, Slavkovský les, ale i řeku Ohři.

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje je galerie moderního a současného umění, která sídlí v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje, v těsné blízkosti klenotu gotické architektury, chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.

Galerie Emilie Paličkové v Praze

Galerie Emilie Paličkové v Praze

Galerie Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel v Praze se zaměřuje na prezentaci výtvarného umění s důrazem na užité a textilní umění, fotografie či design.

Expozice ručních řemesel v Mohelnici

Expozice ručních řemesel v Mohelnici

Minimuzeum prezentuje nejrůznější ruční řemesla, jako například krajkářství, patchwork a další zajímavé ruční práce.

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky

Muzeum Zubří s expozicí zuberské krajky

Expozice muzea zachycuje historii Zubří, vyhledávané práce zuberských vyšívaček a prohlédnout si můžete překvapivě bohatou archeologickou či mineralogickou sbírku.

Muzeum Nejdek

Muzeum Nejdek

Stálá expozice Muzea Nejdek nabízí přehled o dějinách města. Představuje sbírky lidového umění, keramiky, cínu a krajkářské výroby.

Další aktuality

Africké a lví safari ve Dvoře Králové pomalu končí letní sezonu

Letní sezona v Zoo Dvůr Králové bude pomalu u konce a návštěvníci tak mají poslední možnost vyrazit za africkými zvířaty anebo na večerní safari. Otevřeno bude už jen do neděle 1. října! Lístky můžete zakoupit na pokladně u vjezdu do safari, nástupní místo je u Restaurantu Kibo.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Zámek Karlova Koruna oslaví rovných 300 let!

V areálu zámku Karlova Koruna se v sobotu 16. září bude konat velká oslava. Uplyne totiž přesně 300 let od doby, kdy byl tento krásný zámek slavnostně dostavěn. Můžete se těšit na degustaci italských vín a food festival s chutí Itálie, výstavu o architektovi Santinim Aichelovi, prohlídky jízdárny, otevření nového zámeckého vinného sklípku a samozřejmě také zámecké prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

Královéhradecké dožínky v Šimkových sadech se vrací ke kořenům

Královéhradecké krajské dožínky jsou symbolem každoročních oslav sklizně a zemědělství. Letošní 19. ročník se koná v pátek 15. a v sobotu 16. září v malebném prostředí Šimkových sadů v Hradci Králové. Čeká vás výstava zemědělské techniky i hospodářských zvířat, stříhání ovcí, horse show Haraldos, tradiční řemesla, dožínkové tržiště, farmářské stánky, vyhlášení ocenění, spousta skvělé muziky a mnoho dalšího.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Barokní sochy M. B. Brauna na zámcích, v zahradách a zámeckých parcích

Štědrost s rohem hojnosti, upřímnost se srdcem na dlani, moudrost se třemi tvářemi či pohostinnost s plným pohárem: znáte je? Jistě, to jsou čtyři z kamenných Ctností aneb barokních plastik Matyáše Bernarda Brauna, které stojí v Kuksu a z teras před Hospitálem shlížejí do labského údolí. Znáte tak dobře i další Braunovy sochy?
Královéhradecký kraj | Památky

Objevte Kladské pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
Královéhradecký kraj | Příroda

Zámek Opočno připravil na Dny evropského kulturního dědictví zajímavou přednášku

Jak je již zvykem, Dny evropského kulturního dědictví se na opočenském zámku nesou v duchu odborně-naučných přednášek. Letos si přijdou na své milovníci historie – zajímavé povídání je na zámku připraveno na sobotu 16. září odpoledne a bude se týkat hrdelního práva v českých dějinách.
Královéhradecký kraj | Památky

Jičín se opět stane městem pohádky

Kulturní festival a svátek dětí i dospělých ovládne od 13. do 17. září Jičín! Podtitul 32. ročníku zní Pohádkové oKouzlení. Během pěti dní se chystají hry v centru města, velká herna pro děti na Valdštejnově náměstí, tradiční dílny v centru města, čtení ve farské zahradě, divadla, páteční a sobotní program v parku i tradiční průvod se světýlky.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Věda a historie není nuda: 16. září, den objevení Rukopisu královédvorského

Málokterá událost poznamenala české dějiny tak jako objevení několika středověkých rukopisů v čele s Rukopisem královédvorským a Rukopisem zelenohorským. Podivných nálezů ale bylo víc, dodnes zaměstnávají historiky a další vědce, a hlavně i po více než 200 letech rozdělují společnost na jejich zastánce a odpůrce. Pojďme si starý spor a historii rukopisů zmapovat s Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Památky