ÚvodAktualityHolašovice slaví čtvrt století v UNESCO
Památky

Holašovice slaví čtvrt století v UNESCO

  • 5. prosince 2023
V úterý 5. prosince 2023 uplynulo 25 let, co Holašovice byly v japonském Kjótu zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Obec patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Na seznamu UNESCO naleznete také nehmotné kulturní dědictví. Poblíž Holašovic můžete vyrazit hned za dvěma z nich, za loutkářstvím a vorařstvím.
Obec leží půvabné krajině jižních Čech nedaleko Českých BudějovicHolašovice si zápis na seznam UNESCO vysloužily díky dochovanému středověkému systém obytných domů a sýpek obklopující náves. Průčelí většiny domů zdobí typický štukový dekor ve stylu selského baroka. Komplex uvedený na seznamu zahrnuje 23 památkově chráněných usedlostí se 120 budovami.

Ves je se svými více než 200 obyvateli převážně trvale obydlená a tvoří tak stále živé společenství, což před pětadvaceti lety významně přispělo k jejich nominaci. Snahou památkových institucí, orgánů státní správy i místní samosprávy je zachování Holašovic jako normální živé vesnice s převahou trvale obydlených usedlostí.

Fenoménem Holašovic je nádherné selské baroko. Široké volutové štíty jsou často vyzdobeny nápisy anebo motivy, které dokládají profesi majitele statku. Nejstaršími objekty jsou dva pozdně středověké špýchary z počátku 19. století. 

Turisté směřují často do Selského dvora s muzeem, do keramické dílny, turistického informačního centra s expozicí předmětů každodenní potřeby života na vsi, nebo do jedné ze dvou hospod. Tam také mohu ochutnat holašovické koláče, které se na vsi pečou podle tradičního receptu. S oblibou si je lidé objednávají také na své akce a oslavy. V budoucnu Holašovice plánují vybudovat nové muzeum selského života v památkově chráněném statku, který musí nejdříve revitalizovat. Obec plánuje i opravu historických dřevěných pump.
 

Do kovárny je hezky vidět zvenčí

Před pěti lety otevřeli opravenou historickou kovárnu. Nejstarší písemná zmínka dokládající existenci kovárny jako jednoho z obecních objektů pochází z roku 1713. Dům, ve kterém sídlí, sloužil jako skutečná kovárna do 60. let 20. století. Posléze se v něm nacházela hasičská zbrojnice.

V části kovárny proto v současnosti najdete hasičské muzeum se stříkačkou z roku 1928, která byla původně tažená koňmi. Dále nechybí expozice kovářského řemesla, a to jak skutečného, tak uměleckého. V kovárně najdete výheň, měch, staré kovadliny, vrtačky, brusky, kovářská pila a další kovářské náčiní.

Kovárnu si turisté mohou prohlédnout zvenčí, odkud je to dní dobře vidět. Obec opravila i domek, v němž kovář žil, teď tam funguje koloniál. Kováři řemeslo předvádějí při vybraných akcích.
 

Nezapomeňte se zastavit v informačním centru

3D model Holašovic je k vidění v infocentru. Zájemci tak získají představu, jaké obrovské dědictví zdejší statky představují a jak jsou mohutné. Skvěle je na něm vidět, o co všechno je třeba se starat: mimo samotné stavby také o střešní fond, zahrady a přilehlé budovy k obytným částem.

V turistickém centru navíc můžete navštívit výstavu zemědělského náčiní a předmětů každodenní potřeby života na vsi, výstava tradičních i netradičních výrobků z celých Čech, prohlédnout si dobové fotografie. Venku je navíc hřiště a odpočinková zóna.
 

V červenci vyražte na Selské slavnosti

Předposlední víkend v červenci se zde pravidelně konají Selské slavnosti během kterých jsou na návsi k vidění ukázky tradičních i netradičních řemesel z Čech, Moravy a Slovenska. Základem třídenní lidové slavnosti je lidový jarmark s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky i ze zahraničí. Svou zručnost představí řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci, kováři, hrnčíři atd. Předvádění původních řemesel a technik v dnešní přetechnizované době vytváří velmi působivou podívanou.

Po dobu celé akce jsou k dispozici tvůrčí dílny na návsi, kde si děti mohou vyzkoušet například tisk na trička a tašky, malbu na dřevěné motivy zvířátek, ruční zdobení perníků, či ruční kování na kovadlině.
 
Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení jihočeských heligonek, jarmareční zpívání, chytání ryb z kádě do ruky, dřevěný ručně poháněný kolotoč, možnost zkusit si svoji zručnost v uměleckých dětských dílnách. Ve třídenním kulturním programu vystoupí více než 350 účinkujících z Čech i zahraničí.
 

Nehmotné dědictví UNESCO: loutkářství a vorařství

Na seznamu UNESCO nejsou zapsány pouze hmotné památky, ale naleznete na něm také nehmotné kulturní dědictví. V oblasti Budějovicka můžete vyrazit hned za dvěma z nich. V roce 2016 bylo totiž na seznam zapsáno loutkářství a v roce 2022 přibylo pro jižní Čechy typické vorařství
 
Loutkářská tradice se váže k Matěji Kopeckému, známému loutkovému divadelníkovi a nositeli českého národního obrození, který je pohřben na hřbitově v Týně nad Vltavou. Proto není náhodou, že v místním městském muzeu můžete navštívit expozici Svět loutek.

S Týnem a řekou Vltavou je spjaté také zmíněné vorařství. Jeho historii, a také historii příbuzných druhů dopravy zboží po řece, mapuje Potahová naučná stezka s deseti stanovišti, která začíná právě v Týně nad Vltavou. Ta vznikla na úseku původní potahové stezky budované od začátku 19. století, která vedla od Českých Budějovic až do Prahy a lemovala břeh řeky v délce 190 km. Koňskými potahy se po ní vlekly nákladní lodice proti proudu zpět k místu vyplutí. Na dřevěných šífech se po Vltavě dopravovalo zboží z jižních Čech do Prahy a následně se takto prázdné vracely zpět.
 
Tradici vltavských plavců mapuje také Vorařské muzeum v Purkarci, jehož obyvatelé se plavením dřeva živili již od 14. století. K vidění je zde kopie takzvané tabule dřevěného voru a další předměty typické pro voroplavbu.

Na nedaleké zřícenině Karlova Hrádku je část naučných cedulí věnována také této tématice. Hrádek leží nad údolím Vltavy v lokalitě, odkud byly při jarním tání plaveny dlouhé rovné kmeny stromů vhodné například na výrobu lodních stěžňů.
Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka Památky

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů Kultura

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Vorařské muzeum Purkarec – síň tradic jihočeské voroplavby Kultura

Vorařské muzeum Purkarec – síň tradic jihočeské voroplavby

Síň tradic jihočeské voroplavby, jak se muzeum správně jmenuje, byla otevřena v roce 1977 k 75. výročí založení spolku Vltavan zdejšími plavci, rybáři a jinými místními obyvateli, kteří pracovali kolem řeky. Síň voroplavby na Vltavě obsahuje sbírku dobových předmětů, nářadí a dokumentů.

Holašovice

Holašovice

Holašovice, zaspané v roce 1998 mezi památky UNESCO, patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Kolem návsi s rybníčkem stojí domy se špýchary a bohatě zdobenými širokými štíty, malebný obrázek doplňují studny, barokní kaplička a kovárna.

Karlův hrádek u Purkarce Památky

Karlův hrádek u Purkarce

Zřícenina gotického loveckého hrádku z 2. pol. 14. století, který byl založen Karlem IV. jako správní centrum královského území. Nejstarší zmínka je z roku 1357. K jeho úpadku došlo za vlády Václava IV. Koncem 15. st. již není zmiňován.

Historická kovárna v Holašovicích Památky

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích, které jsou již od roku 1988 díky domům ve stylu selského baroka zapsány na seznamu památek UNESCO, se nachází obnovená historická kovárna.

Potahová stezka v Týně nad Vltavou Památky

Potahová stezka v Týně nad Vltavou

Historie vorařství, voroplavba, přeprava soli či dřeva má na Vltavotýnsku hluboké kořeny. V souvislosti s tím vzniká podél potahové stezky z Týna do Hněvkovic naučná stezka s deseti stanovišti s herními prvky a informačními tabulemi.

Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou

V dobách, kdy na Vltavě ještě nestály přehrady a od Šumavy se až do Prahy plavilo dřevo svázané do vorů, býval Týn nad Vltavou společně s pražským Podskalím hlavním střediskem voroplavby. Dávnou minulost dnes připomíná už jen poslední z osmi splavů a historické centrum kolem náměstí.

Další aktuality

Jarní slavnost na mostě v Písku a písecké inspirace pro jarní výlet

Není tak slavný jako Karlův most v Praze, ale je starší, ba dokonce jde o nejstarší dochovaný most v Česku. Návštěvníci portálu Kudy z nudy už jistě vědí, že vzácnou památku najdou v jihočeském Písku. Na sobotu 19. dubna 2025 vás spolek Přátelé kamenného mostu zve na tradiční Jarní slavnost.
18. duben 2025 17:34
Životní styl, Jihočeský kraj

Rybáři pozor, začíná pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začíná pstruhová sezóna 16. dubna.
16. duben 2025 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Oslavte Velikonoce v jižních Čechách: Tradice, chutě a zážitky, na které nezapomenete

Velikonoční svátky mají v jižních Čechách zvláštní kouzlo – voní čerstvě upečeným mazancem, zní cinkáním hrkaček a jsou protkány slavnostní atmosférou měst, vesnic i památek. Jižní Čechy zvou návštěvníky na pestrý program, který nabídne velikonoční trhy, regionální speciality, lidová řemesla, výstavy i zábavu pro celou rodinu. Užijte si Velikonoce, které se dotknou všech smyslů.
16. duben 2025 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Hluboké nad Vltavou objevíte Velikonoční stezku s obřími vejci

Vydejte se na Velikonoční stezku za obřími kraslicemi do Hluboké nad Vltavou! Povede vás ze zámeckého parku přes město, po hrázi Munického rybníka s odbočkou ke sportovnímu areálu a golfovému hřišti až k loveckému zámečku Ohrada. Stezka je přístupná od 18. dubna do 18. května 2025.
15. duben 2025 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Velikonoční svátky na Českobudějovicku budou bohaté

Čtyři dny volna se pomalu blíží a s nimi řada velikonočních akcích, která se koná jak v Českých Budějovicích, tak v okolí. Tradice se mísí se zábavou, pestrý program, důvodů, proč vyrazit právě do Jižních Čech je spousta. Podívejte se s Kudy z nudy, co se kde chystá na Velikonoce a vyrazte si užívat jarního počasí s rodinou a přáteli. Pozor některé akce se konají již tento víkend.
11. duben 2025 13:02
Památky, Jihočeský kraj

Kalendář 2025: Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!
8. duben 2025 15:40
Životní styl, Jihočeský kraj

Objevte Novohradsko-Doudlebsko a užijte si výlet v přírodě daleko od davů turistů

Krajina dvou tváří. Krajina dobrých vod. Krajina s duší a zapomenutých příběhů. Tak často označují návštěvníci území, které se nachází jihozápadně od Českých Budějovic směrem k česko-rakouské hranici mezi Českým Krumlovem na západě a Třeboní na východě. Podobu území do značné míry určují Novohradské hory a řeka Malše se svým přítokem Stropnicí. V části Novohradských hor je území velmi řídce obydlené, takže jej vyhledávají turisté, kteří preferují aktivní turistiku, pěšky, na kole nebo třeba na koni, a nechtějí na svých cestách potkávat masy lidí. Poznejte tento kraj i vy! Kam se vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
7. duben 2025 13:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2025

V sobotu 12. dubna 2025 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
6. duben 2025 11:45
Letní sporty, Jihočeský kraj