!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Holašovice, které slaví 20 let v UNESCO, otevřely starou kovárnu
Holašovice, které slaví 20 let v UNESCO, otevřely starou kovárnu
">
Památky

Holašovice, které slaví 20 let v UNESCO, otevřely starou kovárnu

Vydáno 20. září 2018
Holašovice, zaspané v roce 1998 mezi památky UNESCO, patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Letos zde slaví již 20 let od zápisu na tento seznam památek a jako dárek v významnému výročí zde otevřeli obnovenou historickou kovárnu. Zároveň zástupci obce odhalili i 3D model Holašovic v poměru 1:150.
HolašoviceDům, ve kterém historická kovárna sídlí, sloužil jako skutečná kovárna do 60. let 20. století. Posléze se v něm nacházela hasičská zbrojnice. V části kovárny proto v současnosti najdete hasičské muzeum se stříkačkou z roku 1928, která byla původně tažená koňmi. Dále nechybí expozice kovářského řemesla, a to jak skutečného, tak uměleckého. V kovárně najdete výheň, měch, staré kovadliny, vrtačky, brusky, kovářská pila a další kovářské náčiní. Kovárnu si turisté mohou prohlédnout zvenčí, odkud je to dní dobře vidět. Obec opravila i domek, v němž kovář žil, teď tam funguje koloniál. Kováři budou řemeslo předvádět při vybraných akcích.
 
Holášovice3D model Holašovic je k vidění v infocentru. Zájemci tak získají představu, jaké obrovské dědictví zdejší statky představují a jak jsou mohutné. Skvěle je na něm vidět, o co všechno je třeba se starat: mimo samotné stavby také o střešní fond, zahrady a přilehlé budovy k obytným částem.
 
Fenoménem Holašovic je nádherné selské baroko. Široké volutové štíty jsou často vyzdobeny nápisy anebo motivy, které dokládají profesi majitele statku. Nejstaršími objekty jsou dva pozdně středověké špýchary z počátku 19. století. Snahou památkových institucí, orgánů státní správy i místní samosprávy je zachování Holašovic jako normální živé vesnice s převahou trvale obydlených usedlostí.
Historická kovárna v Holašovicích

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích - jedné z obcí, která je díky domům ve stylu selského baroka zapsána na seznamu památek UNESCO - se otevřela obnovená historická kovárna.

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice - unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.