Olešnice

Olešnice je poslední výspou jižní Moravy na Blanensku v místech, kde se setkávají hranice tří krajů, na moravské straně zemské hranice. Znají ji lyžaři, rodiny s dětmi a také milovníci starých řemesel, kteří sem jezdí obdivovat dosud funkční modrotiskovou dílnu.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Olešnici

Za nejbližšími kopci už sice začínají Vysočina a východní Čechy, ale Olešnice je součástí jižní Moravy. Historickými dominantami jsou zejména tři kostely: evangelický, hřbitovní kostel sv. Mikuláše a největší z nich, kostel sv. Vavřince na náměstí. Pod ním ve sklepení bývalé ledárny, kde se od zimy do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar, objevíte Muzeum pověstí a strašidel Olešnicka, nedaleko je též malé muzeum historických vozidel a obrazů rodiny Hamerských.
 

V Olešnici zjistíte, jak se vyrábí modrotisk

V Olešnici se kdysi hojně pěstoval len, v chalupách klapaly tkalcovské stavy, žili tu barvíři i výrobci modrotisku. V původní dílně z počátku 19. století se dodnes vyrábí modrotisk ručně s použitím původních dřevěných forem a podle starých receptur. Majitelé vám rádi vysvětlí výrobní postupy a předvedou jak nanášení vzorů ručně vyřezávanými formami, tak sušení a barvení v kádích s modrým přírodním barvivem namíchaným z indiga. V malém krámku si můžete koupit suvenýr na památku.
 

Lyže, motokáry, rozhledny a zříceniny

Díky lyžařskému areálu na úbočí kopce Kopaniny Olešnici dobře znají milovníci zimních sportů, vypravit se sem ale můžete i v létě a půjčit si terénní káry či koloběžky nebo si zahrát paintball. Shora na městečko dohlížejí dvě rozhledny postavené podle stejného vzoru, dřevěná věž na Kopaninách a věž na Zelenkově kopci. Jižně od městečka na zalesněném vrchu objevíte zříceniny středověkého hradu Louka, severně leží zchátralý lovecký zámeček Lamberk s více než 1 200 metrů dlouhou lipovou alejí.

Akce ve městě Olešnice

Olešnický kvítek

Vy jste ještě neslyšeli o Olešnickém kvítku? Olešnický kvítek je soutěžní přehlídka mladých muzikantů, která se každoročně koná v Olešnici na Moravě. Letošní ročník se uskuteční 13. července od 13:00 na zahradě kulturního domu v Olešnici.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Aktivity ve městě Olešnice

Olešnické muzeum strašidel

Ve sklepení bývalé ledárny v Olešnici, kde se od zimy do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar, můžete navštívit Muzeum strašidel a postav pověstí Olešnicka. Prohlídku doprovází reprodukovaný výklad, hudba a strašidelné zvuky.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Lovecký zámeček Lamberk u Olešnice

Lamberk je nevelký barokní zámeček, který dal kolem roku 1700 postavit jako své letní sídlo majitel kunštátského panství hrabě Jan Maxmilián z Lamberka (1678-1733).
Olešnice, Jihomoravský kraj

Pivovar v Olešnici

Stavba nedávno zbouraného pivovaru stála v těsné blízkosti kostela sv. Vavřince. Byla až do roku 1994 nejstarší budovou v Olešnici vůbec. Byla postavena kolem roku 1500. Na jeho stavbu si olešničtí měšťané vypůjčili od vrchnosti.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Muzeum historických vozidel v Olešnici

Stálá expozice historických vozidel a obrazů rodiny Hamerských.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Zřícenina hradu Louka u Olešnice

Zřícenina hradu na zalesněném kopci nazývaném Hradisko (635 m n. m., asi 2,5 km jihovýchodně od Olešnice) nad severovýchodním okrajem stejnojmenné vsi.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Letní aktivity ve Ski arálu Olešnice

Sportovní areál nabízí adrenalinové sportovní vyžití pro děti i dospělé po celý rok. Letní provoz ve Ski areálu zahrnuje širokou nabídku adrenalinových aktivit: travní káry a koloběžka, paintball, lukostřelba.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Skiareál Olešnice

Sportovní areál najdete v jednom z nejkrásnějších koutů Vysočiny u městečka Olešnice na Moravě. Areál nabízí adrenalinové sportovní vyžití pro děti i dospělé po celý rok.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Olešnice

Maso Klouda

Firma Maso Klouda se zaměřuje na zpracování masa, které zpracovává z farem, které dobře zná. Jeho majitel věří, že maso je hodnotná surovina, se kterou by se tak mělo nakládat.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Rodinné ubytování na Habeši nabízí 3 apartmány s kapacitou 20 lůžek. Ubytování je vhodné jak pro jednotlivce, tak i pro větší skupiny. Již při vstupu na vás dýchne kouzlo stáří domu, se kterým jde ruku v ruce klid a pohoda.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Moravský kras a okolí


Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Moravský kras a Macocha, Výlety pro děti

Na kole Moravským krasem

Nenáročná trasa Moravským krasem pro milovníky cyklistiky a jeskyní. Cestou se prohlédnete nejkrásnější jeskyně této oblasti, projedete se Pustým žlebem, navštívíte poutní kostel ve Křtinách, větrný mlýn v Rudici nebo tajupmnou jeskyni Býčí skála spojenou s pradávným pravěkým rituálem.
Blansko - Skalní Mlýn a okolí, Na kole po Česku

Po stopách šlechtických rodů: do Boskovic na návštěvu k rodině Mensdorff-Pouilly

Mezi francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, patří i rod Mensdorff-Pouilly. Můžete se s nimi setkat například v Boskovicích, městě ležícím severně od Brna v podhůří Drahanské vrchoviny.

S osobností na procházku: do Bílovic nad Svitavou se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem a liškou Bystrouškou

V období před druhou světovou válkou byly Bílovice nad Svitavou oblíbeným letoviskem a výletním místem řady českých umělců. Jezdili sem básníci, malíři a spisovatelé, mezi nimi i spisovatel Rudolf Těsnohlídek (1882–1928). Právě tady společně s přáteli našel dva dny před Vánocemi roku 1919 v lese opuštěnou holčičku.
Jihomoravský kraj, Výlety pro děti