Olešnice

Olešnice je poslední výspou jižní Moravy na Blanensku v místech, kde se setkávají hranice tří krajů, na moravské straně zemské hranice. Znají ji lyžaři, rodiny s dětmi a také milovníci starých řemesel, kteří sem jezdí obdivovat dosud funkční modrotiskovou dílnu.

Co musíte vidět v Olešnici

Za nejbližšími kopci už sice začínají Vysočina a východní Čechy, ale Olešnice je součástí jižní Moravy. Historickými dominantami jsou zejména tři kostely: evangelický, hřbitovní kostel sv. Mikuláše a největší z nich, kostel sv. Vavřince na náměstí. Pod ním ve sklepení bývalé ledárny, kde se od zimy do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar, objevíte Muzeum pověstí a strašidel Olešnicka, nedaleko je též malé muzeum historických vozidel a obrazů rodiny Hamerských.
 

V Olešnici zjistíte, jak se vyrábí modrotisk

V Olešnici se kdysi hojně pěstoval len, v chalupách klapaly tkalcovské stavy, žili tu barvíři i výrobci modrotisku. V původní dílně z počátku 19. století se dodnes vyrábí modrotisk ručně s použitím původních dřevěných forem a podle starých receptur. Majitelé vám rádi vysvětlí výrobní postupy a předvedou jak nanášení vzorů ručně vyřezávanými formami, tak sušení a barvení v kádích s modrým přírodním barvivem namíchaným z indiga. V malém krámku si můžete koupit suvenýr na památku.
 

Lyže, motokáry, rozhledny a zříceniny

Díky lyžařskému areálu na úbočí kopce Kopaniny Olešnici dobře znají milovníci zimních sportů, vypravit se sem ale můžete i v létě a půjčit si terénní káry či koloběžky nebo si zahrát paintball. Shora na městečko dohlížejí dvě rozhledny postavené podle stejného vzoru, dřevěná věž na Kopaninách a věž na Zelenkově kopci. Jižně od městečka na zalesněném vrchu objevíte zříceniny středověkého hradu Louka, severně leží zchátralý lovecký zámeček Lamberk s více než 1 200 metrů dlouhou lipovou alejí.

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Olešnické muzeum strašidel

Ve sklepení bývalé ledárny v Olešnici, kde se od zimy do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar, můžete navštívit Muzeum strašidel a postav pověstí Olešnicka. Prohlídku doprovází reprodukovaný výklad, hudba a strašidelné zvuky.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Lovecký zámeček Lamberk u Olešnice

Lamberk je nevelký barokní zámeček, který dal kolem roku 1700 postavit jako své letní sídlo majitel kunštátského panství hrabě Jan Maxmilián z Lamberka (1678-1733).
Olešnice, Jihomoravský kraj

Zaniklá rozhledna na Kopaninách u Olešnice

Trámová rozhledna vznikla na sklonku roku 2004 na Blanensku na východním úpatí kopce Kopaniny (688 m) u Olešnice. Postupně chátrala, až byla v roce 2021 pro havarijní stav demontována. Prozatím nedošlo k její obnově.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Zřícenina hradu Louka u Olešnice

Zřícenina hradu na zalesněném kopci nazývaném Hradisko (635 m n. m., asi 2,5 km jihovýchodně od Olešnice) nad severovýchodním okrajem stejnojmenné vsi.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Muzeum historických vozidel v Olešnici

Stálá expozice historických vozidel a obrazů rodiny Hamerských.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Vavřince v Olešnici

V místě současného kostela stával kostel již před staletími. Vystavěli jej potomci kolonistů (osídlenců), kteří byli původně z Německa. Kostelík byl dřevěný a byl postaven v roce 1391.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Letní aktivity ve Ski arálu Olešnice

Sportovní areál nabízí adrenalinové sportovní vyžití pro děti i dospělé po celý rok. Letní provoz ve Ski areálu zahrnuje širokou nabídku adrenalinových aktivit: travní káry a koloběžka, paintball, lukostřelba.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Rodinné ubytování na Habeši nabízí 3 apartmány s kapacitou 20 lůžek. Ubytování je vhodné jak pro jednotlivce, tak i pro větší skupiny. Již při vstupu na vás dýchne kouzlo stáří domu, se kterým jde ruku v ruce klid a pohoda.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Maso Klouda

Firma Maso Klouda se zaměřuje na zpracování masa, které zpracovává z farem, které dobře zná. Jeho majitel věří, že maso je hodnotná surovina, se kterou by se tak mělo nakládat.
Olešnice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.

S osobností na procházku: po Brně a okolí s markrabětem moravským Janem Jindřichem

V letech 1349–1411 Moravě vládli Moravští Lucemburkové, vedlejší větev panovnického rodu. V jejich čele stál Jan Jindřich (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny a mladší bratr krále a císaře Karla IV. Za vlády moravských markrabat země prožívala období nebývalého rozkvětu; pojďte se s námi projít po jejich stopách.
Jan Jindřich jako průvodce Brnem, Výlety s příběhem

S karavanem po Znojemsku a Podyjí

Znojmo je synonymem pro tradiční moravská vína a také musíme zmínit tradiční okurky. Vinice se tu vinou nad klikatící se Dyjí v národním parku Podyjí, ale najdete je i na strmých svazích pod historickým centrem královského města Znojmo. Kde jsou vinice, nechybí ani vinné sklípky a vinotéky. Abyste mohli dosyta vychutnat jemné nuance viničních tratí, je lepší zvolit si pro karavan jednu základnu a okolí objevovat pěšky nebo kolmo.
Vranov nad Dyjí, Cesty krajinou