Olešnice
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Olešnice

Olešnice je poslední výspou jižní Moravy na Blanensku v místech, kde se setkávají hranice tří krajů, na moravské straně zemské hranice. Znají ji lyžaři, rodiny s dětmi a také milovníci starých řemesel, kteří sem jezdí obdivovat dosud funkční modrotiskovou dílnu.

Co musíte vidět v Olešnici

Za nejbližšími kopci už sice začínají Vysočina a východní Čechy, ale Olešnice je součástí jižní Moravy. Historickými dominantami jsou zejména tři kostely: evangelický, hřbitovní kostel sv. Mikuláše a největší z nich, kostel sv. Vavřince na náměstí. Pod ním ve sklepení bývalé ledárny, kde se od zimy do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar, objevíte Muzeum pověstí a strašidel Olešnicka, nedaleko je též malé muzeum historických vozidel a obrazů rodiny Hamerských.
 

V Olešnici zjistíte, jak se vyrábí modrotisk

V Olešnici se kdysi hojně pěstoval len, v chalupách klapaly tkalcovské stavy, žili tu barvíři i výrobci modrotisku. V původní dílně z počátku 19. století se dodnes vyrábí modrotisk ručně s použitím původních dřevěných forem a podle starých receptur. Majitelé vám rádi vysvětlí výrobní postupy a předvedou jak nanášení vzorů ručně vyřezávanými formami, tak sušení a barvení v kádích s modrým přírodním barvivem namíchaným z indiga. V malém krámku si můžete koupit suvenýr na památku.
 

Lyže, motokáry, rozhledny a zříceniny

Díky lyžařskému areálu na úbočí kopce Kopaniny Olešnici dobře znají milovníci zimních sportů, vypravit se sem ale můžete i v létě a půjčit si terénní káry či koloběžky nebo si zahrát paintball. Shora na městečko dohlížejí dvě rozhledny postavené podle stejného vzoru, dřevěná věž na Kopaninách a věž na Zelenkově kopci. Jižně od městečka na zalesněném vrchu objevíte zříceniny středověkého hradu Louka, severně leží zchátralý lovecký zámeček Lamberk s více než 1 200 metrů dlouhou lipovou alejí.

Ubytování a restaurace

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Rodinné ubytování na Habeši v Olešnice

Olešnice, Jihomoravský kraj