Úvod > Aktuality > Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!
Kultura

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Poslechněte si audio verzi článku
Starodávná textilní tiskařská technika je na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsaná od roku 2018. Nominaci společně podali řemeslníci z Česka, Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska. Každý kousek modrotisku v sobě nese poselství o řemeslné dovednosti staré stovky let, o národních tradicích i hrdosti na dlouhotrvající rodinné tradice.
Nabídka modrotiskových doplňků v současnosti
Modrotiskové kroje na Slovensku přibližně před 120 lety
Chybělo málo, aby se modrotisk dostal mezi zaniklá či zanikající řemesla. Barvení indigovou modří bylo v Evropě zavedeno spolu s barvířskou rostlinou indigo cestovateli nizozemské Východoindické společnosti ve druhé polovině 17. století. V 18. a 19. století šlo o běžnou a rozšířenou techniku, většina barvířských manufaktur ale neustála tlak industrializace.

Hlavní zásluhy na udržení tradic proto mají zejména malé rodinné dílny, které provozuje někdy až sedmá generace modrotiskařů. Každý člen rodiny se podílí na každém kroku výroby, jako rodinné stříbro pak uchovávají staré návody, receptury i ručně vyráběné matrice. Modrotisk totiž zdaleka nespočívá jen v tisku směsi odolné vůči barvivům na látku před jejím probarvením, práce často zahrnuje i přípravu jednotlivých surovin, spřádání příze, tkaní, tisk a barvení i konečnou úpravu. Třeba šití doplňků, jimiž si zkrášlujete interiér nebo si je rádi oblékáte.
 

Modrotiskové dílny v Olešnici a Strážnici

Kdo modrotisku rozumí, ten pozná, ze které dílny určitý kousek pochází. Platí to i pro dvě dílny v České republice. Modrotiskovou dílnu ve Strážnici založila v roce 1906 rodina Jochových, ještě o sto let starší pak je Modrotisková dílna rodiny DanzingerovýchOlešnici. Do obou se můžete podívat celý rok a kromě dílen lze prohlédnout i koupit vystavené modrotiskové oblečení, doplňky, suvenýry i metráž. Obě dílny ovšem jdou s dobou, takže samozřejmostí jsou e-shopy.

Možná se vám bude zdát, že modrotisk z obou dílen je stejný, ale není tomu tak: na ručně vyrobených blocích starých až 300 let najdete vedle univerzálních ornamentů nebo křesťanských motivů vzory inspirované konkrétním regionem, jeho flórou a faunou či místní kulturou.
 

Tradice, které přesáhly hranice regionu i státu

Ještě lépe to je vidět při porovnání výrobků z našich dílen s dílnami v Rakousku, Německu, Maďarsku a na Slovensku. Kromě modrotiskových dílen (které objevíte například v německém Coswigu anebo v maďarské obci Bácsalmás) můžete modrotisk obdivovat i u našich sousedů na Slovensku. Peter Trnka oživil v nově založené dílně v obci Ivanka pri Dunaji rodinnou tradici v páté generaci a Matej Rabada obnovuje a designově rozvíjí modrotisk aneb modrotlač v Párnici na Oravě.

Modrotiskové dílny ze zemí spojených zápisem modrotisku do UNESCO mají společnou stránku na Facebooku, zajímavým cílem pro milovníky modrotisku a cestování může být také maďarské město Pápa. Zdejší Muzeum hraběte Károly Esterházyho / Gróf Esterházy Károly Múzeum umožňuje nahlédnout jak do historie modrotisku, tak do každodenního života barokní aristokracie. Technologii modrého barvení do Maďarska přenesla rodina Klugeových v 18. století ze saského Sorau (dnes Żary, Polsko). Rodina se v Pápě usadila v roce 1786 a jejich dílna fungovala sedm generací, až do znárodnění v roce 1956. Pápa je považovaná za maďarské centrum modrotisku a muzeum mapuje jeho kompletní historii do nejmenších detailů.
 

Textilní techniky chráněné UNESCO

Z bezmála 700 položek na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO je vedle modrotisku zapsáno několik desítek textilních technik. Namátkou jde o tradiční textilní techniky žen z etnické skupiny Li v provincii Hainan v Číně, řemeslné zpracování brokátu Nanjing Yunjin a textilií obsahujících jemné materiály jako hedvábí, zlato a příze z pavího peří anebo rozmanité tkalcovské techniky ze všech koutů světa. Velké pozornosti se těší tradiční umění tkaní koberců, kde se zápisu dočkal například Ázerbájdžán či Turkmenistán. Na seznamu jsou zapsány též alençonské jehlové krajky z Francie, paličkované krajky ze Slovinska, krajkářství v Chorvatsku a na Kypru nebo různé techniky vyšívání. Třeba se po jejich boku někdy objeví i české krajky a krajkářství.
 

Tradice bez hranic

Lidové tradice jsou dokonalou ukázkou provázanosti kulturních kořenů národů a zemí z celého světa. Zejména v posledních letech se o zápis na seznam nehmotných památek UNESCO často uchází více států najednou. Zřejmě rekordní je počet zemí, sdílejících tradiční umění sokolnictví; vedle Česka jde o třiadvacet dalších států. Podobně početný je zápis znalostí, dovedností a postupů arabské kaligrafie (16 států), pěstování datlových palem (14 států), rituálů a ceremonií provázejících začátek nového roku (12 států) či umění suchého zdění (8 států). Sedm zemí sdílí soubor dovedností, znalostí, rituálů, symbolů a tradic týkajících se plodin a sklizně, přípravy i konzumace středomořské stravy, pět zemí se radovalo ze společného zápisu severské tradice stavby klinkerových lodí a čtyři země dosáhly společného zápisu pro podávání arabské kávy. Obsáhlejší je i seznam zemí, usilujících o zápis vorařství do UNESCO: nadnárodní nominaci společně předkládají Česká republika, Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.
 

Kde také najdete modrotisk?

  • Modrotisk zdobí také první české tenisky Adidas limitované kolekce Footshop x Adidas Blueprinting. Ve spolupráci s německým sportovním gigantem je připravil český prodejce tenisek a streetového oblečení Footshop, látka se připravovala v dílně Mateje Rabady na Slovensku.
  • Z modrotisku bylo vyrobeno oblečení pro české sportovce na slavnostní zahájení letních olympijských her v Tokiu 2021. Návrhářka Zuzana Osako spojila prvky české lidové tradice a japonské techniky barvení indigem, látky pro kolekci vyrobila rodinná dílna Danzingerů
  • Dekor modrotisku se dá najít i na porcelánu, domácích potřebách, ponožkách či prádle: zkrátka fantazii se meze nekladou.
Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích

Muzeum, které bylo založeno už v roce 1918, se zaměřuje na historii a tradice regionu luhačovického Zálesí. K vidění jsou zde například modrotiskové formy, zařízení interiéru, hrnčířské výrobky a fajánse, lidové kroje, obrazy na skle, polychromované plastiky a další zvykoslovné předměty.

Za tajemstvím modrotisku do Strážnice – modrotisková dílna a výrobky

Za tajemstvím modrotisku do Strážnice – modrotisková dílna a výrobky

Návštěva modrotiskové dílny spojená s ukázkou tradiční výroby, která se nezměnila od svého založení v roce 1906. Součástí dílny je také prodejna, ve které najdete veškerý sortiment výrobků.

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Navštivte naši jedinečnou modrotiskovou poštovní dílnu! V dílně máte k dispozici 17 razítek, které jsou zmenšeninami skutečných modrotiskových forem.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

Modrotisk: stopa našich tradic v UNESCO!

Modrotisk, starodávná textilní tiskařská technika, se dočkal na podzim roku 2018 zápisu na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do rodinných řemeslných dílen, kde se dodnes vyrábí. Dokonce si můžete objednat potřebné pomůcky a vyzkoušet si modrotisková kouzla na vlastní pěst!

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

20 tipů na zajímavý výlet do továren, manufaktur a dílen

Nejen prací živ je člověk. Ve volném čase se chcete bavit a poznávat nové věci. Víte například, jak se vyrábí Becherovka, co je to modrotisk nebo jak vznikají gobelíny? Kudy z nudy vám přináší tipy na místa, kde můžete proniknout do tajemství řemesel a výroby běžných věcí, nad jejichž původem se ani nezamýšlíme.

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové nad Labem najdete muzeum textilního tisku. Vzniklo v bývalé textilní škole (nyní Střední průmyslové škole a Střední odborné škole). V muzeu jsou k vidění například exponáty z bývalého textilního muzea v České Skalici nebo modrotisková dílna.

Strojní přádelna ve Verneřicích – nejstarší strojní přádelna v České republice

Strojní přádelna ve Verneřicích – nejstarší strojní přádelna v České republice

První strojní přádelna byla postavena v roce 1797 ve Verneřicích 8 km jižně od Benešova nad Ploučnicí, v nejjižnější obci děčínského okresu. Roku 1770 tu proslulý podnikatel J. J. Leitenberger založil jednu z prvních manufaktur na potiskování kartounových tkanin v roce 1797 pak přádelnu.

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Textilní tiskařská technika modrotisk je od listopadu 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. O zápis společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura