Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů
Kultura

Městské muzeum Týn nad Vltavou – interaktivní hravé muzeum s expozicí vltavínů

Městské muzeum Týn nad Vltavou prošlo rekonstrukcí a v roce 2015 zde byla otevřena nová interaktivní expozice. Jednu z jejích hlavních částí tvoří expozice vltavínů, která patří k největším u nás, je zde přes 1000 kusů.

Expozice představuje průřez historií vltavotýnského regionu od pravěku po současnost. Samostatnou částí jsou jihočeské vltavíny různých lokalit, pro srovnání také moravské vltavíny a tektity z celého světa, horniny natavené při dopadu meteoritů, teorie vzniku tektitů, typy sedimentů, ve kterých se vltavíny nachází, nejstarší popsané exponáty a další informace. Expozice navozuje atmosféru zrodu vltavínů – pád meteoritu. Je doplněna informacemi o výzkumu, teoriích vzniku, nalezištích, vlastnostech, formách vltavínů atd. Stálá výstava vltavotýnského muzea se řadí svým rozsahem k největším v republice, obsahuje přes 1000 ks vltavínů. Svůj název získal vltavín podle řeky Vltavy (německy Moldau – moldavit).

Část věnovaná prehistorii ukazuje reálný model mohyly s kosterním pohřbem, děti zde mají možnost zahrát si na archeologa a nalézt ukryté historické střepy. Sál středověku a renesance nabízí vedle dobových exponátů nejznámější poklady regionu, včetně hologramu Vltavotýnského pokladu. Centrem sálu zachycujícího historii 18. století je interaktivní diorama stálého dělostřeleckého cvičiště a tábora Velký Depot. V selské světničce a stodole mohou návštěvníci vedle tradičního vybavení vidět chlév s interaktivními domácími zvířaty.

V části věnované voroplavbě se můžete "projet" na pohyblivém modelu voru v projekci soutoku řeky Vltavy s Lužnicí, zhlédnout část historického filmu o voroplavbě a vyzkoušet rybolov v interaktivní tůni.

Expozice 19. a 20. století je koncipována do scény vltavotýnského vlakového nádraží s postavami prvoválečných vojáků, jsou zde vystavena zajímavá kupecká vývěsní znamení, panel s nejdůležitějšími okamžiky z historie města (včetně historických fotografií) a obrazovka s pietním filmem – obětmi obou válečných konfliktů 20. stol.

Pamětní síň režiséra Alfréda Radoka v podobě malého divadélka zachycuje kromě života a díla tohoto mimořádného divadelního a filmového režiséra ukázku z jeho filmu a rozhovor s režisérem.

Poslední sál je koncipován do podoby historické školní třídy, v lavicích jsou dotekové e-booky s databází osobností a didaktickým programem – učebnicí regionálních dějin, ve třídě je rovněž galerie nejvýznamnějších osobností města.

Celá expozice je vybavena dotekovou databází, kde se můžete  podrobně a do hloubky seznámit s jednotlivými tématy. Expozice je naplněna cennými sbírkovými předměty (originály), které nejsou pouze staticky umístěné ve vitrínách, ale v různých skrýšíchzásuvkách, kukátkách.
 

Expozice loutek

Ve 2. patře muzea najdete oblíbenou expozici "Svět loutek". Týn nad Vltavou je spjat se jménem loutkářského patriarchy Matěje Kopeckého, který je zde pohřben a má památník na místním hřbitově. Stálá expozice představuje historické loutky lidových loutkářů z rodiny Dubských, vltavotýnských řezbářů J.Votočka a J. Peigera, loutky z dílny A.Plešnera, maňásky z výrobny v Kolodějích nad Lužnicí, maňásky vyráběné podle návrhů vltavotýnského rodáka O. Rödla. Expozici doplňují kulisy, rukopisy, plakáty a další zajímavosti, je zde malé loutkové divadélko, kde si mohou děti i dospělí vyzkoušet hru s marionetami.

Mimo muzeum si v Týně nad Vltavou můžete prohlédnout také podzemní chodby.

Heligonky – výstava ve vltavotýnském muzeu

Městské centrum kultury a vzdělávání – Městské muzeum v Týně nad Vltavou a Ondřej Bouška Vás zvou na výstavu "Heligonky;
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Jiří Krampol 85 – V plné síle – zábavný pořad

Veselé historky, vyprávění o životě, vzpomínání na spolupráci se skvělými kolegy jako byli Vladimír Menšík, Miloslav Šimek, Uršula Kluková a další.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Pirátský karneval pro děti

Městské centrum kultury a vzdělávání Týn nad Vltavou zve všechny děti, rodiče, prarodiče, tetičky i strýčky na Dětský karneval do Sokolovny!
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Irský večer v Sokolovně

Tradiční "Irský večer" v Sokolovně po vzoru irských pubů se zeleným pivem a kvalitní hudbou.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Podzemní chodby v Týně nad Vltavou

V jihočeském Týně nad Vltavou se nacházejí středověké podzemní chodby, které se linou od městského zámečku, přes nádvoří až pod náměstí, kde bývala sklepení měšťanských domů.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Potahová stezka v Týně nad Vltavou

Historie vorařství, voroplavba, přeprava soli či dřeva má na Vltavotýnsku hluboké kořeny. V souvislosti s tím vzniká podél potahové stezky z Týna do Hněvkovic naučná stezka s deseti stanovišti s herními prvky a informačními tabulemi.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Naučná lesní stezka Semenec s rozhlednou

Jedná se o vycházkový okruh lesem Semenec v délce 6 km, na kterém naleznete 10 zastavení s informačními tabulemi. Začátek i konec je u rozhledny u níž stávalo původně městské popraviště. Průvodcem na stezce vám bude lesní skřítek Semenáček.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Barokní solnice v Týně nad Vltavou

Čechy neměly vlastní naleziště soli, sůl se dovážela ze zahraničí. Týn nad Vltavou byl překladištěm rakouské soli z oblasti Gmundenu. V roce 1593 byla v týnské čtvrti Podskalí vybudována rozsáhlá solnice.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension a restaurace Plzeňka Týn nad Vltavou

Pension Plzeňka v Týně nad Vltavou s kapacitou až dvaceti lůžek nabízí ubytování v příjemném prostředí ve čtyřlůžkových, třílůžkových, dvoulůžkových a jednolůžkových pokojích s možností přistýlky a sociálním zařízením na pokoji.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Zámecká restaurace Týn nad Vltavou

Stylovou mysliveckou a rybářskou restauraci s tradiční českou kuchyní najdete v Týně nad Vltavou. Restaurace je celodenní a je vhodná jak pro jednotlivé hosty, tak pro větší skupinky, svatby, absolventské večírky. V hezkých dnech je pro vás připraveno posezení na předzahrádce.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Hotel Zlatá loď Týn nad Vltavou

Přímo na náměstí v Týně nad Vltavou se nachází Hotel Zlatá loď. Hotel je ideálním místem pro poznávání jižních Čech, neboť mezi vyznavači cykloturistiky je základnou pro poznávání malebného okolí. K dispozici je zde ubytování i restaurace.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj

Vltavotýnský pivovar

Minipivovar v Týně nad Vltavou nabízí tradiční světlý Hradní ležák, tmavý ležák Tobiáš a světlé výčepní pivo Svobodný Pán.
Týn nad Vltavou, Jihočeský kraj