Úvod > Aktuality > Hrady a zámky lákají na novinky: sezona 2019 začíná
Památky

Hrady a zámky lákají na novinky: sezona 2019 začíná

  • Vydáno17. března 2019
Hrady a zámky letos na Velikonoce nečekají: nová sezona začíná pro většinu památek už během posledního březnového víkendu. Loňské téma šlechtické diplomacie střídá Rok Gallasů a Clam-Gallasů, kdy hlavní role bude patřit noblesním hradům a zámkům severních Čech.
Na výsluní pozornosti se letos budou hřát šlechtická sídla severu Čech – hrad a zámek Frýdlant, zámek Lemberk a hrad Grabštejn. Sem se v nejbližších týdnech můžete vypravit třeba v sobotu 13. dubna na akci u příležitosti Mezinárodního dne památek: Grabštejn za Gallasů a Clam-Gallasů a vzápětí od 19. do 22. dubna na Velikonoční prohlídky a Clam-Gallasovské Velikonoce. Brány zámku Lemberk se poprvé otevřou už na konci března, na první dubnový víkend se chystá tradiční zpřístupnění hradní věže s nádherným, ničím nerušeným výhledem do širokého okolí s bazilikou minor v Jablonném v Podještědí a Ještědem, následovat budou oblíbené Velikonoční prohlídky.

Na Lemberku a Grabštejně bude celý rok platit speciální snížené vstupné po předložení vstupenky z dalších dvou hradů a zámků, v zimě pak na letošní nabitou sezonu plnou akcí naváže výstava Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách; v Oblastní galerii v Liberci začne v prosinci a potrvá až do března 2020.
 

Nové prohlídkové trasy

Pokud jste nestihli loňské téma diplomatických misí českých šlechticů, vydejte se na hrad a zámek v Jindřichově Hradci: ve druhém patře renesančního Adamova stavení bude i letos k vidění výstava Dokonalý diplomat, věnovaná vyslancům, cestovatelům a sběratelům z rodu Černínů. Jedním z hlavních lákadel je originální turecký stan, který roku 1644 obdržel Heřman Černín z Chudenic od diplomatů Osmanské říše.

Od konce března bude na zámku Zákupy otevřena nová prohlídková trasa Zámek za prezidenta Masaryka, poprvé zpřístupněna loni na podzim k výročí vzniku republiky a výročí 100 let zámku v majetku státu. Novou trasu nachystali také na zámku Jezeří; mimořádný prohlídkový okruh s výhledem na povrchový velkolom ukáže i to, jak vypadalo okolí zámku se zaniklými obcemi, jezerem a parkem před dramatickou proměnou.

A co dál? Můžete se přijet podívat, jak se rodí zahrady pod hradem Pernštejnem (otevřeny by ale měly být až příští rok), velkými proměnami prochází i Rumburakův hrad aneb Kunětická hora na Pardubicku. Nová expozice představí architekta Dušana Jurkoviče a jeho projekt přestavby celého areálu, z něhož tehdejší památková péče uskutečnila jen část.

Ještě několik let se potáhnou stavební úpravy zámku Uherčice a také zámku Telč; po jejich dokončení bude renesanční klenot a památka UNESCO otevřený celoročně. Navíc se podíváte i do míst, kam se zatím návštěvníci nedostali, například do bývalé zámecké kuchyně a pivovaru.
 

Svatby jako z pohádky

Hotovo už mají na zámku Lysice; interiéry jsou uklizené, mobiliář ošetřený a na konci března tu čekají první letošní hosty. Novinkou je obnovená sala terrena, tedy zahradní sál s manýristickou výmalbou, krbem a mozaikovou podlahou. Kromě prohlídek bude od června k dispozici i pro pořádání svatebních obřadů.

Hrady, zámky a další místa v péči Národního památkového ústavu jsou pro romantické svatby s neopakovatelnou atmosférou jako stvořené; společné „ano“ si můžete říci třeba v palácových Zahradách pod Pražským hradem, v hradním špýcharu na Švihově se zbrusu novou svatební výzdobou, ve skanzenu Veselý Kopec anebo v Dole Michal v Ostravě-Michálkovicích.
 

Památky neobjevené i známé

  • Na co se ještě můžete těšit? Třeba na prohlídky InvalidovnyPraze-Karlíně. Zatím je otevřeno pouze při zvláštních příležitostech, kompletní otevření je naplánované na rok 2025.
  • Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu loni navštívilo přes 5,5 milionu lidí, téměř čtvrt milionu návštěvníků si vychutnalo speciální adventní programy. Největší zájem byl o Český Krumlov, Lednici, Hlubokou a Karlštejn.
  • Speciální web láká do neobjevených památek; databáze nabízí 44 krásných míst se zajímavými příběhy, kde vás nečeká nával a fronty. Přijeďte objevit například zámky Stekník, Manětín nebo Valeč, kostel sv. Floriána v Krásném Březně či kláštery Plasy, Kladruby a Zlatou Korunu.
Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů". Po rozsáhlé rekonstrukci se v dubnu 2022 otevřela nová trasa zámkem.

Vranov nad Dyjí – rybářské etudy pro celou rodinu

Vranov nad Dyjí – rybářské etudy pro celou rodinu

Chcete-li vyzkoušet osvědčené pstruhové revíry, přijeďte do Vranova. Nemáte rybářský lístek? Nevadí. Zkuste štěstí U Jejkala. Kvalitně zarybněné rybníky (kapři, líni) v NP Podyjí čekají právě na vás. Řadu zajímavých aktivit máme v zásobě i pro vaši rodinu, která ještě kouzlu rybaření nepropadla.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Zámek Janovice u Rýmařova

Zámek Janovice u Rýmařova

Renesanční zámek Janovice se nachází v Rýmařově – místní části Janovice. Zatím převážně prázdné interiéry zdobí nevšední dřevěné stropy, ale také třeba zcela unikátní vestavěné dřevěné záchody.

Další aktuality

Seznamte se: legendy v našich dějinách aneb od praotce Čecha až k výletům na Říp

Kolik dětí měl Krok? Jak se jmenoval bratr Praotce Čecha? Jaké zvíře ulovil legendární silák Bivoj a kde najdete hrob statečného koně Šemíka? Uznejte sami, bez starých národních pověstí a legend by náš život byl pořádná nuda. K bájným dějinám naší vlasti se vrací otázky v televizních soutěžích, učíme se o nich v dějepise a kdekoho zajímá, jak to tenkrát vlastně bylo. Tak jak to tedy bylo…?
Památky

10 staveb architekta Josefa Pleskota

Architekt Josef Pleskot patří ve svém oboru k současné české špičce. K nejznámějším Pleskotovým realizacím patří ústředí ČSOB v pražských Radlicích, revitalizace staveb v komplexu bývalých železáren v Dolní oblasti Vítkovic či průchod valem Prašného mostu. Jestli se připojí k týmu prezidenta Petra Pavla jako architekt Pražského hradu zatím nevíme, jisté ale je, že jako architekt už Hrad velmi dobře zná. Je autorem rekonstrukce Jeleního příkopu, kdy se už za Václava Havla pro veřejnost otevřela jeho dolní část, a také propojení s horní částí tunelem pod Prašným mostem. Za tuto stavbu Pleskot získal několik mezinárodních architektonických cen. Zajděte se tam podívat, tunel je zevnitř efektně nasvícený a má také skvělou akustiku!
Památky

15 tipů na procházky k lesním kapličkám

Potřebujete si během dlouhé zimy „dobít baterky“? Určitě vám udělá dobře výlet do světa lesního ticha, kde objevíte malebné kapličky a poutní místa, která naši předkové stavěli na romantických místech uprostřed skal či lesů. Objevte pozapomenutá místa a užijte si duchovní relaxaci.
Památky

Svět dnes vzpomíná na oběti holocaustu

Organizace spojených národů vyhlásila 27. leden Mezinárodním dnem vzpomínky na oběti holocaustu. Mezinárodní den obětí holocaustu tak reflektuje událost, kdy v roce 1945 osvobodila 27. ledna vojska sovětské Rudé armády Osvětim. Toto datum je však symbolem osvobození všech dalších nacistických koncentračních táborů, kam vstoupila vojska Spojenců v závěrečných měsících 2. světové války. Mezinárodní den má připomínat utrpení šesti milionů zavražděných evropských Židů a dalších obětí nacismu.
Památky