Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach
Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.
Turisty do Lysic lákají bohatě vyzdobené interiéry se sbírkami nábytku, skla, porcelánu nebo obrazů. Zajímavá je rovněž výstava historických divadel a loutek nebo zahrada, v níž se nachází promenádní kolonáda, oranžerie a zámecké zahradnictví.

K návštěvě láká také zrekonstruovaná historické zbrojnice, která je se svými 2000 zbraněmi jednou z největších na Moravě. Ve zbrojnici se nacházejí zbraně všeho druhu od gotiky po romantismus. K raritám tu patří meč z protáhlého hlavového výběžku ryby pilouna obecného nebo unikátní samurajské meče.

Bohaté sbírky, pořízené hlavně v 19. století, obsahují především nábytek, sklo, porcelán, obrazy, dále pak vzácnou sbírku zbraní, dvě knihovny, předměty dovezené z Orientu a pororuhodnou sbírku historických střeleckých terčů. Zámecká zahrada je přístupná od dubna do října bez průvodce.
 

Stálé expozice na zámku

Marie von Ebner – Eschenbach: Žena tří století

Novou stálou expozicí je od května 2016 stálá výstava věnovaná Marii von Ebner Eschenbach s názvem Žena tří století. Je zde vystavena souprava jejích psacích per, hodinářská skripta, která používala, když se učila hodinářkou, nechybí ani portréty a fotografie spisovatelky. Samostatnou kapitolu díla Marie Ebner Eschenbach tvoří memoárové práce, které mají kromě estetické i mimořádnou dokumentární hodnotu a autorku přímo i nepřímo charakterizují. Kniha Má dětská léta svědčí o autorčině úzkém vztahu k rodné Moravě, vzpomínky nás zavedou do Zdislavic i do Vídně a dovolí vám dětskýma očima nahlédnout do zajímavého prostředí šlechtické rodiny v první polovině 19. století.
 

Historický kočár v původních barokních konírnách

Kočár typu berlina, lehkého uzavřeného typu na vysokých kolech z 18. století, se po dlouhá léta nacházel mimo areál zámku a nedostávalo se mu průběžné péče. Té se mu nakonec dostalo až roku 2005. Lysický velmi vzácný historický kočár byl původně pozlacen a používala jej lysická šlechta při slavnostních událostech. Pro svou vysokou hodnotu má kočár svou vlastní expozici a zámek ho nepůjčuje k žádným akcím nebo natáčení.
 

Cestování bez bariér:

Přístup s invalidními vozíky, je možný pouze na prohlídkové okruhy I. Reprezentační prostory a III. Zámecká zahrada. Zámek je historická stavba, kde nelze instalovat moderní bezbariérové technologie, je nutné počítat s mírnými terénními nerovnostmi a v případě vozíčkářů mírně náročnými pasážemi na trase. Při návštěvě prohlídkového okruhu I. je bezbariérový přístup přes salu terrenu a je po zrestaurované mozaikové podlaze, je tedy možný jen s vozíkem s pogumovanými koly. Věřte, že  kastelání dělají maximum pro to, aby vozíčkáři mohli interiér zámku navštívit. Ideálním řešením je včasná telefonická rezervace

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Tří volů Býkovice

Hotel U Tří volů Býkovice

Býkovice, Jihomoravský kraj
Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Černá Hora, Jihomoravský kraj
Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj