Miroslav

Město vína a meruněk leží přibližně v polovině cesty mezi Brnem a Znojmem. Hlavní silnice je ovšem míjí, z ní uvidíte jen hřbety Miroslavských kopců s vinicemi. Miroslav proslavily neobvyklé akce plné laskomin, například Meruňkobraní, spojené s jarmarkem a pojídáním meruňkových knedlíků.

Co musíte vidět v Miroslavi

V Miroslavi láká k návštěvě goticko-renesanční zámek, původně vodní tvrz na malé skále vyčnívající z mokřin, s několika zajímavými expozicemi. Památky odpovídají tomu, že město bylo v minulosti rozdělené na část českou, německou a židovskou.

Barokní kostel sv. Petra a Pavla doplňuje barokně-klasicistní evangelický kostel, židovský hřbitov ze 16. století a synagoga, přestavěná po druhé světové válce na kulturní dům.
 

Radost, Péče a Kněžna Miroslava

Socha kněžny Miroslavy v zámeckém parku připomíná legendární zakladatelku zdejší tvrze. Jejím autorem je sochař, šperkař a malíř Pavel Krbálek (1928–2015), který v roce 1968 emigroval do švýcarského Lucernu a do rodné Miroslavi se vrátil na sklonku života. Městu daroval monumentální kovovou plastiku Radost stojící v parku u kulturního domu, před domem s pečovatelskou službou je umístěna socha Péče. Autorův život a dílo mapuje jedna z expozic na miroslavském zámku.
 

Víno, meruňky, jeskyně a malý skanzen

Jste ve vinařském kraji a ve vinařském městě, a tak byste měli ochutnat zdejší víno, třeba v červenci na Meruňkobraní, slavnosti, která připomíná tradici pěstování meruněk. V nedalekých Bohuticích se zastavte u kopie Lurdské jeskyně, na tamním zámku pak můžete vidět kolekci několika desítek cedrových soch v životní velikosti, které měly zdobit nikdy nedokončenou křížovou cestu. V Petrovicích si prohlédněte jednu z posledních dochovaných doškových chalup s expozicí domkářského bydlení.

Akce ve městě Miroslav

Miroslavský košt 2024

V kulturním domě Miroslav nabídne 9. března 2024 od 14 hod. Spolek miroslavských vinařů k ochutnání několik stovek vín ze Znojemské, Mikulovské i Velkopavlovické oblasti.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Miroslavské Meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána

Tradiční akce s bohatým kulturním a historickým programem.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Aktivity ve městě Miroslav

Zámek Miroslav

Přijďte se podívat na Miroslavský zámek, který se nachází na jižní Moravě cca 28km od Znojma. Zámek nabízí jeden prohlídkový okruh. Návštěvníci si mohou prohlédnout žalářníkův byt, vězení, soudní síň se sklípkovou klenbou a dozví se mnoho zajímavých informací o historii celého zámku.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov v Miroslavi

Hřbitov se nachází na jihovýchodním okraji města mezi ulicemi Nádražní a Rybniční. Byl založen bratrstvem Chewra-Kadischa v 16. století. V roce 1886 proběhla modernizace hřbitova a roku 1902 přistavěna nová obřadní síň.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Národní přírodní památka Miroslavské kopce

Území Národní přírodní památky Miroslavské kopce se nachází na nejjižnějším cípu Bobravské vrchoviny, v místě jejího přechodu do roviny Dyjskosvrateckého úvalu. Sestává se z několika izolovaných lokalit jižně od města Miroslavi.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Petra a sv. Pavla v Miroslavi

Kostel byl zbudovaný v letech 1722–29 z podnětu louckého kláštera.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Kulturní dům – bývalá židovská synagoga v Miroslavi

Synagoga v Miroslavi bývalá židovská modlitebna, dnes slouží jako dům kultury.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Evangelický kostel v Miroslavi

Kostel Českobratrské církve evangelické – jeden ze dvou miroslavských chrámů – není v pravém slova smyslu dominantou obce přesto, že v rámci města má nezastupitelné postavení.
Miroslav, Jihomoravský kraj

2500 let Miroslavi

Expoziceukazující vývoj osídlení na Moravě na modelech reálných podob zámku Miroslav a okolí jak se vyvíjel po staletích.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Miroslav

Znojemské Bylinky

Společnost Bylinky s.r.o. produkuje čerstvé bylinky – v květináčích i v řezané formě. Bylinky pro vás pěstují v nově vybudovaném skleníku o rozloze 1 hektaru v Suchohrdlech u Miroslavi na Znojemsku.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Vinařství Hanzel v Miroslavi

Vinařství Hanzel představuje jedinečný koncept propojení tradičního vinařství s moderním hotelovým provozem, který vznikl citlivou rekonstrukcí přilehlých prostor.
Miroslav, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Znojemsko a Podyjí


Výlet na zámek Vranov nad Dyjí a hrad Bítov – romantika orlích hnízd

Výhledy, které berou dech. Bítov a Vranov nad Dyjí, dva nejstarší hrady moravsko-rakouského Podyjí. A také románsko-gotická bazilika a unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, společně zapsané mezi památky UNESCO. Vydejte se na výlet s výhledy, které si budete pamatovat navždy.
výlet na hrady a zámky, Cesty poznání

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních vyhlídek, fotogenickými meandry řeky Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Doslova rájem je oblast také pro milovníky historie a památek – ti zde najdou řadu nádherných památek architektury. Na prohlídku láká hrad Bítov, Vranov nad Dyjí i starobylé město Znojmo.

Vinné toulky jižní Moravou

O tom, že láska k jižní Moravě prochází také žaludkem, vás přesvědčí krajové speciality i skvělé víno. Vychutnat si je můžete pod klenbami vinných sklepů a vináren, při tradičních akcích anebo přímo ve vinicích. Spousty pěkných míst na svých cestách určitě objevíte sami, my vám však poradíme, kde najdete ta nejzajímavější.
Za vínem na Moravu, Výlety za každého počasí