Úvod > Co chcete dělat? > Regionální muzeum v Mikulově
Památky

Regionální muzeum v Mikulově

Mikulovský zámek tyčící se na kraji CHKO Pálava je už několik desítek let sídlem Regionálního muzea v Mikulově.
 Regionální muzeum v Mikulově sídlí na mikulovském zámku v centru městské památkové rezervace a spravuje kromě zámku i synagogu v Mikulově, Archeopark Pavlov, Památník bratří Mrštíků v Divákách a Dům přírody v Dolních Věstonicích.

Během své téměř stoleté činnosti muzeum uspořádalo stovky výstav a kulturních akcí a bylo hybatelem i svědkem výrazných společenských změn v regionu.

Muzeum se soustředí na regionální sbírky. Na zámku je možné najít expozice historické, uměleckohistorické, etnografické, archivní, ale i sbírky zaměřené na moderní dějiny a historii regionu. Vzhledem k poloze muzea v srdci vinařského regionu je také patrné zaměření na vinařské a enologické sbírky.

Díky správě Archeoparku Pavlov a expozici v Dolních Věstonicích je v muzeu také rozsáhlá sbírka archeologických nálezů. Ta se neustále rozšiřuje i díky spolupráci s Archeologickým ústavem Akademie věd ČR v Brně, v.v.i.i.. Neodmyslitelnou součástí mikulovské historie, a tedy i zaměření muzea, je židovská historie a sbírky judaik.

V žádném regionálním muzeu nesmí chybět přírodovědné sbírky, které jsou díky nedalekým pálavským kopcům skutečně pozoruhodné.

Muzeum je každoročně pořadatelem oblíbených akcí, ať už se jedná o Májový víkend s muzejní nocí, Víkend otevřených zahrad, nebo festival současného designu Křehký Mikulov, či výtvarné sympozium Dílna.

Zájmem muzea je hlavně regionální historie, archeologie, přírodověda a etnografie se zaměřením na vinařství.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Eat Art Gallery

Eat Art Gallery

Mikulov, Jihomoravský kraj
Vinařský program v Mikulově

Vinařský program v Mikulově

Mikulov, Jihomoravský kraj
Penzion Pod Vyhlídkou Mikulov

Penzion Pod Vyhlídkou Mikulov

Mikulov, Jihomoravský kraj