Úvod > Co chcete dělat? > Uhersko-hradišťská vinařská stezka
Letní sporty

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Celková délka trasy je 75 km.
Na začátek Uherskohradišťské vinařské stezky, jejíž pouť začíná v Hrubém háji u Moravského Písku, vás přivede ze Bzence páteřní Moravská vinná stezka. Branou Uherskohradišťska je Uherský Ostroh, město s památkovou zónou, ve 14. století vystavěné na místě pravěkého a později slovanského sídliště. Stezka dále pokračuje směrem na Ostrožskou Novou Ves. V blízkosti obce se nachází největší vodní plocha v regionu. Rozsáhlá jezera nazývaná "Slováckým mořem" nabízí výborné podmínky pro rekreaci a rybaření. Chloubou obce jsou lázně, které využívají sirných pramenů k léčbě nemocí pohybového ústrojí. Minout byste neměli ani vinotéku U sv. Vavřinca na novoveské návsi ruku nad kvalitou zdejších vín drží patron moravských vinařů a výběr z 1500 vzorků vín z celého světa doplňují speciality k vínu.

Před obecním úřadem odbočuje stezka po silnici do Ostrožské Lhoty. Ves poprvé připomínanou roku 1371 jako Velká Lhota zdobí kostel sv. Jakuba Staršího z roku 1908. Cyklostezka do Hluku kopíruje tok potoka Okluky, do osady samotné vstupuje na okraji vinařské trati Husí hora.
 

Úsek Hluk – Vlčnov

Město Hluk, východní výspa Slováckého Dolňácka, leží v oblasti starého osídlení z doby předslovanské. Původně gotickou tvrz ze 14. století renesančně přestavěli pánové z Kunovic, za jejichž panování byla ves v 16. století povýšena na městečko. Značená trasa stezky z Hluku do Dolního Němčí vede po silnici, doporučujeme však pro úsek využít nové cyklostezky, ke které odbočíte kolem Šárovcovy tvrze. Za obcí odbočí doleva a táhle stoupá do Vlčnova.
 

Úsek Vlčnov – Uherské Hradiště

Třítisícové městečko Vlčnov, známé především jako místo národopisných slavností s Jízdou králů, je malebným skanzenem venkovského života na Dolňácku, místně zvaném též Záhoří. Stezku procházející osadou lemují ukázky lidové architektury – barevná průčelí okapově orientovaných domů se sýpkami v podstřeší, tradiční hospodářské stavby v podobě stodol a seníků, kapličky, kříže a Boží muka připomínající smutné či podivuhodné události. Po překročení silnice stoupá stezka obcí pod Myšince, kopec, na jehož úpatí se bělají ladná průčelí vlčnovských búd. Stavebně jedinečný je menší soubor roztroušený podél silnice do Veletin. Bohužel poté, co vinice a sklepy nahradily ovocné sady, jsou stavby užívány a udržovány jen ojediněle a chátrají. Z Veletin stezka směřuje po silnici přes Podolí, Vésky a Sady do Uherského Hradiště-Mařatic, kde na vás čeká jedna z nejkrásnějších sklepních lokalit na Moravě.


Úsek Uherské Hradiště – Polešovice

Královské město Uherské Hradiště založil Přemysl Otakar II. jako pevnost proti Uhrům. Středověký půdorys náměstí doplňují částečně zachovalé hradby, ve středu města je jeden renesanční dům a několik barokních staveb. Z města vás stezka vyvede po břehu Moravy a Kunovským lesem k řece Olšavě. Značka u lávky přes vodu určuje směr trasy vinařské stezky do Kostelan, návěstí před bývalou rybářskou osadou však nabízí dvojí volbu. Odbočíte-li doleva a vydáte se cestou lesem kolem přírodní památky Kostelanská tůň a štěrkových jezer, můžete zakončit výlet koupáním nebo ochutnávkou ve vinotéce U svatého Vavřinca. Přímý směr vede k železnému mostu přes Moravu, který je chráněnou technickou památkou.

V Kostelanech - snad aby si cyklisté dost užili tiché a upravené vesnice a kostelanští hostů – stezka, dříve než se vydá na půvabný úsek kolem toku Moravy, několikrát zatáčí. Uličkami Nedakonic, kde v letech 1420-1421 stával významný husitský tábor, prokličkuje k silnici a podjezdem železničního viaduktu směřuje do Polešovic, poslední obci na trase Uherskohradišťské vinařské stezky. Cesta podél vinic, které jsou domovem odrůdy Muškát moravský, vás přivede k Šlechtitelské stanici vinařské, kde můžete voňavý mok ochutnat.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Čokoládovna Janek v Uherském Brodu

Čokoládovna Janek v Uherském Brodu

Uherský Brod, Zlínský kraj
Rybářská chata Hluk

Rybářská chata Hluk

Hluk, Zlínský kraj
Pivovar Uherský Brod

Pivovar Uherský Brod

Uherský Brod, Zlínský kraj