Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Hluk

Hluk

Město, které proslavily Dolňácké slavnosti s Jízdou králů, leží jihovýchodně od Uherského Hradiště v údolí říčky Okluky. Ze všech stran je chrání poslední výběžky Bílých Karpat, lákadlem pro výletníky je zejména pěkná goticko-renesanční tvrz, stojící uprostřed města.

Hluk: město, kde se neztratíte

Zorientovat se v Hluku je jednoduché: páteří celého města je Hlavní ulice, v jejím středu se nachází náměstí J. A. Komenského. Kromě obchodů, kina či knihovny tu stojí kostel sv. Vavřince a goticko-renesanční tvrz. Ta slouží jako kulturní středisko, sídlí v ní zámecká kavárna, knihovna a informační centrum, ve věži je zřízeno muzeum a Slovácká jizba. Další zajímavostí jsou památkové domky v uličce Rajčovňa postavené z nepálených cihel s malou expozicí krojů, výšivek a hospodářského nářadí.
 

Kdo tu dělal rámus?

Dějepisci mají jasno v tom, že Hluk vzniknul ve 13. století při osidlování krajiny kolem řeky Moravy, ovšem v tom, jak získal název, se názory liší. Možná mu dala jméno hlučně tekoucí voda, možná zdejší obyvatelé při blížícím se nebezpečí zapalovali na návrší ohně a dělali velký hluk, aby varovali lid. Říká se také, že městečko dostalo jméno podle rozlehlých luk anebo podle potoka Okluky.
 

Jízda králů na Dolňácku

V Hluku se jednou za tři roky na přelomu června a července pořádají Dolňácké slavnosti, spojené s tradiční Jízdou králů; jen kousek odtud leží Vlčnov, kde se Jízda králů koná každý rok. Na výlet do okolí jižně od města láká Strážnická vinařská stezka, severně se rozkládá biocentrum Hluboček, komplex lesů, starých sadů a louček s rybníkem, několika studánkami a lesním mohylovým pohřebištěm Na kroužku. Přírodní rezervací vede turistický okruh, spojující Hluk s Míkovicemi.

Turistická informační centra


Aktivity

Tvrz Hluk

Možnost nahlédnout do útrob obranné tvrze a dozvědět se něco z její zajímavé historie.
Hluk, Zlínský kraj

Muzeum v Hluku

Od roku 1996 funguje v nejvyšším patře hlucké tvrze muzeum. Expozice je zaměřena na archeologické doklady osídlení hluckého katastru.
Hluk, Zlínský kraj

Naučná stezka Hluboček – Hluk

Turistický okruh s osmi informačními panely vede zajímavými místy mezi místní části Uherské Hradiště – Míkovice a městem Hluk.
Hluk, Zlínský kraj

Památkové domky v uličce Rajčovňa v Hluku

Pět domků je majetkem města a najdete je v ulici se starobylým názvem Rajčovňa. Jsou postaveny z "kotovic" neboli nepálených cihel, a jejich zdi pokrývá mazanina z ječmenných plev, hlíny a vody, přemalovaná vápnem.
Hluk, Zlínský kraj

Kostel sv. Vavřince v Hluku

Kostel sv. Vavřince v Hluku se vypíná na údolní terase uprostřed obce, přístup k němu je po 21 stupních prostorného, v roce 1945 přebudovaného schodiště. Svým majestátným vzhledem přitahuje pozornost a zve ke vstupu.
Hluk, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Rybářská chata Hluk

Volně stojící útulná chata, poskytuje možnost ubytování až pro 12 osob v celkem 3 pokojích.
Hluk, Zlínský kraj

Pojeďte na výlet


Bezbariérové Valašsko s celou rodinou

Myslíte si, že Valašsko není jako destinace na dovolenou pro vozíčkáře s rodinou příliš vhodné? Možná vás to překvapí, ale v Beskydech, jak se zdá, není nic nemožné. Užijete si tu pohodový víkend víceméně bez bariér, a navíc to bude příjemné třeba i pro menší děti.
Velké Karlovice, Cesty poznání

Běžecká trasa Kocanda

Jestli se chcete dostat ze Zlína někam jinam než do Vizovic a Otrokovic, musíte do kopce. Ale když už na něm budete, čeká vás to, co na Kocandě, les, příroda, výhledy a klid, to vše v těsné blízkosti třeba sídliště. Na části trasy je instalována naučná stezka o lese a lesnických činnostech.
Kocanda, Zlín, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Štákovky

Užijete si výhledy na Zlín a jeho typické baťovské domky na pozadí továrního areálu, zanoříte se do přírody v klasickém zlínském stylu – do kopce, a vynoříte se na pasekách se zachovalými staveními z dob, kdy ještě místo města byly akorát trnkové sady. Část trasy vede po Cyrilometodějské stezce, projektu ve stopách od slovanského dědictví k modernímu evropanství, k hodnotám v této době tak důležitým – porozumění, kulturnímu vstřícnému dialogu a jednotě kontinentu.
běžecká trasa ve Zlíně, Cesty pro zdraví

Procházka na vyhlídky a k přehradě Horní Bečva

Máte rádi výlety do přírody? Vydejte se na vyhlídková místa, která jsou ukrytá uprostřed lesa na kopci nad bývalým lomem v Horní Bečvě. Pod kopcem můžete zdarma zaparkovat. K vyhlídkám vás čeká krátká procházka, připravte se na mírné stoupání. Cestou máte možnost k odpočinku na lavičkách.
k vyhlídkám u lomu , Výlety pro děti