Hluk

Město, které proslavily Dolňácké slavnosti s Jízdou králů, leží jihovýchodně od Uherského Hradiště v údolí říčky Okluky. Ze všech stran je chrání poslední výběžky Bílých Karpat, lákadlem pro výletníky je zejména pěkná goticko-renesanční tvrz, stojící uprostřed města.

Hluk: město, kde se neztratíte

Zorientovat se v Hluku je jednoduché: páteří celého města je Hlavní ulice, v jejím středu se nachází náměstí J. A. Komenského. Kromě obchodů, kina či knihovny tu stojí kostel sv. Vavřince a goticko-renesanční tvrz. Ta slouží jako kulturní středisko, sídlí v ní zámecká kavárna, knihovna a informační centrum, ve věži je zřízeno muzeum a Slovácká jizba. Další zajímavostí jsou památkové domky v uličce Rajčovňa postavené z nepálených cihel s malou expozicí krojů, výšivek a hospodářského nářadí.
 

Kdo tu dělal rámus?

Dějepisci mají jasno v tom, že Hluk vzniknul ve 13. století při osidlování krajiny kolem řeky Moravy, ovšem v tom, jak získal název, se názory liší. Možná mu dala jméno hlučně tekoucí voda, možná zdejší obyvatelé při blížícím se nebezpečí zapalovali na návrší ohně a dělali velký hluk, aby varovali lid. Říká se také, že městečko dostalo jméno podle rozlehlých luk anebo podle potoka Okluky.
 

Jízda králů na Dolňácku

V Hluku se jednou za tři roky na přelomu června a července pořádají Dolňácké slavnosti, spojené s tradiční Jízdou králů; jen kousek odtud leží Vlčnov, kde se Jízda králů koná každý rok. Na výlet do okolí jižně od města láká Strážnická vinařská stezka, severně se rozkládá biocentrum Hluboček, komplex lesů, starých sadů a louček s rybníkem, několika studánkami a lesním mohylovým pohřebištěm Na kroužku. Přírodní rezervací vede turistický okruh, spojující Hluk s Míkovicemi.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Rybářská chata Hluk

Rybářská chata Hluk

Hluk, Zlínský kraj