Gurmánská turistika

Vinařská oblast Morava

Vinařská oblast Morava zahrnuje území od jižního cípu Moravy až po polohy rozkládající se na západ od Brna. Nachází se zde téměř 96 % ploch všech vinic registrovaných v ČR. Jižní Morava a její unikátní přírodní podmínky vytvářejí základ pro jedinečný, a přitom různorodý charakter zdejších vín.
Vinařská oblast Morava má výborné předpoklady pro výrobu vína. Vznikají zde skvělá bílá vína se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti doplňující minerálnost a látkovou plnost, kterou réva čerpá ze zdejších úrodných půd. Souhru vůní a chutí pak podtrhují svěží kyseliny. Stejně tak k Moravě odnepaměti patří červená vína. Jejich chuťový projev nikdy nepostrádal zemitou esenci doprovázenou ovocitým charakterem. Díky moderním technologickým postupům se moravská červená vína mění – jsou jemná a harmonická.
 
Roční průměrná teplota je 9,42 °C, průměr ročních srážek je 510 mm a průměrná roční délka slunečního svitu je 2244 hodin podle 78letého průměru zjištěného ve Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích. Na jižní Moravě je 80 % ročníků s dobrou, výbornou a vynikající jakostí vína. Klima je přechodné s příklonem k vnitrozemskému, s občasnými vpády vlhkého atlantického vzduchu nebo i ledového z vnitrozemí. Vegetační období je o něco kratší nežli v západní Evropě. Ve většině let však vyniká vyšší tepelnou intenzitou v letních měsících, což působí příznivě na zkracování vegetačních fenofází révy. To umožňuje pěstování odrůd s pozdním vyzráváním hroznů, z nichž vznikají vysoce jakostní vína. Zrání hroznů probíhá na Moravě pomaleji. Proto se v nich udrží a koncentruje větší množství a větší rozmanitost aromatických látek.
 
Vinařská oblast Morava se dělí na čtyři podoblasti: mikulovskou – 4 432 ha (1), slováckou – 4 188 ha (2), velkopavlovickou – 4 741 ha (3) a znojemskou – 3 153 ha (4). Na Moravě se nachází také nejvíce vinařských obcí (312), viničních tratí (1 126) a pěstitelů (18 874).
 

Mikulovská vinařská podoblast

Město Mikulov tvoří přirozené středisko Mikulovské vinařské podoblasti. Ve sklepeních Valtického zámku se nachází celoročně otevřená degustační expozice Národní soutěže vín Salon vín České republiky. Ve Valticích je i nejstarší vinařská škola. Význačné postavení díky kvalitě vín mají v rámci Mikulovské vinařské podoblasti mimo jiné také obce Sedlec, Dolní Dunajovice, Pavlov, Perná, Dolní a Horní Věstonice, Novosedly nebo Brod nad Dyjí.
 
Na vápenitých půdách v okolí Pálavy vyzrává Ryzlink vlašský s nezaměnitelným charakterem osobité minerálnosti. Výbornou kvalitu mají i zdejší Rulandské bílé Chardonnay. V hlinitějších půdách Dunajovických vrchů vzniká vynikající Veltlínské zelené. V Mikulovské vinařské podoblasti se daří i dalším odrůdám: objevíte zde skvělý Müller Thurgau, zejména na Valticku Neuburské a Sylvánské zelené. Severně od Pálavy v okolí obcí Strachotín, Pouzdřany a Popice se daří Ryzlinku rýnskému, Tramínu a Pálavě, která je tu doma do slova a do písmene, neboť podobně jako odrůda Aurelius vznikla na Šlechtitelské stanici vinařské v Perné.


Znojemská podoblast

Město Znojmo bylo vždy význačným vinařským střediskem, což dokládá spleť dlouhých chodeb vinných sklepů přímo pod městem. V blízkosti města se táhnou prvotřídní viniční polohy se štěrkovým podložím překrytým místně spraší, případně i s polohami jílů. Tyto vinice se nalézají v pásu od Kraví hory směrem na Hnánice.
Od Znojma na jih se táhne podél hranice s Rakouskem řada známých viničních tratí přes Šatov, Chvalovice, Vrbovec, Hnízdo, Slup, Jaroslavice až do Hrušovan nad Jevišovkou, většinou s půdami sprašovými nebo štěrkopísky. Na východ podél Dyje jsou viniční svahy v Tasovicích a Hodonicích. Ve střední části Znojemska leží několik významných viničních celků na Únanovce a Jevišovce se známými vinařskými obcemi Těšetice, Lechovice, Borotice. Pro Znojemsko je typická produkce bílých aromatických vín. Kromě Veltlínského zeleného, které je hlavní odrůdou, se tu dobře daří odrůdám Müller Thurgau, Sauvignon, Ryzlink rýnský, Pálava. Skvělé kvality dosahují i odrůdy Rulandské bílé, Rulandské šedé a Rulandské modré.
 

Velkopavlovická podoblast

Významnými centry jsou zejména Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Hustopeče, Kobylí nebo Čejkovice s gotickou tvrzí a rozsáhlým sklepením vybudovanými ve 30. letech 13. století řádem templářských rytířů, přičemž první písemná zmínka o jejich působení je z roku 1248. Doma jsou tu zejména modré odrůdy, vysazovány jsou především na půdách s vysokým obsahem hořčíku. Takové viniční tratě se táhnou od kdysi hlavního střediska oblasti, města Hustopeče, přes Starovičky, Velké Pavlovice, Bořetice, VrbiciKobylí do města s největší rozlohou vinic v katastru obce – do Velkých Bílovic. Tato krajina je srdcem produkce červených vín na Moravě. 
V severní části podoblasti v okolí Hrušovan a Žabčic, kde se pěstuje réva na písčitých půdách, se kromě Veltlínského zeleného dobře daří Rulandskému šedému a hlavně aromatickým odrůdám - Tramínu červenémuPálavěMuškátu moravskému nebo odrůdě Müller Thurgau
 

Slovácká vinařská podoblast

Slovácko leží na jihovýchodě Moravy a má velmi různorodé přírodní podmínky. Na jihu Slovácka se rozkládá krajina Podluží. Většina vinařských obcí leží podél řeky Moravy, kudy vanou ochlazující severovýchodní větry. 
Daří se tu zejména Ryzlinku rýnskémuRulandskému bílému a Rulandskému šedému, z modrých odrůd (červená vína) pak FrankovceZweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěné nové odrůdě Cabernet Moravia.
 
Severně nad Podlužím je členitý kopcovitý terén s vinicemi výše položenými, kde již není tak patrný vliv teplého jižního proudění v období zrání hroznů. Leží tu dvě významná vinařská centra – MutěniceVýzkumnou vinařskou stanicíPolešovice, kde byla vyšlechtěna naše nejrozšířenější domácí odrůda Muškát moravský. Další významné vinařské obce jsou Hovorany, Čejč, Šardice a Terezín. Severní okraj Slovácka tvoří na západě vinorodé stráně Ždánického lesa s obcemi Ždánice, Archlebov a Žarošice. Vinice roztroušené řídce po kraji zhoustnou kolem Kyjova, Moštěnic, Vážan a hlavně kolem Polešovic. Severní výspou Slovácka je Uherskohradišťsko s významnými vinařskými polohami v okolí Boršic u Buchlovic. Daří se zde Ryzlinku rýnskémuRulandskému bílémuMuškátu moravskemu a odrůdě Müller Thurgau. Důležitým vinařským centrem je město Bzenec. Vzniklo zde kdysi jedno z prvních vinařských družstev, které proslulo vínem Bzenecká lipka, což je cuvée vyráběné z hroznů odrůdy Ryzlink rýnský.
 
Východ Slovácké vinařské podoblasti tvoří předhůří Bílých Karpat. Oproti ostatním moravským vinařským podoblastem je zde mnoho vinic vysázeno na těžkých půdách vzniklých z původních jílů. Do takových podmínek se dobře hodí všechny burgundské odrůdySylvánské zelené. Tam, kde je půda kamenitá a více záhřevná, se rodí výborná vína z Ryzlinku rýnského. V Blatnici pod sv. Antonínkem vzniklo spojením vín odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Sylvánské zelené známkové víno Blatnický roháč. V sousedství Blatnice jsou rozsáhlé vinice v obci Lipov.

Aktuality

Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska

Poslední zářijový víkend strávíme v podzimních vinicích v okolí Kyjova. Startujeme z kyjovského Masarykova náměstí a připraveny budou dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší po vinařských stezkách Kyjovska. Na kole nebo pěšky budete objevovat krásy slovácké přírody a ochutáte místní speciality.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Josefský košt Kyjov 2025

Srdečně zveme na 60. ročník Josefského koštu, který se koná dne 15.3.2025 v městském kulturním středisku Kyjov od 14:00.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Snow Film Fest v Kyjově

Filmový festival outdoorových filmů Snow Film Fest opět v Kyjově! A opět s přehlídkou těch nejlepších filmových outdoorových snímků se zimní tématikou.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Dobročinná skautská kavárna v pivovaru

Přijďte si užít nedělní odpoledne do Skautské kavárny.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vánoce se blíží...

Vlastivědné muzeum Kyjov vás zve na předváděcí akci řemesel Vánoce se blíží...
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vánoční koncert trochu jinak...

Pokud se chcete naladit na vánoční atmosféru v muzeu, přijďte si poslechnout vánoční písně v podání žáků Bronislavy Lacné.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Pohádkový festival Kyjov

Zveme vás na 3. ročník velkého zábavného rodinného festivalu v Kyjově, který se bude konat 19. července 2025. Čeká vás spousta známých interpretů, nafukovacích atrakcí, soutěží, zábavy, skvělé hudby, spousta dobrého jídla a velký doprovodný program.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Zvěřinové hody na Bukovanském mlýně

Zvěřinové hody na Bukovanském mlýně nejsou jen obměnou jídelního lístku, ale tradičním svátkem dobrého jídla a vzdáním holdu české myslivosti. Vychutnejte si to nejlepší z našich luhů a hájů moderně a pestře!
Bukovany, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Po hranici

Naučná stezka má sedm zastavení a seznámí vás s dějinami, pověstmi, historickými mapami a vznikem stabilního katastru na jižní Moravě. Zavede vás na úsek historické hranice milotického a buchlovského panství, kde se dochovalo na 20 hraničních kamenů z 18. st. Vhodná pro rodiny s dětmi i seniory.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Renesanční radnice s věží v Kyjově

Kyjovská radnice je dominantou Masarykova náměstí. Byla postavena v letech 1561 – 1562, věž byla zvýšena v roce 1582. Stavba je široká 22 m a výška věže dosahuje 39 m. V budově sídlí městský úřad.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Houpačky na kyjovském Slovácku – rozhoupaná kyjovská krajina

Nová turistická atraktivita na vás čeká v přírodě kyjovského Slovácka. Při procházkách narazíte na úžasné houpačky na stromech, většinou s krásným výhledem do krajiny.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k bývalému kapucínskému klášteru. Nachází se na hlavním Masarykově náměstí. Nad portálem je ve sgrafitovém rámu umístěno vyobrazení Madony s dítětem od Jano Köhlera z roku 1910.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Galerie Doma v Kyjově

Galerie vznikla v roce 1991 jako jedna z prvních soukromých galerií za pomoci Města Kyjova a Domu kultury.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vlastivědné muzeum Kyjov

Kyjovské Vlastivědné muzeum sídlí v nejstarší dochované budově ve městě, v renesančním zámečku.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Kaple sv. Josefa v Kyjově

Kostel byl postaven ze zbytků původního kostela sv. Martina v letech 1831 – 1832. Z původního kostela zůstala věž z konce 17. století. Kaple měla sloužit jako hřbitovní, ale během první světové války chátrala. Dnes slouží kostel sv. Josefa jako zvonice a příležitostně ke kulturním akcím.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov v blízkosti centra Kyjova poskytuje tradiční pohoštění, degustace vín místních vinařů a lidovou hudbu. Akce jsou určeny jen pro skupiny na objednávku předem.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Penzion Jako Doma

Pohodlné 4* ubytování, vynikající snídaně. Vhodné pro rodinné pobyty a cyklo-dovolené. Máte rádi Jižní Moravu, víno, pohodu, a wellness? Pak se u nás budete cítit jako doma.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Vinařství Josef Dufek

Přijeďte si vychutnat tu pravou atmosféru Moravy do malebného rodinného vinařství Josef Dufek srdci Slovácka. Nechte se unést rodinnou přívětivostí, domácí kuchyní, překrásnými výhledy v rozmanitě zbarvených vinicích a mnohým dalším.
Svatobořice-Mistřín, Jihomoravský kraj

Hotel Bukovanský mlýn – ubytování ve Slováckých chalupách

Hotel Bukovanský mlýn u Kyjova nabízí stylové ubytování, mlynářskou restauraci a vinný sklep. Ubytujte se v hotelu v samotném srdci Slovácka.
Bukovany, Jihomoravský kraj

B\V Vinařství Milotice

Všechna vyrobená vína z B\V Vinařství musí nejdříve zachutnat zdejším vinařům, kteří si je až poté dovolí nabídnout svým zákazníkům. Vlajkovou lodí vinařství je „královská“ odrůda Ryzlink rýnský. Velký důraz zde kladou také na červené odrůdy.
Milotice, Jihomoravský kraj

Vinařství Maňák – vynikající vína z Kyjovska

Z hlinitopísčitých vinic ve slovácké oblasti poblíž Kyjova získává vinařství Maňák už dvacet let kvalitní přívlastková vína bílých i červených odrůd. Vyrábí se zde i slámová, ledová i ovocná vína. Specialitou je 100% višňové víno. Lahve s etiketou vinařství Maňák se dostala do celého světa.
Žádovice, Jihomoravský kraj

Vinařství Tomáš Krist

Vinařství Tomáš Krist naleznete v Miloticích u Kyjova, v podoblasti slovácké. Bylo založeno v roce 1996, aby navázalo na mnohaleté rodinné zkušenosti ve výrobě vína.
Milotice, Jihomoravský kraj