Rajhrad

Dva kláštery, Památník písemnictví, chrám Jana Blažeje Santiniho, klikaté mlýnské náhony a klášterní vinařské sklepy, to je hlavní nabídka Rajhradu. Město leží jižně od Brna na břehu Svratky v krajině plné obdělaných polí, zahrad, sadů, vinic a obor, kde lidé žijí více než pět tisíc let.

Rajhrad aneb rajský hrad

Kořeny jména Rajhrad vyšly z označení „rajský hrad“ ve smyslu pěkný či silný hrad. Nazývalo se tak opevněné velkomoravské hradiště, chráněné mnoha říčními rameny a lužními lesy.

Oblíbeným cílem většiny návštěvníků a poutníků je benediktinský klášter, nejstarší klášter na Moravě, který podle legend vznikl v roce 1045. Kromě klášterního chrámu sv. Petra a Pavla, který projektoval Jan Blažej Santini, můžete navštívit Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.
 

Další památky ve městě

Santini se zřejmě podílel i na stavbě dalšího rajhradského kostela Povýšení sv. Kříže. Na blízkém hřbitově odpočívají kromě benediktinů i řeholnice druhého rajhradského kláštera, kongregace Těšitelek Božského Srdce Ježíšova. Známý je též Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v areálu kláštera Těšitelek BSJ a památník generála Kozyra, oběti z konce druhé světové války. Na východním okraji města stojí kamenný most, technická památka z roku 1760.
 

Víno, cyklistika a slavnosti

Okolí Rajhradu je protkáno pěšími cestami a cyklistickými stezkami, prochází tudy několik okruhů naučné stezky Rajhradsko a mezinárodní cyklotrasa Brno–Vídeň. Na vinařské tradice jižní Moravy a zároveň produkci benediktinských klášterních vín navazují Rajhradské klášterní vinné sklepy, které hospodaří v jednom z prastarých klášterních vinných sklepů z konce 17. století. Víno provází i řadu místních slavností, od masopustu přes hody až po Svatomartinské slavnosti.

Aktivity

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.
Rajhrad, Jihomoravský kraj

Pitrův most v Rajhradě

Od poloviny 11. století spojoval Rajhrad a benediktýnský klášter dřevěný most s mýtem. Most z roku 1694, který byl postaven na dvou zděných pilířích, lépe odolával jarním ledům. Měl dřevěnou vozovku s dřevěným zábradlím a celou stavbu kryla šindelová střecha.
Rajhrad, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Rajhradsko

Mikroregion Rajhradsko je jedinečnou kulturně historickou a přírodní lokalitou, nacházející se 12 kilometrů jižně od centra města Brna. Naučná stezka má celkem 16 zastavení s poučnými informačními tabulemi.
Rajhrad, Jihomoravský kraj

Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě

Jedná se o zdravotnické zařízení, které vychází z myšlenky kvalitní a pozorné péče o těžce nemocné a umírající pacienty. Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě byl založen v roce 1999 a má 50 lůžek. Hospic sídlí v zahradách areálu kláštera sester Těšitelek.
Rajhrad, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Rajhradské klášterní vinné sklepy

Výroba vína v Rajhradě navazuje na staleté tradice rajhradského benediktinského klaštera a jeho produkci klášterních vín. Klášter sám byl založen již v roce 1048 a jeden z vinných sklepů, vybudovaný v letech 1690 až 1692, slouží pro výrobu vín dodnes.
Rajhrad, Jihomoravský kraj

Dům pro hosty v klášteře Rajhrad

Klášter v Rajhradě poskytuje možnost ubytování pro jednotlivce i skupiny. Primárně slouží pro návštěvy sester, ale pokud je volno, může se zde ubytovat i veřejnost.
Rajhrad, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.