Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Ždánice

Ždánice

Ždánice leží ve zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa; ze severu sem zasahují lesy, z jihu louky, sady a vinohrady. Milovníky kuriozit láká Vrbasovo muzeum, můžete se projít po motýlí naučné stezce a prohlédnout si vilu s prvky historicismu a modernismu, navrženou architektem Leopoldem Bauerem.

Ždánice krok za krokem

V přízemí renesančního zámku sídlí už několik desítek let Vrbasovo muzeum, založené učitelem a místním historikem Jakubem Vrbasem. Muzeum využívá také blízkou Seidlovu vilu, postavenou dle projektu Leopolda Bauera, v obou místech je k vidění řada velmi cenných, zajímavých i kuriózních historických předmětů. K procházkám láká zámecký park se vzácnými dřevinami a stoletým psím hřbitovem, v centru městečka stojí raně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
 

Sbírka kuriozit Jakuba Vrbase

Jedenáct místností a přibližně 6 000 sbírkových předmětů, z nichž je většina vystavena, to je nabídka Vrbasova muzea. Co tu uvidíte? Kromě nábytku, soch, obrazů a keramiky místních rodáků například soubor pohyblivých modelů vodních a větrných mlýnů, funkční hodinový stroj z věže místního kostela, dřevěné hračky, památky na slavného generála Laudona, sbírku velikonočních kraslic anebo část kmene z Napoleonovy lípy od Spáleného mlýna, u které bylo po bitvě u Slavkova uzavřeno příměří mezi Napoleonem a Františkem I.
 

Kolem Ždánic pěšky i na běžkách

Přírodní park Ždánický les není tak známý jako blízké Chřiby, ale hlubokými listnatými lesy je hodně připomíná. Seznámit se s ním můžete díky několika naučným stezkám, z nichž nejzajímavější je Motýlí ráj. Trasa vás provede údolím Šraňky a Habrůvky, kde žije několik desítek druhů našich denních motýlů. Zastavit se můžete také v hvězdárně, kterou vybudovali místní nadšenci, a pokud sem přijedete v zimě a budete mít štěstí na dostatek sněhu, můžete se po okolí projet na běžkách.

Turistická informační centra


Seidlova (Loudonova) vila ve Ždánicích

Stylová zámecká vila s prvky historicismu a modernismu z roku 1908 byla postavena nedaleko zámku českým architektem Leopoldem Bauerem z Vídně. Podle svých obyvatel je nazývána Seidlova nebo Loudonova vila. V současné době vilu využívá Vrbasovo muzeum.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Přírodní park Ždánický les

Přírodní park se rozprostírá v jihozápadní části Středomoravských karpat a je členěn na Hustopečskou pahorkatinu, Boleradickou vrchovinu a Dambořickou vrchovinu.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Okolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Hvězdárna ve Ždánicích

Hvězdárna ve Ždánicích byla zbudována v polovině šedesátých let 20. století. V minulosti vyvíjela bohatou astronomickou a kulturní činnost.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Ždánickým lesem

Tato naučná stezka byla zpřístupnan v létě roku 1996. Pokračují tak ekologické aktivity zahájené v roce 1990.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Vrbasovo muzeum Ždánice

Vrbasovo muzeum ve Ždánicích se nachází v jedenácti místnostech přízemí renesančního zámku, který dal v 16. stol. postavit Oldřich z Kounic. Muzeum je pojmenováno podle místního učitele a historika Jakuba Vrbase, který významnou měrou přispěl do díla jazykovědce a etnografa Františka Bartoše.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Na běžkách okolo Ždánic

Oblast Ždánického lesa nepatří mezi místa s pravidelnou vysokou sněhovou pokrývkou, ale dopřeje-li příroda dostatek sněhu, lze podniknout pěkný výlet okolo města Ždánice.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Ždánicicích

Raněbarokní kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl na začátku 18. století přestavbou starší mariánské kaple. Původní gotická kaple byla v roce 1701 přestavěna a rozšířena v raně barokním stylu.
Ždánice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Karavanem od jara do zimy: na pohodovou dovolenou k Vranovské přehradě

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky s obytňákem po nejzápadnějších výběžcích Znojemska! Čeká vás oblíbená rekreační oblast, jejímž srdcem je Vranovská přehrada, krásné hrady a zámky, skvělé koupání i gastronomické zážitky.
výlet po nejzápadnějších výběžcích Znojemska, Výlety za každého počasí

Po stopách šlechtických rodů: s pány z Kunštátu z Kunštátu do Lysic

Bez pánů z Kunštátu a Poděbrad by neexistoval Kunštát: stejnojmenný hrad s městečkem založil Kuna ze Zbraslavi a Kunštátu a podle něj také dostal jméno. Další majetky v okolí získali jeho bratři, a tak se s pány z Kunštátu můžeme vypravit i na další místa na jižní Moravě.
Kunštátskem za historií, Na hrady a zámky

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.