Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Slovácko > Milotice

Milotice

Obec mezi Hodonínem a Kyjovem proslavilo vinařství a barokní zámek s francouzskou zahradou, anglickým parkem a několika drobnými romantickými stavbami. Pro milovníky vína je téměř povinnou zastávkou areál vinných sklepů Šidleny jihozápadně od Milotic.

Co musíte vidět v Miloticích

V centru obce stojí barokní kostel Všech svatých; zeď kolem něj ohrazovala dnes již zaniklý hřbitov. Nepřehlédnutelnou dominantou je barokní zámek Milotice s čestným nádvořím, jízdárnou, konírnou, zahradnictvím, francouzským parkem a bažantnicí s altánem a umělou zříceninou. V interiérech se seznámíte se životním stylem a zvyklostmi posledních majitelů z rodu Seilern-Aspang, můžete si rovněž vypůjčit historický kostým a vyfotografovat se v něm při procházce parkem nebo na nádvoří.
 

Sklepní uličky, vinaři a akce s vínem

V Miloticích se zachovává tradice hodů a pravidelně se tu pořádají košty vín, v zámecké zahradě a v areálu vinných sklepů Šidleny se pravidelně koná národopisný festival kyjovského Dolňácka. V Šidlenách lemuje sklepní uličky asi 250 vinných sklepů, od původních až po nově postavené, mezi nimi najdete hotel Vinohrad. U informačního panelu, jednoho ze zastavení Moravské vinařské stezky, stojí socha patrona vinařů sv. Urbana a nabízí se odtud pěkný výhled do okolní krajiny se zámkem a vinohrady.
 

Na vodu, do zoo nebo na vláčky?

Na výlet do okolí se dá vyjet po moravských vinařských cyklostezkách nebo na koních, ale můžete se také svézt na šlapací drezíně po staré Baťově železnici anebo výletní lodí po Baťově kanálu. Z Milotic se snadno dostanete na bájný vrch Náklo, s dětmi navštivte zahradní železnici ve Vracově anebo zoologickou zahraduHodoníně. Kdo má rád lidovou architekturu a atmosféru dávných časů, ten by si neměl nechat ujít prohlídku Muzea vesnice jihovýchodní Moravy – skanzenu ve Strážnici.

Aktivity

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.
Milotice, Jihomoravský kraj

Areál vinných sklepů Šidleny u Milotic

Areál vinných sklepů stojí samostatně asi 1,5 km jihozápadně od obce Milotice pod kopcem Náklo. Milotická sklepní osada je rozložena na návrší mezi vinicemi a nabízí krásný výhled do údolí a atmosféru živé vinařské kolonie.
Milotice, Jihomoravský kraj

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zmínka o zahradě pochází již z roku 1611, kdy sloužila pro pěstování hlavně léčivých rostlin. Po roce 1722 procházel celý zámecký areál úpravami.
Milotice, Jihomoravský kraj

Přírodní rezervace Horky u Milotic

Na okraji jihomoravské obce Milotice se nachází, mezi poli a vinohrady, přírodní rezervace Horky, která představuje unikátní stepní společenstva se vzácnými druhy rostlin a živočichů v jinak zemědělsky obhospodařované krajině. Na jaře vás místo oslní záplavou květů hlaváčku jarního a prvosenek.
Milotice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

B\V Vinařství Milotice

Všechna vyrobená vína z B\V Vinařství musí nejdříve zachutnat zdejším vinařům, kteří si je až poté dovolí nabídnout svým zákazníkům. Vlajkovou lodí vinařství je „královská“ odrůda Ryzlink rýnský. Velký důraz zde kladou také na červené odrůdy.
Milotice, Jihomoravský kraj

Vinařství Tomáš Krist

Vinařství Tomáš Krist naleznete v Miloticích u Kyjova, v podoblasti slovácké. Bylo založeno v roce 1996, aby navázalo na mnohaleté rodinné zkušenosti ve výrobě vína.
Milotice, Jihomoravský kraj

Hotel Vinohrad – vychutnejte si krásy jižní Moravy

Z míst, kde malebnou krajinu, pole, louky a vinice budete mít jako na dlani. Vskutku nevšední zážitek nabízí hotel Vinohrad, situovaný vysoko na kopci ve vinařské obci Milotice, obklopený desítkami vinných sklípků v areálu Šidleny.
Milotice, Jihomoravský kraj

Pojeďte na výlet


Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Na kole po stopách filmu Bobule

Jižní Morava je pecka! A taky Bobule. Slavné komedie se natáčely v okolí Mikulova, šlápněte do pedálů a poznejte vinařský kraj. Všechny jeho krásy vás dostanou, od půvabných vesniček přes malebnou krajinu až po sklenku dobrého vína.