ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVětrný mlýn Starý Poddvorov
Památky

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn beraního typu, celodřevěné konstrukce, pochází z roku 1870. Je situován na návrší, asi 3 km od obce Starý Poddvorov směrem na Čejkovice, v krajině vínorodé, plné pečlivě ošetřovaných vinohradů a ovocného stromoví.

Ze své výše zhlíží mlýn do krajiny až k Buchlovským vrchům a k východu přes úrodnou rovinu Podluží až k předhůří Bílých Karpat. Díky důmyslné konstrukci soustrojí byl mlýn celý otočný, aby lopaty byly vždy na straně větru. Při vší pevnosti se celou stavbou dalo snadno otočit.

Historie vypráví, že ho dal postavit mutěnický občan Laštůvka, který našel mezi Mutěnicemi a Hodonínem vojenskou pokladnu a stal se z něho boháč. Vlastnil v Mutěnicích několik chalup a vinohradů a v roce 1870 zbudoval nad osadou dřevěný mlýn. Mlynářské řemeslo ho však netěšilo a tak mlýn prodal Šimonu Vagundovi.

Dne 14. srpna 1890 se přehnala krajem vichřice, při níž bylo napácháno mnoho škod. Převrátila a dokonce i odvála větrný mlýn. Jeho majitel ho již nepostavil. Obnovil ho až v roce 1892 Ignác Křižovič, původem z Borkovan a věnoval ho své schovance Anně Příhodové. Ta se provdala za Jana Minaříka z Břeclavi, který provozoval mlynářské řemeslo až do roku 1949. V posledních letech mlýn sloužil jen na výrobu krup.

Větrný mlýn postupně chátral, v roce,  v roce 1982 se mu ulomila hřídel s lopatami. Po téměř stoletém provozu a dvojím stěhováním byl mlýn ve velmi zchátralém stavu. První renovace se dočkal v roce 1969. Opraven byl celkový štít, střecha, lopaty a několik nosných hranolů. V roce 1993 byla stavba prohlášená národní památkou a důkladná celková rekonstrukce proběhla roku 2003.

Aktuality

Strašidelná sobota

Koukáte na horory, milujete, když vám běhá mráz po zádech a rádi se bojíte? Tak přesně pro vás je naše Strašidelná sobota.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Čejkovická vinná stezka

Na šestikilometrovém okruhu najdete 28 vinařů, kteří vám dají ochutnat vína ze své produkce, ale nebudou chybět ani food trucky či cimbálová hudba. Nenechte si ujít zahájení této akce v podobě slavnostního průvodu traktorů v 10.00 hod. od místního zámku!
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Den otevřených sklepů v Čejkovicích

Na konci prázdnin vám otevřeme dveře do našich vinařství, necháme vás nahlédnout do výrobních prostor a vy budete moci ochutnat vína, která jsme vyrobili s láskou k našemu řemeslu. Den otevřených sklepů startuje v 10 hodin a je jako stvořený pro zakončení letní sezóny!
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Tradiční výstava vín Mutěnice 2025

Vinařský spolek Mutěnská hora vás zve na tradiční výstavu vín. Akce se koná v sobotu 5. dubna 2025 od 10 hodin v kulturním domě v Mutěnicích.
Mutěnice, Jihomoravský kraj

Při měsíčku na skleničku 2025

Vinařská akce pořádaná v netradičním pojetí. Sklepy jsou otevřeny ve večerních a nočních hodinách a tomu jsou patřičně přizpůsobeny. V každém sklepě je připravena volná degustace vín a občerstvení. Sklepy budou obcházet pěvecké folklorní sbory. V ceně jsou i kupony na odběr vína.
Mutěnice, Jihomoravský kraj

Ameriky mezi sklepy 2025 – charitativní motosraz v Mutěnicích

Dvoudenní charitativní kulturně – motoristická akce na podporu rodin hendikepovaných dětí v Mutěnicích se letos koná 16. až 17. května 2025.
Mutěnice, Jihomoravský kraj

Za vinařem do Velkých Bílovic 2025

Vinné sklepy ve Velkých Bílovicích se postupně od konce dubna otevírají pro širokou veřejnost. Nejedná se o ledajaké otevření, rovnou startuje akce Za vinařem! Co to znamená? Až do 27. srpna 2025, po celou turistickou sezonu, bude mít ve Velkých Bílovicích službu 4 – 5 vinařství každý týden.
Velké Bílovice, Jihomoravský kraj

Výstava vín Vrbice 2025

Tradiční výstava vín v sále kulturního domu Vrbice se uskuteční 12. dubna 2025.
Vrbice, Jihomoravský kraj

Rozhledna Na Podluží u Nového Podvorova

Rozhlednu, která záměrně připomínáí těžební naftovou věž, odkazující do nedávnou minulost kraje, můžete navštívit nedaleko Nového Poddvorova na Hodonínsku.
Nový Poddvorov, Jihomoravský kraj

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Navštivte místo, kde roste radost už tři desítky let. V tomto voňavém návštěvnickém centru firmy Sonnentor objevíte kouzlo výroby biočajů a biokoření a zažijete radost na vlastní kůži.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Budova Solis se zeleným srdcem v Sonnentoru

Sluneční areál Sonnentor se rozšířil o budovu, která je nejen moderní a krásná, ale splňuje také nejnáročnější ekologické aspekty. Inspirativní místo je plné pozitivní energie a pohody. Její součástí se stala také zážitková exkurze výrobou bio-čajů.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Bylinková zahrada sv. Hildegardy v Čejkovicích

V areálu firmy Sonnentor v Čejkovicích, která se zabývá výrobou bio-čajů a koření, najdete bylinkovou zahradu sv. Hildegardy ve stylu středověkých klášterních zahrad, které se vyznačovaly pravidelnou geometrií a hlavně funkčností.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Domek T. G. Masaryka v Čejkovicích

T. G. Masaryk v Čejkovicích navštěvoval školu. Domek, v němž bydlel, dnes slouží jako muzeum s expozicí, která je věnována životu našeho prvního prezidenta.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Statek Hrabínka – jízda na koni

Nabízíme vyjížďky na koních pro úplné začátečníky i pokročilé jezdce.
Dolní Bojanovice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Kunhuty v Čejkovicích

Čejkovický kostel sv. Kunhuty ukazuje na založení německými templáři (13. stol.). V roce 1673 byl opraven jezuity, ale již roku 1692 vyhořel. Záhy byl znovu postaven, ale opět vyhořel při vpádu Uhrů.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinné vinařství Milan Sůkal Nový Poddvorov

Rodiná vinařská firma získala řadu ocenění na prestižních výstavách vín v České republice. Už praděd Sůkal vinařil a patřil v obci mezi významné vinaře, děd měl vinařskou školu, ale přestěhoval se za prací do Hodonína, odkud se otec vrátil zpět do Poddvorova, vysadil vinohrady a začal vinařit.
Nový Poddvorov, Jihomoravský kraj

Vinařství Bařina Starý Poddvorov

Zastavte se v rodinném vinařství Bařina Starý Poddvorov. Přímo v srdci nejstarší viniční tratě Poddvorova v Krásné Hoře najdete architektonicky zajímavou budovu vinařství. Nechejte se pozvat na degustaci vín s pohoštěním z domácích a sezonních surovin.
Starý Poddvorov, Jihomoravský kraj

Vinařství Krásná hora ze Starého Poddvorova

Poznejte mladé vinařství, které je postaveno a řízeno s chutí a láskou. Ochutnejte krásná suchá vína, která se skvěle hodí k jídlům, ale i k delšímu ležení.
Starý Poddvorov, Jihomoravský kraj

Boutique hotel Škrobák

Boutique hotel Škrobák se nachází v nejvyšším patře vinařství, v klidné části obce Čejkovice nedaleko zámku. Moderní architektura se tu snoubí s kvalitním vínem a jídlem.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Vinařství Škrobák v Čejkovicích

Víno chutná nejlépe tam, kde se zrodilo. Přijměte proto pozvání do Vinařství Škrobák v Čejkovicích, kde poznáte snoubení vín s domácí gastronomií, lidi, kteří víno vyrobili a nahlédnout můžete i do vinic, kde hrozny vyrostly.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Víno Sýkora – posezení ve sklípku v Čejkovicích

Firma Víno Sýkora v Čejkovicích nabízí posezení v příjemném prostředí vinného sklípku. Využít můžete také služeb infocentra nebo cyklooázy.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Sklep Na Bařině Čejkovice – Sigillum Qualitatis

Špičková moravská zemská vína. Vinařství hospodaří na ploše 1,2 hektaru a každoročně produkuje na 15 různých odrůdových vín, mezi nimiž nechybí jak slámová, tak ledová vína. Vyrábíme omezené šarže vín, což jim dodává punc jedinečnosti a kvality.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Hotel Zámek Čejkovice

Hotel Zámek Čejkovice nabízí ubytování v historických prostorách, které mají svoji neopakovatelnou atmosféru.
Čejkovice, Jihomoravský kraj