Úvod > Co chcete dělat? > Sklepní ulička ve Vracově – vracovský Parlament
Památky

Sklepní ulička ve Vracově – vracovský Parlament

Vracovské sklepy bývali jakousi druhou radnicí i kolbištěm debat politických a hospodářských, o čemž svědčí i název jednoho z nich, a to "Parlament".

Vinařství se ve Vracově odedávna věnovali spíše domkaři a podruzi, velcí sedláci hospodařili na polích a pěstovali především obilniny a zeleninu. Nemajetnost původních vlastníků vinic stála zřejmě i u zrodu tradice společných sklepů, které jsou v majetku několika rodin. Za nejstarší vracovské vinné hory jsou považovány německy pojmenované trati Husmus a Pechgrunt, výsadba vinné révy v těchto lokalitách se předpokládá již v době předhusitské. 

Sklepy č. 14 a č. 15 ve středu kolonie tvoří dvě komory vinařského parlamentu ve Vracově. "Senát" s délkou kolem 70 metrů je jedním z nejdelších sklepů v Barákách. Původně byl sklep ještě delší, ale pro obavy ze zasypání či udušení při kvelbení byly nejzazší části sklepa zazděny.

Pojmenování nejznámějšího vracovského sklepa – "Parlamentu" – pochází z doby, kdy se zde scházeli radní města, aby při pohárku vína vyřešili problémy, o nichž se na radnici marně dohadovali. Traduje se, že patnáctka byla původně obecní sklep, kde měli víno radní. Vracovské sklepy bývaly vždycky druhou radnicí a kolbištěm politických debat. Protože víno dělá dobrou náladu a dobrá nálada dobré skutky, pro většinu sporů, jak řešit problémy města, se našel kompromis právě tady. A tak dostal sklep jméno Parlament.

Parlamentní sklep je 65 metrů dlouhý a vchod do rozměrné lisovny je rámovaný žudrem ozdobeným lidovou malbou. Sklepní hymna Ten vracovský Parlament opěvuje nejen víno a vinohrady, ale především družnost a pohostinnost vinařů.

Provozovatel

Informační centrum města Vracova

Náměstí Míru 48
budova Městské knihovny
696 42 Vracov
Tel.:
+420 518 628 066
Email:
infocentrum@mesto...
WWW:
www.mestovracov.cz
GPS:
48,979564 17,217736
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Vinný sklípek ve Vracově

Vinný sklípek ve Vracově

Vracov, Jihomoravský kraj
Zámecké vinařství Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec

Bzenec, Jihomoravský kraj
Zámecké sklepy v Bzenci

Zámecké sklepy v Bzenci

Bzenec, Jihomoravský kraj