Úvod > Aktuality > Zdarma a výhodně Vysočinou
Zdarma a výhodně Vysočinou
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Zdarma a výhodně Vysočinou

  • Vydáno27. června 2022
Jen vy a krásná příroda, lesy plné hub a borůvek, voňavé louky, cyklostezky, tu a tam rozhledny a romantické hradní zříceniny: vydejte se s portálem Kudy z nudy na Vysočinu. Tentokrát vám ukážeme místa, kde nemusíte platit žádné nebo jen symbolické vstupné, a kde vás přesto čeká spousta hezkých zážitků.
Jedním z klenotů Vysočiny je město Telč: památka UNESCO s náměstím Zachariáše z Hradce a malebným podloubím, s renesančním zámkem a také s nedalekou rozhlednou na vrcholu Oslednice. Vstupné je symbolické, z ochozu ve výšce 31 metrů uvidíte město jako na dlani a můžete si naplánovat další program – třeba návštěvu podzemních chodeb, Městské galerie Hasičský dům, vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího a pohádkového Telčského domu, tedy míst, kde se rovněž platí jen velmi nízké vstupné. Bezplatně pak můžete nahlédnout do Galerie Wimmer či telčské pobočky Muzea Vysočiny s betlémem a modelem historického centra z roku 1895.
 

Společná vstupenka pro muzea a galerie kraje Vysočina

Protřelí světoběžníci dobře ví, že výrazně ušetřit se dá díky společným vstupenkám a slevovým kartám. Jedna z nich otvírá dveře hned do několika muzeí a galerií na Vysočině. Společná vstupenka stojí 120 Kč pro dospělé a 60 Kč pro děti, studenty a seniory, je přenosná a od prvního vstupu platí dva roky. Využít ji můžete několika způsoby: postupně navštívit všechna místa, vybrat si jen některá anebo se do jedné instituce podívat třeba dvanáctkrát za sebou. Zvýhodněná vstupenka platí pro Muzeum VysočinyJihlavě, Muzeum VysočinyTřebíči včetně interaktivní Cesty časem pro hravé návštěvníky, pobočky Muzea VysočinyTelči a Třešti, Muzeum řemesel v Moravských Budějovicích a MuzeumJemnici, pro Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, pro Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Muzeum VysočinyPelhřimově a pro Horáckou galerii v Novém Městě na Moravě.
 

Rozhledny zdarma nebo za hubičku

Chcete si vybrat některou z rozhleden, přístupných zdarma anebo za symbolické vstupné? Pak vaším cílem může být třeba Mařenka, rozhledna na stejnojmenném kopci v nejvyšším bodě Třebíčska, která v roce 2022 slaví 10 let od svého vzniku, anebo rozhledna na Pekelném kopci. Vypravit se můžete také k rozhledně Babylon (a prozkoumat například blízkou volně přístupnou Mohelenskou hadcovou step), zajímavé výhledy na Velké Meziříčí a dálniční most Vysočina se otvírají z rozhledny na Fajtově kopci.

Severně od Bystřice nad Pernštejnem, kde si zdarma prohlédnete park miniatur s modely hradů lemujících údolí řeky Svratky, navštivte rozhlednu Karasín; v areálu je volně přístupné dětské hřiště s prolézačkami a piknikové posezení.
 

Volně přístupné památky, hrady a zříceniny

Za symbolické vstupné si prohlédnete zříceninu hradu Orlík u Humpolce, dějiště oblíbených historických akcí, spousta dalších památek je přístupná zdarma. Týká se to třeba hradů Rokštejn, Dalečín a Zubštejn, zříceniny lesní kaple v lese Jivina u Dolní Rožínky anebo zříceniny kaple sv. Víta u Moravských Budějovic.

V údolí říčky Bobrůvky pod Strážkem objevíte zříceninu hradu Mitrov, u nedalekého Lesního penzionu Podmitrov najdete zdarma přístupnou minizoo. Prohlédnout a někdy i pohladit si tu můžete ovce, kozy, prasátka a koně, nechybí ani ptačí voliéry a dokonce i malé stádo laní.
 

Další zážitky a zajímavosti pro levnou dovolenou

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásnou technickou památku Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou, několik hradních zřícenin a klášterů, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí.

Nejnavštěvovanější místa kraje Vysočina: zoo a aquapark v Jihlavě a westernové zážitky v Šiklandu

Nejnavštěvovanější místa kraje Vysočina: zoo a aquapark v Jihlavě a westernové zážitky v Šiklandu

Nejnavštěvovanější místa Kraje Vysočina objevíte v krajském městě Jihlavě, jde o místní zoologickou zahradu a aquapark Vodní ráj. Především v lété můžete zavítat do westernového areálu v Šiklandu. Navíc Vysočina nabízí spoustu krásných měst, hradů a zámků, kde se točila řada oblíbených pohádek.

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Na své si na Vysočině přijdou rodiny s dětmi, aktivní turisté i ti, co touží po adrenalinu. Přírodu a tradiční památky, skvosty zapsané na seznamu UNESCO, zoologickou zahradu v Jihlavě či westernové městečko Šiklův mlýn při deštivém počasí můžete vyměnit za originální a dosud málo známe cíle, kde navíc nezmoknete.

30 let od zápisu Telče na Seznam UNESCO: Výročí připomenou historické slavnosti

30 let od zápisu Telče na Seznam UNESCO: Výročí připomenou historické slavnosti

Letos je to právě 30 let od zápisu města Telče (spolu s Českým Krumlovem a Prahou) na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Kulaté výročí této události připomenou Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. K oslavám se můžete připojit i vy, když se vydáte na pěknou procházkou po historických koutech města.

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

Lidská soutěživost nezná hranic. Vyhrát v hodu oštěpem, rychlosti běhu nebo v plavání není jen tak, ale spousta rekordů se dá překonat – chce to vlastně jen nápad a trochu času. Když budete mít štěstí, objeví se váš výkon v České databance rekordů, a dokonce se může dostat i do Muzea rekordů a kuriozit. Expozice, sama o sobě rekordní a kuriózní, je k vidění v Pelhřimově.

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a představitel avantgardy 20. století: to byl Jan Zrzavý (5. listopadu 1890, Vadín, část Okrouhlice u Havlíčkova Brodu – 12. října 1977, Praha). Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, a obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou.

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Jihlava – nejstarší hornické město v České republice

Jihlava – nejstarší hornické město v České republice

Prvním hornickým městem se stala kolem roku 1240 Jihlava, v jejímž okolí byly objevené stříbrné žíly. Celkem zde bylo známo přes 20 rudonosných žil, jejichž mocnost byla velmi proměnlivá, od několika cm až do 2 m.

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické jádro města Telče patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím v Česku. Město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992.

10 tipů na netradiční ubytování na Vysočině

10 tipů na netradiční ubytování na Vysočině

Všude dobře, na Vysočině nejlíp! Užijte si netradiční dovolenou na Vysočině. Ubytovat se můžete na jedinečných místech, jako je například starobylý mlýn, pohádková vesnička anebo chalupa našich prababiček se spaním na peci. Jaké ubytování si vyberete vy?

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Jihlavy a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo se vypravte za podvečerní atmosférou.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Třebíče a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vydejte se okolo řeky Jihlavy do židovské čtvrti, zkuste zachytit baziliku sv. Prokopa, objevte Gnómon v Tyršových sadech anebo větrný mlýn v Borovině.

10 tipů, jak si užít volný čas na Vysočině s dětmi

10 tipů, jak si užít volný čas na Vysočině s dětmi

Jste z Vysočiny, máte doma malé neposedy a nevíte, kam s nimi vyrazit na výlet? Inspirujte se našimi tipy, které jsou vám ušity přesně na míru! Většina atrakcí a zábavních míst pro děti je již otevřena, další otevřou své brány již od příštího týdne. Už teď můžete vyrazit do jihlavské zoo, Muzea nové generace ve Žďáru, Muzea kuriozit v Pelhřimově a o víkendu třeba do pohádky v Podlesíčku nebo na "divoký západ" u Humpolce.

Zážitková karta Koruny Vysočiny

Zážitková karta Koruny Vysočiny

Pro návštěvníky regionu Vysočina je připravena karta, která nabízí mnoho výhod, slev a zážitků. Turista, který si ji pořídí, získá výhody, slevy, příjemné zážitky k ubytování navíc.

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Houbařská sezóna je letos díky vydatným dešťům a teplému počasí mimořádně vydařená. Milovníci hub se do lesů vydávají málem s kosou a nacházejí plné košíky hřibů, kozáků, křemenáčů, masáků i lišek. Nejúspěšnější bývá „lov“ v listnatých lesích, remízcích, kolem cest, na stráních, na březích potoků a hrázích rybníků. Naopak v jehličnatých lesech toho zatím moc neroste. Kam se za houbami vypravit vám poradí Kudy z nudy.