Úvod > Aktuality > Zdarma a výhodně Vysočinou
Zážitky

Zdarma a výhodně Vysočinou

  • Vydáno27. června 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Jen vy a krásná příroda, lesy plné hub a borůvek, voňavé louky, cyklostezky, tu a tam rozhledny a romantické hradní zříceniny: vydejte se s portálem Kudy z nudy na Vysočinu. Tentokrát vám ukážeme místa, kde nemusíte platit žádné nebo jen symbolické vstupné, a kde vás přesto čeká spousta hezkých zážitků.
Jedním z klenotů Vysočiny je město Telč: památka UNESCO s náměstím Zachariáše z Hradce a malebným podloubím, s renesančním zámkem a také s nedalekou rozhlednou na vrcholu Oslednice. Vstupné je symbolické, z ochozu ve výšce 31 metrů uvidíte město jako na dlani a můžete si naplánovat další program – třeba návštěvu podzemních chodeb, Městské galerie Hasičský dům, vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího a pohádkového Telčského domu, tedy míst, kde se rovněž platí jen velmi nízké vstupné. Bezplatně pak můžete nahlédnout do Galerie Wimmer či telčské pobočky Muzea Vysočiny s betlémem a modelem historického centra z roku 1895.
 

Společná vstupenka pro muzea a galerie kraje Vysočina

Protřelí světoběžníci dobře ví, že výrazně ušetřit se dá díky společným vstupenkám a slevovým kartám. Jedna z nich otvírá dveře hned do několika muzeí a galerií na Vysočině. Společná vstupenka stojí 120 Kč pro dospělé a 60 Kč pro děti, studenty a seniory, je přenosná a od prvního vstupu platí dva roky. Využít ji můžete několika způsoby: postupně navštívit všechna místa, vybrat si jen některá anebo se do jedné instituce podívat třeba dvanáctkrát za sebou. Zvýhodněná vstupenka platí pro Muzeum VysočinyJihlavě, Muzeum VysočinyTřebíči včetně interaktivní Cesty časem pro hravé návštěvníky, pobočky Muzea VysočinyTelči a Třešti, Muzeum řemesel v Moravských Budějovicích a MuzeumJemnici, pro Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, pro Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Muzeum VysočinyPelhřimově a pro Horáckou galerii v Novém Městě na Moravě.
 

Rozhledny zdarma nebo za hubičku

Chcete si vybrat některou z rozhleden, přístupných zdarma anebo za symbolické vstupné? Pak vaším cílem může být třeba Mařenka, rozhledna na stejnojmenném kopci v nejvyšším bodě Třebíčska, která v roce 2022 slaví 10 let od svého vzniku, anebo rozhledna na Pekelném kopci. Vypravit se můžete také k rozhledně Babylon (a prozkoumat například blízkou volně přístupnou Mohelenskou hadcovou step), zajímavé výhledy na Velké Meziříčí a dálniční most Vysočina se otvírají z rozhledny na Fajtově kopci.

Severně od Bystřice nad Pernštejnem, kde si zdarma prohlédnete park miniatur s modely hradů lemujících údolí řeky Svratky, navštivte rozhlednu Karasín; v areálu je volně přístupné dětské hřiště s prolézačkami a piknikové posezení.
 

Volně přístupné památky, hrady a zříceniny

Za symbolické vstupné si prohlédnete zříceninu hradu Orlík u Humpolce, dějiště oblíbených historických akcí, spousta dalších památek je přístupná zdarma. Týká se to třeba hradů Rokštejn, Dalečín a Zubštejn, zříceniny lesní kaple v lese Jivina u Dolní Rožínky anebo zříceniny kaple sv. Víta u Moravských Budějovic.

V údolí říčky Bobrůvky pod Strážkem objevíte zříceninu hradu Mitrov, u nedalekého Lesního penzionu Podmitrov najdete zdarma přístupnou minizoo. Prohlédnout a někdy i pohladit si tu můžete ovce, kozy, prasátka a koně, nechybí ani ptačí voliéry a dokonce i malé stádo laní.
 

Další zážitky a zajímavosti pro levnou dovolenou

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.

Nejnavštěvovanější turistické cíle kraje Vysočina:  zoo, aquapark a rodinný park Robinson v Jihlavě

Nejnavštěvovanější turistické cíle kraje Vysočina: zoo, aquapark a rodinný park Robinson v Jihlavě

Nejnavštěvovanější místa Kraje Vysočina objevíte v krajském městě Jihlavě, jde o místní zoologickou zahradu a aquapark Vodní ráj. Především v létě můžete zavítat do westernového areálu v Šiklandu. Navíc Vysočina nabízí spoustu krásných měst, hradů a zámků, kde se točila řada oblíbených pohádek.

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a představitel avantgardy 20. století: to byl Jan Zrzavý (5. listopadu 1890, Vadín, část Okrouhlice u Havlíčkova Brodu – 12. října 1977, Praha). Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, a obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou.

Zážitková karta Koruny Vysočiny

Zážitková karta Koruny Vysočiny

Pro návštěvníky regionu Koruna Vysočiny jsme připravili kartu, která nabízí mnoho výhod, slev a zážitků. Turista, který ji obdrží ve svém ubytovacím zařízení, získá výhody, slevy a příjemné zážitky k ubytování navíc.

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Na své si na Vysočině přijdou rodiny s dětmi, aktivní turisté i ti, co touží po adrenalinu. Přírodu a tradiční památky, skvosty zapsané na seznamu UNESCO, zoologickou zahradu v Jihlavě či westernové městečko Šiklův mlýn při deštivém počasí můžete vyměnit za originální a dosud málo známe cíle, kde navíc nezmoknete.

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Kam vyrazit na houby? Zkuste některý z našich houbařských rájů

Houbařská sezóna bude letos díky vydatným dešťům a teplému počasí určitě vydařená. Během pár dní či týdnů se budou milovníci hub opět vydávat do lesů, aby si odnesli plné košíky hřibů, kozáků, křemenáčů, masáků i lišek. Nejúspěšnější bývá „lov“ v listnatých lesích, remízcích, kolem cest, na stráních, na březích potoků a hrázích rybníků. Naopak v jehličnatých lesech toho nebývá úspch vždy zaručen... Kam se za houbami vypravit vám poradí Kudy z nudy.

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

30 let od zápisu Telče na Seznam UNESCO: Výročí připomenou historické slavnosti

30 let od zápisu Telče na Seznam UNESCO: Výročí připomenou historické slavnosti

Letos je to právě 30 let od zápisu města Telče (spolu s Českým Krumlovem a Prahou) na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Kulaté výročí této události připomenou Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. K oslavám se můžete připojit i vy, když se vydáte na pěknou procházkou po historických koutech města.

10 tipů na netradiční ubytování na Vysočině

10 tipů na netradiční ubytování na Vysočině

Všude dobře, na Vysočině nejlíp! Užijte si netradiční dovolenou na Vysočině. Ubytovat se můžete na jedinečných místech, jako je například starobylý mlýn, pohádková vesnička anebo chalupa našich prababiček se spaním na peci. Jaké ubytování si vyberete vy?

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

Lidská soutěživost nezná hranic. Vyhrát v hodu oštěpem, rychlosti běhu nebo v plavání není jen tak, ale spousta rekordů se dá překonat – chce to vlastně jen nápad a trochu času. Když budete mít štěstí, objeví se váš výkon v České databance rekordů, a dokonce se může dostat i do Muzea rekordů a kuriozit. Expozice, sama o sobě rekordní a kuriózní, je k vidění v Pelhřimově.

Jihlava – nejstarší hornické město v České republice

Jihlava – nejstarší hornické město v České republice

Prvním hornickým městem se stala kolem roku 1240 Jihlava, v jejímž okolí byly objevené stříbrné žíly. Celkem zde bylo známo přes 20 rudonosných žil, jejichž mocnost byla velmi proměnlivá, od několika cm až do 2 m.

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické centrum Telče – památka UNESCO

Historické jádro města Telče patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím v Česku. Město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Jihlavy a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo se vypravte za podvečerní atmosférou.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Třebíče

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Třebíče a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vydejte se okolo řeky Jihlavy do židovské čtvrti, zkuste zachytit baziliku sv. Prokopa, objevte Gnómon v Tyršových sadech anebo větrný mlýn v Borovině.

10 tipů, jak si užít volný čas na Vysočině s dětmi

10 tipů, jak si užít volný čas na Vysočině s dětmi

Jste z Vysočiny, máte doma malé neposedy a nevíte, kam s nimi vyrazit na výlet? Inspirujte se našimi tipy, které jsou vám ušity přesně na míru! Většina atrakcí a zábavních míst pro děti je již otevřena, další otevřou své brány již od příštího týdne. Už teď můžete vyrazit do jihlavské zoo, Muzea nové generace ve Žďáru, Muzea kuriozit v Pelhřimově a o víkendu třeba do pohádky v Podlesíčku nebo na "divoký západ" u Humpolce.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky