Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum Vysočiny – pobočka Telč
Kultura

Muzeum Vysočiny – pobočka Telč

Muzeum Vysočiny Jihlava je se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku od dubna 2023 naleznete v areálu bývalého kláštera na okraji Telče.
Muzeum sídlilo v prostorách bývalé jezuitské koleje, chod muzea řídil Muzejní spolek v Telči. Muzejní sbírky se v roce 1963 přesunuly do telčského zámku a v témže roce se telčské muzeum stalo součástí jihlavského Muzea Vysočiny. Z důvodu rekonstrukce se telčské muzeum ze zámku na čtyři roky (2018-2022) přesunulo do prostor v budově Univerzitního centra Masarykovy univerzity a nyní je přestěhováno, tentokrát snad již do stálých prostor v areálu bývalého kláštera na okraji Telče.
 

Základ muzejních sbírek v telčského muzea byl tvořen profesorem Jaroslavem Janouškem, který se původně zabýval městským archivem. J. Janoušek začal sbírat listiny, knihy, ale také řemeslné předměty nebo obrazy. Do nově založeného muzea začaly přicházet první dary – mince, barokní umělecké vázy, atd. To byl podnět k otevření muzea v roce 1886. Profesor a ředitel telčské reálky Jaroslav Maška věnoval do muzea předměty z archeologických výzkumů a i ostatní přední činitelé města do sbírek muzea přispívali.

Ve sbírkách jsou zastoupeny předměty z jezuitské koleje – lékárenské skříně a nádoby na léčiva. Lidové prostředí dokumentuje lidový nábytek, soubor lidové keramiky, obrázků malovaných na skle, lidové výšivky a horácký kroj. Měšťanské prostředí je zastoupené souborem nábytku z 19. století a dodnes funkčním Polyphonem s kovovými deskami.

Zvláštní část sbírek tvoří africká etnografická kolekce, kterou muzeum věnoval sochař František Vladimír Foit současně s vlastními díly. Afriku navštívil v roce 1931 a potom ještě jednou v roce 1947. Z obou cest do muzea zasílal svoje etnografické sběry a svá díla. Nedílnou součástí muzejních sbírek je pohyblivý betlém manželů Vostrých, který je vyrobený z převážné části z kašírovaného papíru, což z něj dělá unikát. Nová expozice Křehká krása rašelinišť, která se skládá z dílčích expozic Krajina na houpačce, Ostrovy dávno ukrytých pokladů a Na počátku byl kámen, je nainstalována a připravena.

Muzeum shromažďuje, spravuje, odborně využívá a zpřístupňuje historické a přírodovědné sbírky. Pořádá tematické výstavy, přednášky pro veřejnost, přednášky a edukační programy pro základní a mateřské školy. Zajišťuje služby pro veřejnost, spolupracuje s Muzejním spolkem v Telči, autorskými texty přispívá do Telčských listů a do regionálního tisku. Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč nabízí tradiční cyklus přednášek pro žáky základních škol.

Programy pro základní školy:

  • Památky okolo nás: Vysvětlení pojmu památka a ukázky památek, které se nacházejí v blízkém okolí. Seznámení s funkcí hradů a zámků, památky technické (5. třída ZŠ).
  • Telč – památka UNESCO: Historie a rozvoj města, náměstí a zámku, stavební slohy, seznámení s osobností Zachariáše z Hradce a životem ve městě v průběhu staletí (7. třída ZŠ).
  • Procházka městem: Žáci mají možnost vidět památky ve městě, se kterými byli seznámeni při přednášce v 7. třídě. Projdou náměstím a přiblíží se stavební slohy přímo v terénu, je jim přiblížen obranný systém města – funkce vodního příkopu, hradeb a bašty (8. třída ZŠ).

Aktuality

Retro závod Mezi dvěma branami v Telči 2024

Tradiční veteránské setkání s výstavou automobilů pořádá spolek Mezi dvěma branami na začátku července v Telči. Do města se sjedou automobily vyrobené do roku 1939.
Telč, Kraj Vysočina

Praque Cello Quartet

Koncert.
Telč, Kraj Vysočina

Prázdniny v Telči 2024

Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči oslavil v roce 2022 čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení a koncerty.
Telč, Kraj Vysočina

Roštejnský hodokvas

JižOblíbené hradní slavnosti na hradě Roštejn nedaleko Telče. I tento rok bude výtěžek ze vstupného věnován organizaci Debra ČR na pomoc lidem s nemocí motýlích křídel.
Doupě, Kraj Vysočina

Běh Roštejnskou oborou

Běh Roštejnskou oborou je běžecký závod pro závodníky ve věku 4 až 99+ let a k tomu jsou uzpůsobeny tratě (300 m až 8 900 m).
Růžená, Kraj Vysočina

Dačická 14

Dačická 14 je běžecký krosový závod zařazen do poháru Běžec Vysočiny a Jihočeského běžeckého poháru.
Dačice, Jihočeský kraj

Poznej svého farmáře v Dačicích

Poznej svého farmáře je projekt zaměřený na podporu regionálních potravin v České republice. První destinací je městečko Dačice v Jihočeském kraji nedaleko od Telče. Můžete zde očekávat vaření z regionálních potravin, pestrý doprovodný program a mnoho aktivit pro děti.
Dačice, Jihočeský kraj

Lipky Open

Hudebně zábavné odpoledne s dobrým jídlem v rámci zahájení letní sezóny.
Dačice, Jihočeský kraj

Parní mlýn v Telči

Na jižním okraji Telče, pod hrází Staroměstského rybníka, v lesnatém a svažitém místě zvaném "Na romantice", se nachází pozůstatky mohutného starého mlýna, jehož existence je zde poprvé písemně doložena v roce 1533.
Telč, Kraj Vysočina

Pomník padlým synům města Telče

Pomník tvoří částí monolitu původně objednaného pro Pražský hrad, kámen se však po cestě rozdělil na dva kusy a jeho část byla použita pro stavbu pomníku v Telči.
Telč, Kraj Vysočina

Kovářská dílna v Telči

Sto dvacet let stará kovárna, ležící na starém městě renesančního města Telč, zapsaného na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nabízí nahlédnutí do kovářského řemesla a možnost se vrátit o sto let zpět, a stát se na jeden den kovářem/kovářkou.
Telč, Kraj Vysočina

Zimní stadion v Telči

Hokejová aréna Hockey Talent Center Telč vznikla v roce 2005. Nabízí celoroční provoz a je díky svému bohatému programu jedna z nejfrekventovanějších tréninkových hal v České republice, ale i Evropě.
Telč, Kraj Vysočina

Parkánová bašta v Telči

Součástí městského opevnění v Telči byly i bašty. Poslední dochovanou románskou baštu můžeme vidět z ulice Krátké u Horní brány, kolem dnes již mělčího příkopu jdeme ulicí Na Parkaně.
Telč, Kraj Vysočina

Kostel sv. Ducha v Telči

Kostel sv. Ducha v Telči byl postaven na půdorysu původního románského kostela k tamní věži. První zmínky pocházejí z roku 1414.
Telč, Kraj Vysočina

Věž sv. Ducha v Telči

Pozdně románská věž z první poloviny 13. století je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Původně byla postavena jako strážná věž při kostele sv. Ducha v sídle královského správce. Ve věži naleznete také expozici mapující vývoj města.
Telč, Kraj Vysočina

Historický dům čp. 29 v Telči

Dům čp. 29 prošel v letech 2014–2016 komplexní obnovou, která starobylému objektu navrátila důstojný vzhled a přinesla rovněž několik zajímavých objevů.
Telč, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Rodinný apartmán v Telči

Apartmán Čermáková se nachází v klidné rodinné čtvrti pouhých 5 minut od historického centra města Telče.
Telč, Kraj Vysočina

Pension Kamenné slunce Telč

Penzion Kamenné slunce nabízí útulné ubytování v historickém domě přímo v ústí náměstí Zachariáše z Hradce. Citlivě zrekonstruované prostory, stylově zařízené pokoje, společenská místnost s krbem a kulečníkem a poloha domu se zahradou vytvářejí jedinečnou, nezpomenutelnou atmosféru.
Telč, Kraj Vysočina

Restaurace Amigo

Filozofií naší firmy je držet se daného italsko-mexického konceptu.
Telč, Kraj Vysočina

Penzion Chornitzerův dům v Telči

Chornitzerův dům z roku 1530 se nachází uprostřed náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Už při vstupu do penzionu z krásného náměstí ucítíte příjemnou atmosféru, která začíná u milé paní recepční a končí za domem u rybníka. Chornitzerův dům spadá do projektu Domy s duší.
Telč, Kraj Vysočina

Hotel U Černého orla v Telči

Hotel U Černého orla leží v historickém centru města a nabízí ubytování ve více než 30 pokojích v historické budově, jejíž historie sahá až do 16. století.
Telč, Kraj Vysočina

Švejk Restaurant v Telči

Švejk restaurant v Telči se nachází v historických prostorách provozních budov telčského zámku. Objekt byl vybudován Zachariášem z Hradce již v roce 1554. Po dlouhou dobu tyto prostory sloužily jako provozní sklady a sklepní místnosti.
Telč, Kraj Vysočina

Hotel U Hraběnky Telč

Hotel U Hraběnky, v těsné blízkosti centra města Telč, se nachází v budově z 18. století. Nabízí restauraci, 2 letní terasy a malé wellness centrum s vířivkou a saunou. Na historické náměstí je možné dojít příjemnou procházkou kolem rybníka nebo cestami zámeckého parku.
Telč, Kraj Vysočina

Hotel Antoň

Nabízíme ubytování v krásném telčském hotelu. Ubytování je bezbariérové a také vhodné pro pořádání firemních akcí, oslav či svateb.
Telč, Kraj Vysočina