Jemnice

Z původní hornické osady kolem středověkého hradu během staletí vyrostlo jedno z prvních měst na Moravě. Historické centrum města se zámkem, náměstím a kostelem sv. Stanislava obepínají hradby s Horní a Dolní bránou a jednou dochovanou baštou, za vidění stojí také kostel sv. Víta a rozsáhlý park.

Zámek a jemnické kostely

Jemnický zámek vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu. V 16. stol. byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Podle projektu Antona Evrharta Martinelliho dostal zámek po roce 1734 barokní podobu.

Kromě goticko-renesančního kostela sv. Stanislava si prohlédněte gotický kostel sv. Víta na východním okraji města, který původně patřil k františkánskému klášteru. Autorem překrásné fresky Nanebevzetí sv. Víta je barokní malíř Jan Josef Winterhalder.
 

Zasadila lípu u kostela královna Eliška?

U kostela sv. Víta stojí památná Kapistránská či Svatovítská lípa, stará snad 700 let. Pověst tvrdí, že byla zasazena na začátku 14. století v době, kdy v Jemnici pobývala česká královna Eliška Přemyslovna. Téhle ženy si místní neobyčejně váží; jmenuje se po ní jeden z městských turistických okruhů a připomíná ji také každoroční historická slavnost Barchan, jedna z nejstarších slavností svého druhu ve střední Evropě.
 

Jemnicí za vůní čaje

Při toulkách jemnickými uličkami objevíte také zbytky židovské čtvrti, židovský hřbitov a muzeum. Sídlí v jednom z měšťanských domů na hlavním náměstí, stálé expozice se věnují dějinám města Jemnice a dolování nerostných surovin. Od roku 2008 si tu můžete prohlédnout také neobvyklou voňavou výstavu, která mapuje zdejší historii zpracování čaje. Kromě fotografií a historických strojů k balení čajů tu poznáte rozmanité voňavé čaje a přísady, využívané při výrobě různých příchutí.

Turistická informační centra


XIII. Jemnická bitva

Již třináctý ročník bitvy v Jemnici. Zámecký park opět poskytne útočiště stovkám šermířů, kteří se utkají v odpolední bitvě.
Jemnice, Kraj Vysočina

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Můžete si vybrat, jestli půjdete 4 km lesem a zažijete příběh pohádkové stezky, zůstanete si hrát na dětském hřišti a projdete si Hastrmanovu ekostezku, stezku smyslů nebo se vydáte na rozhledny či objevovat skryté kešky.
Jemnice, Kraj Vysočina

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.
Jemnice, Kraj Vysočina

Paintball v Jemnici na Vysočině

Paintballové hřiště v areálu bývalého muničního skladu v Jemnici s kompletním servisem. Užijte si adrenalin bez rizika a zahrajte si paintball v jakémkoli ročním období.
Jemnice, Kraj Vysočina

Muzeum Vysočiny v Jemnici – muzeum uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Muzeum je v letech 2023 až 2026 uzavřeno z důvodu rekonstrukce.
Jemnice, Kraj Vysočina

Biotop Jemnice

Biotop v Jemnici se nachází na místě původní vodní nádrže v údolí řeky Želetavky. Užijete si zde čistou vodu, vodní atrakce (tobogán, klouzačka) a nechybí ani sprcha, zamykací skříňky, hřiště na plážový volejbal a možnost relaxace ve stínu.
Jemnice, Kraj Vysočina

Muzeum Jemnice věnované historii zpracování čaje

Muzeum sídlí na náměstí v měšťanském domě, původně patřícím manželům Dusíkovým. V zadní části zůstala zachována stáj a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Nabízí dvě stálé expozice, dlouhodobou výstavu o historii zpracování čaje.
Jemnice, Kraj Vysočina

Kostel sv. Víta v Jemnici

Kostel sv. Víta patřil k františkánskému klášteru, který roku 1455 založili bratři Albrecht, Hynek a Štěpán z Lichtenburka. Na místě kostela stála v polovině 15. století kaple sv. Víta. Je zřejmé, že toto místo bylo pro obyvatele od pradávna posvátné.
Jemnice, Kraj Vysočina

Arboretum v Jemnici

Jde o botanický park zaměřený na soustředění sbírek stromů. Jemnické arboretum vzniklo spolu se Zemskou lesnickou školou,která byla založena roku 1907. Zakladatelem parku v krajinářském stylu byl tehdejší ředitel školy Ing. A. Michálek.
Jemnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Penzion Pod Kaštany v Jemnici

Pokud budete chtít přenocovat v Jemnici, využijte služeb Penzionu Pod Kaštany s nepřetržitým provozem. Penzion disponuje uzamykatelnou místností pro možnost uložení kol.
Jemnice, Kraj Vysočina

Restaurace U Víta Jemnice

Restaurace U Víta v Jemnici návštěvníkům nabízí prostory o kapacitě 150 míst. Jsou rozděleny na jídelnu, salonek, výčep a v letních obdobích terasu.
Jemnice, Kraj Vysočina

Bistro Sluníčko – občerstvení pro děti i dospělé

Příjemné posezení v nekuřáckém bezbariérovém prostředí si užijete v Bistru Sluníčko v Jemnici. K dispozici je také posezení venkovní.
Jemnice, Kraj Vysočina

Pension Palackého Jemnice

V Jemnici můžete využít k ubytování Pension Palackého. K dispozici je i zasedací místnost pro semináře s kapacitou 36 míst.
Jemnice, Kraj Vysočina

Pojeďte na výlet


Pěšky po Instagramové stezce plné přírodních fotokoutků

Patříte k milovníkům selfíček? Instagramová stezka vás k vysněným fotkám doslova přivede. Tento výlet je určen všem, kteří se rádi projdou. Výchozím bodem je obec Vír.

Putování po Instagramové stezce Vysočinou na kole

Pokud si z výletu rádi doveze krásnou fotku a sdílíte zážitky s ostatními, projděte si Instagramovou stezku, která vede Vysočinou. Nabízí krásná neokoukaná zákoutí, které vytvoří ideální kulisy pro vaše fotografie, kterými pak můžete inspirovat své přátele. Fotit se na této stezce samozřejmě není podmínkou, můžete si užít krásu zdejší krajiny i bez mobilů či fotoaparátů. Bylo by možná ale škoda, vzpomínky na krásnou krajinu neuchovat.

Procházka mezi roubenkami v Křižánkách na Vysočině

Pokud trávíte čas rádi v přírodě, objevujete nová místa a nezastaví vás ani chladnější teploty, pak pro vás máme tip na procházku mezi krásnými roubenými domky, které jsou zasazené do jedinečné krajiny Vysočiny. Křižánky jsou malebnou vesnicí, jejíž okolí je rájem turistů, cyklistů a bežkařů, na Křižánkách se dokonce údajně objevily první lyže na Vysočině.
procházka kolem roubenek, Výlety pro děti

Po stopách sklářů na Vysočině

České sklárny mají dlouhou historii sahající až do 13. století. Nejproslulejší jsou oblasti v pohraničí, ale věděli jste, že má sklářské řemeslo velkou tradici také na Vysočině? Vyrazte po stopách sklářů do překrásné krajiny CHKO Žďárských Vrchů plné říček, kopců, skal a malebných vesniček, která vás okouzlí v každém ročním období.
za skláři na Vysočinu, Cesty poznání