!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Vysočiny v Jihlavě
blyvr3avPMQmKLTopKCg.png
"> blyvr3avPMQmKLTopKCg.png "> lXk4UkDwPSxUA2Hdktq0.png "> CFTKxV-hJYvHEj8xLfGm.png "> B8Gnl-IfLqyyt8sl1x5p.png "> 0OnmYknF0vr_dbcnjfqc.png "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Jihlavské Muzeum Vysočiny nabízí návštěvníkům expozici věnovanou archeologickým nálezům z kraje a kamenným artefaktům ze sbírek muzea, od září 2014 byly otveřeny nově zrestaurované expozice věnované živé přírodě. Nové jsou expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu.
Expozice je umístěna v zadním traktu domu na Masarykově náměstí. Čekají tu na vás zajímavé nálezy kosterních ostatků ze zrušeného hřbitova u kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě, doplněné o keramiku a kovové nálezy. Součástí expozice je i aranžované naleziště s maketou kostrového pohřbu s milodary, kde si mohou děti vyzkoušet práci archeologa.

Expozici geologie Českomoravské vrchoviny doplňuje několik raritních ukázek patří k nim největší na světě známý krystal sekaninaitu z Dolních Borů, velká leštěná deska ametystu z Bochovic, stonařovský meteorit nebo velké ukázky selenidů z Bukova.

Dlouhodobá výstava Živá příroda Českomoravské vrchoviny, představující návštěvníkům rostlinná a živočišná společenstva základních biotopů zdejšího regionu, tedy vod, luk a pastvin, rašelinišť a lesů. K nejpřitažlivějším patří reprezentační kolekce velkých sudokopytníků vystavená volně bez zábran. Velmi bohatá kolekce exponátů zaujme asi nejvíce děti. Kdy jindy se mohou zblízka podívat na obrovité prase divoké, jelena evropského, daňka skvrnitého, siku východní, srnce nebo muflona?

Expozice Chráněná území Jihlavska seznamuje návštěvníky se zvláště chráněnými územími jihlavského regionu (bývalý okres Jihlava). V zadní části domu č. 57 se nalézá malý vnitřní dvůr, který byl přestavěn po požáru města v roce 1551 v čistě renesančním duchu.
 
Od září 2014 jsou zde nové expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu. Prohlédnete si ukázky středověkého sklepení domu, seznámíte se s dolováním stříbra a mincování na Českomoravské vrchovině a dozvíte se také o zajímavosti z historie města. V expozicích nechybí ukázky např. renesančních lázní, první jihlavské tiskárny a papírny, měšťanské a venkovské domácnosti,ale také řemeslné výrobky, pečetě a mince.
Zobrazit více