Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Muzeum Vysočiny v Jihlavě
blyvr3avPMQmKLTopKCg.png
Kultura

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Jihlavské Muzeum Vysočiny nabízí návštěvníkům expozici věnovanou archeologickým nálezům z kraje a kamenným artefaktům ze sbírek muzea, od září 2014 byly otveřeny nově zrestaurované expozice věnované živé přírodě. Nové jsou expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu.
Expozice je umístěna v zadním traktu domu na Masarykově náměstí. Čekají tu na vás zajímavé nálezy kosterních ostatků ze zrušeného hřbitova u kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě, doplněné o keramiku a kovové nálezy. Součástí expozice je i aranžované naleziště s maketou kostrového pohřbu s milodary, kde si mohou děti vyzkoušet práci archeologa.

Expozici geologie Českomoravské vrchoviny doplňuje několik raritních ukázek patří k nim největší na světě známý krystal sekaninaitu z Dolních Borů, velká leštěná deska ametystu z Bochovic, stonařovský meteorit nebo velké ukázky selenidů z Bukova.

Dlouhodobá výstava Živá příroda Českomoravské vrchoviny, představující návštěvníkům rostlinná a živočišná společenstva základních biotopů zdejšího regionu, tedy vod, luk a pastvin, rašelinišť a lesů. K nejpřitažlivějším patří reprezentační kolekce velkých sudokopytníků vystavená volně bez zábran. Velmi bohatá kolekce exponátů zaujme asi nejvíce děti. Kdy jindy se mohou zblízka podívat na obrovité prase divoké, jelena evropského, daňka skvrnitého, siku východní, srnce nebo muflona?

Expozice Chráněná území Jihlavska seznamuje návštěvníky se zvláště chráněnými územími jihlavského regionu (bývalý okres Jihlava). V zadní části domu č. 57 se nalézá malý vnitřní dvůr, který byl přestavěn po požáru města v roce 1551 v čistě renesančním duchu.
 
Od září 2014 jsou zde nové expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu. Prohlédnete si ukázky středověkého sklepení domu, seznámíte se s dolováním stříbra a mincování na Českomoravské vrchovině a dozvíte se také o zajímavosti z historie města. V expozicích nechybí ukázky např. renesančních lázní, první jihlavské tiskárny a papírny, měšťanské a venkovské domácnosti,ale také řemeslné výrobky, pečetě a mince.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2023

27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24. – 29. října 2023. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.
Jihlava, Kraj Vysočina

Srdeční záležitost

Okamžiky ze života lidí v Denním a týdenním stacionáři Jihlava na fotografiích Evy Bystrianské.
Jihlava, Kraj Vysočina

Karolína Kolbová – Crunchy invasive world

Karolína Kolbová (1998) pochází z Třebíče. Na Vysočině studovala uměleckoprůmyslovou školu Jihlava – Helenín a letos ukončí své studium diplomovou prací na Fakultě umění Ostravské univerzity na ateliéru Malba II, pod vedením Františka Kowolowského.
Jihlava, Kraj Vysočina

Hvězdolet – Dítě v každém z nás

Mezigenerační, tvořivý projekt představující výhradně díla ze sbírek OGV v Jihlavě je zaměřený nejen na rodiny s dětmi.
Jihlava, Kraj Vysočina

Sdílená kola Nextbike v Jihlavě

Buďte okamžitě flexibilní a přesouvejte se po městě nezávisle na jízdních řádech nebo omezených možnostech parkování. Firma Nextbike nabízí v Jihlavě 112 sdílených kol na více než 50 stanicích. Vyzkoušejte efektivní, rychlý a zdravý pohyb po městě.
Jihlava, Kraj Vysočina

Úniková hra v Jihlavě

Vyzkoušejte novou formu skvělé zábavy. Ocitnete se v originální místnosti, kde bude cílem vyřešení úkolů a uniknutí ven. Hledejte správné klíče, použijte nalezené kódy.
Jihlava, Kraj Vysočina

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

V Komenského ulici v Jihlavě je umístěna Oblastní galerie Vysočiny. Galerie funguje v současných prostorách od roku 1953, sbírka však byla založena již v roce 1948 darem paní Marie Kovaříkové. Sbírka obsahuje přes 6 tisíc předmětů.
Jihlava, Kraj Vysočina

Jihlavská radnice

První jihlavská radnice se nacházela na západní straně náměstí. V roce 1425 se radní přesunuli do domu na východní straně náměstí, ve kterém sídlí správa města (magistrát) dodnes. Po předchozí domluvě je možná prohlídka budovy s průvodcem.
Jihlava, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Tři Knížata Jihlava

Restaurant Tři knížata v Jihlavě nabízí jak vybrané kulinářské lahůdky, tak také netradiční podívanou – díky otevřené kuchyni zde můžete sledovat kuchařský tým restaurace přímo při práci.
Jihlava, Kraj Vysočina

Jihlavský radniční právovárečný pivovar

Jihlavský radniční právovárečný pivovar byl slavnostně otevřen v květnu roku 2011, čímž oživil právovárečnou tradici ve městě Jihlava. Vaří pivo čerstvé, nefiltrované a nepasterované. Vše, co zde dělají, dělají s láskou k pivu!
Jihlava, Kraj Vysočina

Sládkem na jeden den v Radničním pivovaru v Jihlavě

Splňte si svůj pivní sen a staňte se na jeden den sládkem v Radničním minipivovaru v Jihlavě. Samozřejmě uvidíte, jak celý proces výroby piva probíhá, ale také se pivo sami naučíte vařit!
Jihlava, Kraj Vysočina

Black Wall Caffe & Cocktail Bar

Stylová kavárna & koktejlový bar v centru Jihlavy.
Jihlava, Kraj Vysočina