Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Rokštejn
Památky

Zřícenina hradu Rokštejn

Pokud patříte k milovníkům starých hradů a romantických zřícenin, vydejte se na hrad Rokštejn, jeden z historických skvostů Vysočiny. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo.

Velká hradní zřícenina se vypíná na skalním ostrohu v údolí říčky Brtnice mezi Přímělkovem a Panskou Lhotou. Kdysi tu stával ranně gotický hrad, který byl však přestavěn ve 14. století. Z původního hradu zůstala jen hranolovitá věž, která byla zvýšena ještě o jedno patro. Díky plánované stavbě se na hradě prováděly detailní archeologické průzkumy, takže Rokštejn patří k nejlépe prozkoumaným středověkým hradům u nás.

Při archeologických výzkumech byla v základu věže objevena kostra novorozence. Jedná se o „stavební oběť“, která měla zajistit bezpečnost a šťastný osud stavby. Kolem roku 1359 koupil hradní panství markrabě Jan Jindřich a z Rokštejna se stalo centrum markraběcího zboží v širokém okolí. V rozšířeném horním hradě vybudoval trojpodlažní palác s trámovými stropy. Zvýšené přízemí a patra měly již větší okna, záchodové arkýře i krby. Podle nálezů kachlů zde byla již v předhusitském období instalována kachlová kamna. Protože marnivému markraběti skromné prostory hradu nestačily, nechal zbudovat ještě Dolní palác ve kterém zřídil velice moderní teplovzdušné vytápění, jehož topeniště stálo v suterénu. Na cihlové klenbě se po určitou dobu nahřívaly kamenné valouny a pak přes ně proudil vzduch do kanálů v podlaze s kruhovými výpustmi. V místě původního vstupu v nové východní hradbě postavil markrabě drobnou věž s bránou. V ní byla nalezena největší kolekce kostěných hracích kostek ve střední Evropě, která dokládá hrací vášeň strážných ve vrhcábech. Komfortní a stavebně náročná markraběcí rezidence, výrazně převyšující stavební úroveň většiny tehdejších hradů, však neměla dlouhý život. V důsledku obrovských dluhů musel markrabě na sklonku 14. století Rokštejn prodat. Od roku 1378 měli hrad v zástavě Valdštejnové, kteří jej poté získali dědičně.

Koncem 15. století byl dobyt a pobořen Matyášem Korvínem a jeho vojskem. Od té doby již nebyl opraven a pustnul. K hradu Rokštejnu neodmyslitelně patří údolí říčky Brtnice. Okolí říčky je neosídlené, jen tu a tam zpestřené samotami bývalých mlýnů. Údolím Brtnice vede oblíbená turistická trasa, kterou turisté hojně využívají ve všech ročních obdobích. Ke hradu i do údolí Brtnice se nejlépe dostanete od vlakové zastávky Přímělkov, odkud vede zelená značka podél vody až k rozlehlému hradu Rokštejnu. Délka trasy je 3 km.

Provozovatel

Informační centrum Brtnice

náměstí Svobody 74
588 32 Brtnice
Tel.:
+420 567 571 722
Email:
infocentrum@brtni...
WWW:
www.brtnice.cz
GPS:
49,334100 15,725800
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 
Ski Luka nad Jihlavou

Ski Luka nad Jihlavou

Luka nad Jihlavou, Kraj Vysočina
Zámek Luka nad Jihlavou s anglickým parkem

Zámek Luka nad Jihlavou s anglickým parkem

Luka nad Jihlavou, Kraj Vysočina
Týmovka Luka nad Jihlavou

Týmovka Luka nad Jihlavou

Luka nad Jihlavou, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Kolnička

Kolnička

Luka nad Jihlavou, Kraj Vysočina
Penzion Pod Kaplí Brtnice

Penzion Pod Kaplí Brtnice

Brtnice, Kraj Vysočina
Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Brtnice, Kraj Vysočina