Úvod > Aktuality > Na vrchu Křemešník opět teče záračná voda
Na vrchu Křemešník opět teče záračná voda
"> "> ">
Příroda

Na vrchu Křemešník opět teče záračná voda

  • Vydáno4. dubna 2021
Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
studánka pramen vodyZázračná studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje vždy pouze od konce zimy do letních měsíců. Je to prý způsobeno podzemními štolami a tlaky, které zůstaly v kopci po těžbě stříbra. Po stránce chuťové je velmi dobrá a nekazí se, což je pravděpodobně způsobeno právě obsahem stříbra. Kvůli své dlouhé trvanlivosti se rozvážela do širokého okolí a také do Terstu a do Boky Kotorské, kde sloužila námořníkům na jejich plavbách.

Podle dostupných literárních zdrojů pro ni jezdily také povozy ze vzdálenějších koutů země a voda pak mířila například až do Hradce Králové či Kutné Hory. Nad Zázračnou studánkou byla vystavena kaple a začíná zde křížová cesta, stoupající až na vrchol Křemešníku.
 

Pověsti a legendy přisuzují vodě zázračné účinky

vodaVodě ze studánky jsou přisuzovány také léčivé účinky. Například během období epidemie cholery v českých zemích uprostřed 19. století sem chodily pro vodu desítky tisíc lidí. Další pověst líčí osudy vojáka za třicetileté války, který byl zraněn nedaleko Křemešníku v bitvě. Se svými zraněními došel až ke studánce a omýval si hluboké rány zdejší vodou. Za neobvykle krátkou dobu se mu pak zranění zahojila.
 
Blahodárný účinek stříbra na lidský organismus je znám od nepaměti, ovšem částice rozptýleného stříbra musí být dostatečně malé, aby se vznášely ve vodě bez usazování. Velikost stříbrných shluků musí být v rozměru nanočástic a v koncentracích v tisícinách procent. A právě takový obsah stříbra má voda ze Zlaté studánky na Křemešníku. Mimo Zázračné studánky lze na Křemešníku obdivovat také kostel Nejsvětější Trojice, Větrný zámek nebo rozhlednu Pípalka.
Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník se nachází v Českomoravské vrchovině nedaleko od Pelhřimova. Na vrcholu zalesněného kopce (765 metrů n. m.) vznikl v 1. polovině 18. století barokní kostelík Nejsvětější Trojice.

Větrný zámek na Křemešníku

Větrný zámek na Křemešníku

Romantickou letní vilu zvanou Větrný zámek si významný sochař Josef Šejnost nechal vyprojektovat a posléze postavit v letech 1930-34 od renomovaného architekta a stavitele Kamila Hilberta, který se podílel i na dostavbě katedrály sv. Víta v Praze.

Křížová cesta na Křemešníku s hrobem Krista

Křížová cesta na Křemešníku s hrobem Krista

Křížová cesta na Křemešníku má 14 zastavení, začíná u Zázračné studánky a vede až ke kostelu Největější Trojice. Zastavení se sestávají z výklenkových kapliček s obrazy na plechu. Poslední čtrnácté zastavení od Antonína Bílka zpodobňuje Krista v hrobě.

Zázračná studánka na Křemešníku

Zázračná studánka na Křemešníku

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Voda obsahuje stopy stříbra, které zajišťují její nezávadnost v lahvích. Podle mnoha legend má i lečívé účinky.

Vrch Křemešník

Vrch Křemešník

Nejvyšším vrcholem Pelhřimovska je vrch Křemešník (765 m), který leží asi 9 km jihovýchodně od Pelhřimova v Českomoravské vrchovině. Ve vrcholových partiích byla vyhlášena v roce 1985 přírodní rezervace Křemešník.