ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou
Památky

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.
Prohlídka hradu je volná bez průvodce. V pokladně hradu si můžete zakoupit jednoduchého průvodce hradem, který vás zavede podle jednoduché navigace na ta nejzajímavější místa, kam by běžného návštěvníka možná ani nenapadlo zavítat, a představí vám, co vlastně ty romantické zbytky starých zdí byly a představovali v době své největší slávy. Do hradu mohou i psi, na rozhlednu ale nesmí.

V horním patře provozního objektu vzniklo hradní muzeum. Expozice vás provede nejen slovem i obrazem historií hradu, ale představí vám také archeologické nálezy především o oblasti kachlářského umění středověku, odhalí vám technologie a předměty používané k výrobě rekonstrukcí středověkých kachlových kamen, které vznikají na Orlíku, dále zde naleznete architektonické kamenické články nebo autentický mohutný trám ze stropu přihehlého hradního objektu datovaný před rok 1376.

Na podzim roku 2014 byla na hradě otevřena nová rozhledna, která je vloženou ocelovou konstrukcí do hradní věže a slibuje nádherné pohledy do kraje okolo Humpolce. Ze zhora uvidíte dominantu Posázaví Melechov, z druhé strany částečně Křemešník a ze vzdálenějších kopců Stražiště a za dobré viditelnosti také Blaník.
 

Z historie hradu

Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu Humpolci, pochází z roku 1399 a Jindřich z Dubé se zde poprvé píše sezením na Humpolci. 2. září 1496 bylo panství prodáno Janu Trčkovi z Lípy. Za Trčků z Lípy probíhaly nové změny interiérů i exteriérů. V polovině 16. stol. se však majitelé dostávají do finančních problémů a tak je opevnění dále řešeno pouze lacinými úpravami stávajících objektů. Hradní stavba je nově přejmenována na Orlík. Roku 1559 se Zdeněk Trčka z Lípy poprvé píše sezením na Orlíku nad Humpolcem. Na konci 16. století se hrad dostal do držení Kryštofa Karla z Roupova. Panstvo však sídlilo na Herálci a Orlík začal pustnout. V 17.století, a zvláště za 30leté války, chybí o hradě jakékoliv zprávy, pravděpodobně byl pobořen a užíván k hospodářským účelům. Roku 1708 je hrad uváděn jako pustý zámek Orlík s dobře zachovalými zdmi, sídlil zde však pouze myslivec.
 

Zachované hradní stavby

Hlavní věž – severní, nejsnáze napadnutelnou stranu i starou vstupní bránu chránila nakoso postavená čtverhranná věž o základně 5,5 metru. Byla dutá a vysoká asi 25 metrů. Chodilo se do ní po dřevěném můstku z protilehlého starého paláce. Můstek mohli obránci v době nebezpečí odstranit a tím se věž stala nepřístupnou.

Starý palác – tvořil jižní a západní část jádra. Zřejmě se skládal ze třech prostor určených k obývání a z podkroví. Podle nálezů byly interiéry vybaveny několika kachlovými kamny, které prostory vyhřívaly. Součástí paláce se stala později i malá kaple. Brána a bašta – Druhá brána a bašta jsou součástí opevnění, které vzniklo někdy v první polovině 15. století za pánů z Leskovce. Dnes jsou tyto dvě stavby jedny z nejzachovalejších na celém hradě. Na bráně je dobře patrné, že vstup do ní chránil malý dvojkladkový padací most a dvojice vrat. Boční branka pak vedla do prostoru před věží, původně zřejmě chráněného parkánem. Bašta je pak hezkou ukázkou opevňovací techniky z poloviny 15. století.

Hradní kuchyně – stavba poblíž první brány byla původně baštou, v které Leskovcové nebo Trčkové zřídili hradní kuchyni. V roce 1996 zde archeologický výzkum nalezl zbytky chlebové pece, otevřené ohniště a rožniště (chlebová pec byla později obnovená a je dnes funkční).

Nový palác a bastion – v severní části areálu vznikl v 16. století nový renesanční palác s přilehlým bastionem, jenž chránil hlavní vstup do hradu. Z celého nového komplexu se do dnešních dnů dochovalo obvodové zdivo. Jsou v něm patrné některé okenní otvory a kapsy po stropních trámech.

Zajímavosti – rekonstuovaná chlebová pec, opravená studna v podhradí Orlíka, za zhlédnutí stojí i novodobá funkční replika středověké keramické pece. Okolo hradu prochází Naučná stezka Březina – jednotlivá zastavení k historii Humpolecka, přírodním zajímavostem.

Zřícenina hradu Orlík

Aktuality

Humpolecké Velikonoce 2025

Na Bílou sobotu se tradičně pletly pomlázky a barvila vajíčka. Obojí, ale i mnoho dalšího včetně zdobení perníčků a výroby velikonočních dekorací si budete moct vyzkoušet během Humpoleckých Velikonoc.
Humpolec, Kraj Vysočina

Naši furianti

Zveme vás na hru Naši furianti v podání Divadelního souboru Jindřicha Honzla!
Humpolec, Kraj Vysočina

Galakoncert k výročí založení Československa

Také letos oslavíme výročí založení samostatného Československa výjimečným hudebním zážitkem.
Humpolec, Kraj Vysočina

Jiří Kolbaba – Splněný sen

Nechte se prostřednictvím jedinečných fotografií provést všemi kouty světa s důrazem na unikátní přírodní úkazy, kompozice a roztodivné tváře domorodců s nádechem dobrodružství, poznání, exotiky a tajemna.
Humpolec, Kraj Vysočina

20 let humpoleckých varhan

Přijměte pozvání na slavnostní koncert při příležitosti 20. výročí vysvěcení varhan, které darovali humpoleckému děkanskému kostelu svatého Mikuláše Marta a Stanislav Kotyzovi.
Humpolec, Kraj Vysočina

Dušičky v kostele sv. Víta v Zahrádce

Spolek Přátelé Zahrádky ve spolupráci s Národním památkovým ústavem opět připravuje Dušičkové setkání v kostele sv. Víta v bývalém městečku Zahrádka u Ledče nad Sázavou, které bylo vysídleno při napouštění přehradní nádrže Švihov na řece Želivce.
Horní Paseka, Kraj Vysočina

Hraná prohlídka želivského kláštera – Trčkův duch – derniéra

Novinka! Hraná prohlídka vhodná pro celou rodinu! Zažijte příběh odpuštění i zrady u jednoho z nemoc vnějších rodů který prožijete přímo na vlastní kůži.
Želiv, Kraj Vysočina

Z pohádky do pohádky

O perníkové chaloupce, O červené Karkulce, Tři vlasy děda Vševěda a další a další. Nemusíte ani přes devatero řek a devatero hor ani nepotřebujete kouzelný prsten princezny Arabely, na zámku ve Světlé nad Sázavou se do říše pohádek dostanete i bez kouzel.
Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina

Netopýři na hradě Orlík nad Humpolcem

Starobylé sídlo proslulých Trčků z Lípy či pánů z Říčan dnes láká návštěvníky putující za romantikou a výhledy. Malebná zřícenina gotického hradu vprostřed lesů si oblíbili netopýři – několik druhů se sem každoročně slétá v době podzimního „rojení“ a občas tu i zimují.
Humpolec, Kraj Vysočina

Školní statek v Humpolci

Při návštěvě Školního statku v Humpolci narazíte kromě běžných hospodářských zvířat a koní také na ne úplně obvyklé živočichy v těchto krajích. V prostorách statku je také vytvořeno zázemí pro výuku oboru kynologie.
Humpolec, Kraj Vysočina

Rodinný pivovar Bernard – Návštěvnické centrum a prohlídka pivovaru

Nebudeme vám ukazovat žádný skanzen. Vezmeme vás do opravdového provozu. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které k výrobě piva používáme. Dozvíte se třeba, k čemu potřebujeme skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad, dozvíte se, co je mladina... A ještě mnohem více.
Humpolec, Kraj Vysočina

Naučná stezka Březina u Humpolce

Naučná stezka je dlouhá 7 km a seznámíte se na ní s geologií, historií a ekologií Humpolecka. Rovněž můžete navštívit zříceninu středověkého hradu Orlíku u Humpolce s věžní rozhlednou.
Humpolec, Kraj Vysočina

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Nová antropologická expozice. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.
Humpolec, Kraj Vysočina

Skanzen Zichpil na Humpolecku – okénko do života méně majetných

Nahlédněte do starého Humpolce, jehož součástí byla a je původně chudinská zástavba lokality zvané Zichpil a v těsném sousedství stojící bývalé Židovské město. Otevírá se zde skanzen méně majetných.
Humpolec, Kraj Vysočina

Park Stromovka v Humpolci

Městský park s dětským hřištěm, kavárnou a pamětní deskou, kterou věnovali občané města Humpolce nejslavnějšímu přistěhovalci – Hliníkovi. Park prošel kompletní revitalizací a získal ocenění Park roku 2021.
Humpolec, Kraj Vysočina

Rozhledna pivovaru Bernard v Humpolci

Rozhledna je součástí nového návštěvnického centra.
Humpolec, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Černý kůň

Ubytování v rodinném hotelu v příjemném a klidném prostředí centra města Humpolec na Vysočině.
Humpolec, Kraj Vysočina

Pivnice Na Štokách

Někdejší prostory tzv. štoků, kde se dříve chladilo budoucí pivo, proměnil humpolecký Rodinný pivovar Bernard v reprezentativní prostory návštěvnického centra. V jeho nejvyšším podlaží najdete stylovou Pivnici Na Štokách.
Humpolec, Kraj Vysočina

Restaurace a letní terasa Hotelu Kotyza

Vyhlášená restaurace hotelu Kotyza v Humpolci navazuje na odkaz rodinné tradice a splňuje i ty náročné gurmánské požadavky.
Humpolec, Kraj Vysočina

Cafe 8smička

Bára a Zdeněk Rýznerovi, milovníci umění, se rozhodli v Humpolci zrevitalizovat zchátralou textilku a otevřít v ní originální zónu pro umění. A v ní je také kavárna Báry Lamačové, která s láskou peče už od 19 let. Ve hře je s ní její mamka, Ivana Tošerová.
Humpolec, Kraj Vysočina

Fabrika hotel Humpolec

Fabrika hotel je situovaném v srdci Vysočiny u dálnice D1, který je za svoje služby a čisté prostředí opakovaně oceňován.
Humpolec, Kraj Vysočina

Na větvi – glamping v lůně přírody

Přijeďte relaxovat do náruče přírody a zažít nevšední romantiku! Restartujte svoje tělo i duši a utečte daleko od civilizace tam, kde bory šumí a voda hučí po lučinách?
Humpolec, Kraj Vysočina

Chata U pěti veverek

U pěti veverek poskytujeme unikátní zážitek z pobytu v přírodě. Naše chatka je umístěna na samotě na kraji lesa a poskytuje soukromí a klid.
Humpolec, Kraj Vysočina

Piknik na zámku Chateau Herálec

Piknik v zámeckém parku patří k nejkrásnějším zážitkům z pobytu v romantickém hotelu Chateau Herálec. Ve stínu majestátních staletých velikánů si v pokojné atmosféře vychutnáte piknikové lahůdky zámecké kuchyně.
Herálec, Kraj Vysočina