ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… rekordech a kuriozitách

Poslechněte si audio verzi článku
Lidská soutěživost nezná hranic. Vyhrát v hodu oštěpem, rychlosti běhu nebo v plavání není jen tak, ale spousta rekordů se dá překonat – chce to vlastně jen nápad a trochu času. Když budete mít štěstí, objeví se váš výkon v České databance rekordů, a dokonce se může dostat i do Muzea rekordů a kuriozit. Expozice, sama o sobě rekordní a kuriózní, je k vidění v Pelhřimově.
Sesazený král obřích medvědů Kuky z Pelhřimova: výška čtyři metry, rozpětí tlapek tři a půl metru, hmotnost 25 kg
Držitel nového českého rekordu bydlí ve spánkovém studiu v Pomněnicích u Benešova: výška 430 cm, rozpětí tlapek 306 cm, hmotnost 70 kg

1. Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Pokud u nás existuje město plné zajímavostí, jedinečných rekordů a kuriozit, je to Pelhřimov. Nejenže v pětipatrové Dolní bráně sídlí Muzeum rekordů a kuriozit se stovkami nevídaných exponátů, ale fotky na stěnách navíc zachycují rekordy, které se do muzea umístit nedají, a to z nejrůznějších akcí a pokusů o rekord. Dolní bránou ovšem muzeum nekončí, vidět byste měli i expozici nazvanou Zlaté české ručičky v nedaleké ulici V. B. Juhna s desítkami předmětů, vyrobených ze zápalek a zápalkových hlaviček. Vůbec nejrozsáhlejší kolekci svého druhu na světě stvořil Tomáš Korda (1938–2003) a její výrobou strávil desítky let; k vidění jsou obrazy, vázy, rámy zrcadel, modely kosmických raket i hudební nástroje.
 

2. Voda z celého světa na jediné zahradě

K domu s expozicí Zlaté české ručičky patří velká zahrada, s níž sousedí dětské hřiště. Na zahradě se dá nejenom odpočívat, ale také třeba obdivovat obří polévkový hrnec na pět tisíc porcí polévky, čajovou konvičku nebo strom, na který Ján a Jaroslav Malíkovi ze Slovenska naroubovali štěpy pěti druhů ovoce. Fanoušci knížek Jaroslava Foglara tu najdou strom ginkgo a obřího ježka v kleci, na své si přijdou i vodomilové. Do dvoumetrového trychtýře totiž v Muzeu rekordů a kuriozit sbírají vodu ze všech koutů naší planety. Chcete se zapojit? Je to jednoduché: kdekoliv na světě stačí nabrat z pramene, studánky, řeky, kašny nebo vodopádu trochu vody a pak ji v láhvi poslat nebo přivézt do Pelhřimova. Sbírka aktuálně obsahuje již 876 vod ze 73 zemí. To sice rozhodně není málo, ale do trychtýře se určitě vejdou ještě spousty dalších vzorků.
 

3. Databáze českých rekordů

Myslíte si, že jste v něčem skutečně nepřekonatelní? Dejte o tom vědět do Pelhřimova, kde se každý úspěšný rekordní pokus zapisuje do České databanky rekordů. Ty se rozdělují podle nejrůznějších kategorií a z databanky se pak čerpají podklady pro tištěnou Českou knihu rekordů. Rekordy se dají sbírat skutečně ve všem: ve výšce slunečnice (ta nejvyšší zatím měřila 537 centimetrů), v objevu největších hub, v nejdelších a nejvyšších psích skocích, v psím věku i ve věku manželského páru, kdy oběma je dohromady přes 200 let. V knize rekordů je zapsaná i rodina, kde již sedmá generace dává nejstarším synům jméno Josef, kadeřnice, která svou živnost provozuje přes 59 let, knihkupec, který se povolání věnoval 66 let, nejstarší aktivní potápěč, muž s dredy dlouhými přes 150 centimetrů anebo stopař, který stopem najezdil přes 150 tisíc kilometrů. Pokud máte k dispozici obzvlášť pilné vosy, možná by se vám mohlo podařit překonat rekord největšího vosího hnízda: objevili ho v roce 2021 v suterénu paneláku na Kladensku a mělo obvod 256 cm.
 

4. Rekordy cestovatelské

Jako vášnivé čtenáře a návštěvníky portálu Kudy z nudy vás určitě budou zajímat nejrůznější cestovatelské rekordy. V České databance rekordů tak je zapsaný například první pěší přechod celé historické česko-moravské hranice, a to po 430 km dlouhé trase za necelých 11 dní, anebo muž, který od roku 1986 navštívil 366 soutoků řek. Zajímavý je i soupis 2100 pohřebišť navštívených jedním člověkem anebo nejzcestovalejší občan České republiky: cestovatel z Ostravy navštívil 577 samostatných i federálních států, teritorií a kolonií ve všech šesti světadílech. V databance je zaznamenán i vůbec nejkratší tunel v Česku: jmenuje se Pekařova brána, najdete ho u obce Vyskeř v Českém ráji, je vytesaný do pískovcové skály Mnich a v nejkratším místě měří 3,4 metru.
 

5. Největší a nejzcestovalejší plyšový medvěd

V expozici Zlaté české ručičky vystavuje pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit obřího čtyřmetrového medvídka Kukyho. Víte, že v roce 2021 našel přemožitele? Držitel nového českého rekordu má na délku 430 cm, váží 70 kg a na vlastní oči ho můžete vidět ve spánkovém studiu v Pomněnicích u Benešova. Medvědí obr, který má přes břicho 333 cm, je zapsaný v České knize rekordů podobně jako nejzcestovalejší plyšový medvídek.

Ten je menší, jmenuje se Lumpík Ostravský, je maskotem dětí jedné ze školních družin v Ostravě-Porubě a během pěti měsíců procestoval několik desítek školních družin. V každém místě strávil dva až tři dny, někde ho děti dokonce vzaly na výlet. Celkem projel 2656 kilometrů a dokonce se podíval až těsně pod vrchol Sněžky.
 

6. Největší sériově vyráběná zlatá mince

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou překonává vlastní rekordy. S největší zlatou mincí jsme vás na portálu Kudy z nudy už seznámili, ale mincovna má na kontě další nej-. V únoru 2022 se na speciálním hydraulickém lisu podařilo vyrazit zlatou desetikilovou minci Český lev s unikátním hologramem. Mince z ryzího zlata má nominální hodnotu 80 tisíc novozélandských dolarů (vyšla totiž v licenci zahraničního emitenta) a byla první z limitované edice pěti kusů největší a nejtěžší sériově vyráběné zlaté mince v České republice. Prodejní cena jednoho kusu je 14 milionů korun a všechny už jsou prodané.
 

7. Rekordy 100x jinak

Máte rádi rekordy ve všech podobách? Pak vás možná budou zajímat nejmrazivější a nejstudenější místa Česka. Zmapovali jsme pro vás i rekordy a kuriozity našich hor, a také nejrůznější česká nej včetně nejjižnějších nebo nejsevernějších míst naší vlasti. V České knize rekordů jsou zapsané i nejpracovitější hodiny v České republice: jsou na věži radnice v Jilemnici a v průběhu jediného kalendářního roku se ozvou 372 300 údery.
 

Víte, že…?

Pestrou mozaiku českých rekordů najdete i ve speciální kategorii u nás na Kudy z nudy, a to v části Česká nej. Prozkoumejte ji, shromáždili jsme spousty rekordů a kuriozit, které v Pelhřimově nemají. V naší databázi je například Ester Ledecká, cibulák coby nejznámější dekor českého porcelánu, největší Čech Karel IV. nebo Žďákovský most coby nejvyšší most u nás. A také masopustní obchůzky, Pravčická brána, Alfons Mucha nebo architektonický styl brutalismus.
Dovolená s dětmi – Kraj Vysočina – 5denní program

Dovolená s dětmi – Kraj Vysočina – 5denní program

Krásná příroda, skály a hluboké lesy, louky, rybníky a cesty lemované alejemi. To je Vysočina, kraj na pomezí Čech a Moravy, v samém středu České republiky. Najdete tu ale také řadu krásných historických měst, hradů a zámků, technických památek, muzeí a pozoruhodných míst, kde vám s dětmi bude dobře.

Pelhřimov

Pelhřimov

Pelhřimov má pěkné historické centrum, obklopené hradbami se třemi branami. V jedné z nich si prohlédnete Muzeum rekordů a kuriozit, jedinou instituci svého druhu ve střední Evropě, za vidění stojí i expozice vězeňství v bývalé šatlavě nebo muzeum, odkud můžete poslat známým pozdrav z pekla.

Nejmenší menhir v ČR v Polesí Kultura

Nejmenší menhir v ČR v Polesí

Navštivte novodobé poutní místo s kamenným menhirem, které zve nejen k příjemné procházce, ale i k zamyšlení a radosti ze života.

Muzeum rekordů  Pelhřimov Zážitky

Muzeum rekordů Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů. Pelhřimovské Muzeum rekordů má otevřeno každý den.

Expozice Zlaté české ručičky v Muzeu rekordů a kuriozit Zážitky

Expozice Zlaté české ručičky v Muzeu rekordů a kuriozit

Základem expozice je unikátní kolekce více než 90 objektů vyrobených ze zápalek a zápalkových hlaviček – nejrozsáhlejší svého druhu na světě.

Pelhřimov – největší šachový pěšec v České republice

Pelhřimov – největší šachový pěšec v České republice

Největší šachový pěšec v České republice vysoký 2,5 m a vážící 1 200 kg vévodí v Pelhřimově náměstíčku poblíž kostela svatého Víta. Jde o další exponát Muzea rekordů a kuriozit, který je natrvalo umístěn v exteriéru města.

10 tipů, jak si užít volný čas na Vysočině s malými dětmi

10 tipů, jak si užít volný čas na Vysočině s malými dětmi

Jste z Vysočiny, máte doma malé neposedy a nevíte, kam s nimi vyrazit na výlet? Inspirujte se našimi tipy, které jsou vám ušity přesně na míru! Přijeďte prozkoumat krásy Vysočiny a užít si nové nezapomenutelné zážitky. Můžete vyrazit do jihlavské zoo, Muzea nové generace ve Žďáru, Muzea kuriozit v Pelhřimově a o víkendu třeba do pohádky v Podlesíčku nebo na "divoký západ" u Humpolce.

Karlštejnské šachy – největší šachy v České republice

Karlštejnské šachy – největší šachy v České republice

Obří figurky z dílny Vladimíra Glasera jsou rozmístěné v obcích na Karlštejnsku. Nejkratší trasa od figury k figuře měří cca 72 m. Ze všech figurek chybí pouze bílý pěšec, který stojí v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit, je tak "jediným velvyslancem" mezi všemi českými nej.

Kniha Ars sacra – nejtěžší kniha v České republice

Kniha Ars sacra – nejtěžší kniha v České republice

Jedenáctikilogramová kniha Ars Sacra líčí dějiny křesťanského umění evropského a amerického světa od počátků až do dnešních dnů. Jedná se o nejtěžší knihu, která se kdy v republice dostala do běžného prodeje.

Sbírka porcelánových pohárků – největší sbírka na světě v Lokti

Sbírka porcelánových pohárků – největší sbírka na světě v Lokti

Manželé Václav a Ivana Lojínovi jsou majiteli sbírky, která ke dni registrace rekordu čítala 1237 tzv. koflíků určených k popíjení vody v rámci lázeňské léčebné kůry. Sbírka se stále rozrůstá, aktuálně je k vidění přes 3100 pohárků.

Turistický okruh Karlštejnské šachy Zážitky

Turistický okruh Karlštejnské šachy

Nejzajímavější místa Karlštejnska propojuje turistický okruh Karlštejnské šachy, který je nejdelší obdobnou cestou v České republice. Okruh je označen zajímavou kuriozitou, a to největšími šachy na světě. (v r. 2011 ji Muzeum rekordů ocenilo jako "Kuriozitu roku 2011)

Další aktuality

Jak poznat Jihlavu za jeden den

Rozsáhlé podzemí se záhadnou světélkující chodbou, zoologická zahrada, historické centrum, měšťanské domy, atrakce pro děti a přívětivé okolí: to je Jihlava, krajské město kraje Vysočina. Stačí se jednoduše zastavit po cestě, sjet z dálnice D1 a společně s Kudy z nudy si vybrat dle svého gusta zajímavá místa, která se dají poznat za jediný den.
29. září 2024 13:42
Památky, Kraj Vysočina

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 21. a 22. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. V sobotu i neděli se mohou návštěvníci těšit na bramborové speciality, oživené expozice, přehlídku plemen koní anebo divadelní prohlídky a aktivity pro děti.
18. září 2024 10:00
Životní styl, Kraj Vysočina

Pestré září prožijete na zámku v Náměšti nad Oslavou

Na Státním zámku v Náměšti nad Oslavou kulturní život s blížícím se podzimem ještě zdaleka nekončí. Na měsíc září je připraveno několik kulturních akcí i speciálních prohlídek, z nichž si jistě vyberete.
11. září 2024 13:00
Památky, Kraj Vysočina

Dny evropského dědictví jsou letos opět i v Telči

Dny evropského dědictví (EHD) se konají každý rok v září. V souvislosti se Dny evropského dědictví jsou pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti a je v nich vybíráno vstupné, je v tyto dny nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). Desítky měst a obcí připravují komponované programy pro své občany i turisty. Svůj program má také město Telč.
7. září 2024 9:10
Památky, Kraj Vysočina

Znáte osmistovky Žďárských vrchů?

Nezapomenutelné výhledy do krajiny pro všechny věkové kategorie vám nabídnou Žďárské vrchy. Vystoupejte na nejvyšší vrchol Devět skal nebo na Malinskou a Paseckou skálu, Žákovu horu či Křivý Javor. Celkem je ve Žďárských vrších sedmnáct vrcholů, které měří více než osm set metrů nad mořem, v našich tipech uvádíme ty nejznámější z nich. Ideálním výchozím bodem k pokoření jednoho či více vrcholů Žďárských vrchů je například Herálec anebo vesnice Křižánky, Fryšava či Sněžné.
1. září 2024 6:00
Příroda, Kraj Vysočina

Slavnosti tří kápí vrátí Třebíč zpět do historie

Středověké městečko, dobová tržnice, vojenské ležení, historický průvod, hudba i tanec… To je pouze ochutnávka toho, co zažijete ve dnech 23. až 25. srpna 2024 na středověkých Slavnostech tří kápí v Třebíči. Těšte se na šermíře, komedianty, koňský turnaj i mistra kata!
22. srpen 2024 15:00
Památky, Kraj Vysočina

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Na své si na Vysočině přijdou rodiny s dětmi, aktivní turisté i ti, co touží po adrenalinu. Když to venku vypadá na déšť anebo už dokonce prší, vyměníte přírodní památky a turistiku za originální a dosud málo známe cíle, kde navíc nezmoknete. Kde takové najdete vám poradí Kudy z nudy.
19. srpen 2024 14:03
Životní styl, Kraj Vysočina

Poznejte Telč pod povrchem: Prohlédněte si městské i zámecké podzemí

Pod většinou domů na renesančním náměstí v Telči a také pod zámkem se nachází spletitý systém chodeb. Nahlédnout do něj můžete během prohlídek, které pořádá Městský úřad Telč. V části městského podzemí vás pobaví čertovská expozice s peklem a ukrytým pokladem, děti si tu mohou zahrát hru, která je navede k jeho nalezení. Také na zámku se ukrývají podzemní prostory – prohlédnout si je lze v rámci okruhu Zámecké podzemí.
16. srpen 2024 16:00
Památky, Kraj Vysočina