Úvod > Aktuality > Nejnavštěvovanější místa kraje Vysočina: zoo a aquapark v Jihlavě a zámek Telč

Nejnavštěvovanější místa kraje Vysočina: zoo a aquapark v Jihlavě a zámek Telč

Vydáno 19. srpna 2019 Zážitky
Dvě nejnavštěvovanější místa Kraje Vysočina objevíte v krajském městě Jihlavě: jde o místní zoologickou zahradu a aquapark Vodní ráj. Třetí místo pak patří zámku v Telči, který je společně s historickým centrem města zapsán v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Areál Zoologické zahradyJihlavě se představuje jako zoo pěti kontinentů: zvířata jsou tu chována v expozičních celcích podle místa přirozeného výskytu. Zoo se specializuje zejména na chov kočkovitých šelem, plazů a primátů, najdete tu také africkou vesničku Matongo se stylovými kulatými chýšemi. V prostředí inspirovaným Zimbabwe žijí plameňáci, lemuři kata a další africká hospodářská zvířata.
 

TOP místa: historické památky

Klenot moravské renesanční architektury, který znáte z řady filmových pohádek, to je zámek Telč. Právě nyní pochází rozsáhlou proměnou, pro jejímž dokončení bude přístupný celoročně. Ostatně v Kraji Vysočina patří historické památky k mimořádně oblíbeným výletním cílům: mezi deseti nejnavštěvovanějšími místy najdete například pohádkový hrad Pernštejn, zámek Třebíč s expozicemi Muzea Vysočiny a bazilikou sv. Prokopa anebo třebíčskou Židovskou čtvrť se Zadní synagogou a Domem Seligmanna Bauera.
 

Neobjevená místa: hrady a elektrárna

Jen pár kilometrů severně od Telče stojí romantický pozdně gotický hrad Roštejn, ukrytý v moři lesů. Na své objevení čeká také hrad v Ledči nad Sázavou; kromě Muzea Jaroslava Foglara, který pořádal tábory v nedaleké Sluneční zátoce, si můžete projít dětskou trasu s více než tisícovkou plyšových medvídků a další expozice. Pro fandy vědy a techniky je zajímavým cílem Jaderná elektrárna Dukovany a informační centrum, vybavené řadou moderních technologií.
 

Co vám nesmí uniknout: westernové léto v Šiklandu

Během letních prázdnin se můžete vypravit do Šiklova mlýna u Zvole. Srdcem areálu je westernové městečko v údolí řeky Bobrůvky, kde se každý den střídají divadelní a taneční vystoupení, programy se zvířaty nebo noční ohňové show. Dokonce se tu můžete i ubytovat a vypůjčit si dobový kostým, projít se místním zooparkem anebo se projet vláčkem Union Pacific, případně si zajezdit na čtyřkolkách po offroadové dráze nebo si užít adrenalinovou jízdu v bojovém vozidle pěchoty.
 
Výzkum návštěvnosti turistických cílů v České republice realizovala agentura CzechTourism ve spolupráci s destinačními společnostmi a krajskými úřady. Měřítkem návštěvnosti je počet registrovaných návštěvníků v tisících. Data zahrnují návštěvnost domácích a zahraničních turistů.
 
Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zoo Jihlava - připravte se na zážitek

Zahrada je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Vodní ráj Jihlava - rekreace a zábava po celý rok

Vodní ráj Jihlava - rekreace a zábava po celý rok

Krytá celoroční část areálu má kapacitu 240 osob, venkovní letní část 2500 osob. Obě nabízí řadu vodních atrakcí včetně stometrového tobogánu, divoké řeky a perličkových lůžek. V kryté části je navíc sauna a parní lázeň.

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Šiklův mlýn - westernové městečko ve Zvoli nad Pernštejnem

Šiklův mlýn - westernové městečko ve Zvoli nad Pernštejnem

Srdcem areálu Šiklův mlýn je westernové městečko, které leží v údolí řeky Bobrůvky. Městečko je průběžně rozšiřováno a renovováno tak, aby uspokojilo nároky i toho nejnáročnějšího návštěvníka. I tak na vás ale stále dýchne atmosféra z let dávno minulých, z dob osidlování divokého západu.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu ještě stavěly chrámy podobná spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Muzeum Vysočiny Třebíč - expozice na třebíčském zámku

Muzeum Vysočiny Třebíč - expozice na třebíčském zámku

Původně benediktinský klášter později přestavěn na renesanční zámek stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Třebíčský zámek s bazilikou tvoří dobře viditelnou dominantu města. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v židovském městě v Třebíči

Zadní synagoga v Třebíči je součástí židovského ghetta. Dnes slouží k pořádání výstav, koncertů a dalších kulturních aktivit. V prostorách ženské galerie je umístěna stálá výstava židovské kultury.