Úvod > Co chcete dělat? > Městské podzemí v Telči
Památky

Městské podzemí v Telči

Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů. Je zde také interaktivní expozice o historii města.

Podzemní chodby a sklepy se v Telči nacházejí ve dvou úrovních pod náměstím Zachariáše z Hradce a částečně také pod zámeckou zahradou. Sklepení a propojovací chodby z přelomu 14. a 15. století sloužily v minulosti jako klasické skladovací prostory a částečně také jako kryty před nepřáteli.

Novinkou léta 2021 je další úsek podzemí, nyní je trasa dlouhá 250 metrů. V nově zpřístupněné části, ve sklepení pod Domem dětí a mládeže, je instalovaná nová čertovská expozice. Děti i dospělí si zde prohlédnou riginální, ručně malované a psané pekelné knihy, kde je například názorně vyobrazena přeměna člověka ve vlkodlaka. V expozici najdou i originální rekvizity, jako je čertovské šlapací kolo s rohy místo řídítek, skříň s lektvary a nechybí ani trůn pro Lucifera.

Trasa telčským podzemím vede 
od umělecké školy k městskému úřadu. Milovníci podzemních prostor zde najdou také interaktivní expozici věnovanou minulosti i současnosti města. Můžete nahlédnout jak do nitra telčského podzemí v „surovém“ stavu, v jakém dále prochází podél celého telčského náměstí. A rovněž se ocitnete v rekonstruovaných prostorách, kde je prostřednictvím moderních projekčních technologií představeno město Telč a okolí a důležité okamžiky ve vývoji města.

Podle místních legend se traduje, že právě tudy by měla vést úniková trasa z města. Sklepy i chodby pod náměstím jsou vzájemně propojené, dokonce se říká, že jedna z chodeb by měla vést až na hrad Roštejn. V minulosti pod povrchem existovalo také propojení města s telčským zámkem, to je však nyní zazděno.

Jak se na prohlídku dostat:

  • na informačním centru radnice si zarezervujete prohlídku – osobně či na tel. 567 112 407, e-mail info@telc.eu
  • časy prohlídek – 10, 11, 13, 14, 15 hod.
  • na informačním centru si zakoupíte vstupenku na konkrétní datum a čas – dospělí 30 Kč, děti, studenti 15 Kč, rodinné vstupné 70 Kč (2 dospělí + 3 děti do 15 let)
  • s platnou vstupenkou odejdete z IC s průvodcem do expozice v čp. 71 (ZUŠ)

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Černého orla v Telči

Hotel U Černého orla v Telči

Telč, Kraj Vysočina
Restaurace Amigo

Restaurace Amigo

Telč, Kraj Vysočina
Švejk Restaurant v Telči

Švejk Restaurant v Telči

Telč, Kraj Vysočina