Úvod > Co chcete dělat? > Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči - renesanční perla na seznamu UNESCO
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.
Překrásné náměstí Zachariáše z Hradce lemuje jedinečný soubor gotických a renesančních měšťanských domů s podloubími a renesančními, barokními a klasicistními zdobenými štíty. Původní „dřevěná“ Telč byla náchylná k požárům, největší z nich se odehrál v roce 1530, kdy popelem lehla celá jedna strana náměstí i s radnicí. Po požáru se opravy domů odehrávaly individuálně, avšak všichni směřovali k podobným jednopatrovým domům se zdobeným průčelím. Jakýmsi jednotícím prvkem bylo podloubí, dnes někde renesanční, jinde pozdější barokní. Obydlí měšťanů v Telči byla vesměs skromná. Na odiv byla vystavena jen průčelí, která vznikala v renesančním duchu pod rukama českých mistrů. Pod domy byly vyhloubeny sklepy, které byly následně pospojovány chodbami, jež se klikatí pod celým náměstím.

Radnice je jedním z mála domů na náměstí, které byly vyprojektovány italským architektem, pravděpodobně některým z mistrů ve službách Zachariáše z Hradce. Průčelí radnice je zosobněním čisté renesance a dokonalých linií. Na náměstí se kromě již zmiňovaných měšťanských domů nachází i dvě překrásné kašny. Jedna nese motiv Siléna s malým Bakchem, druhá, renesanční, zobrazuje svatou Markétu. Renesanční kašna byla v 18. století přebudována, poněvadž Markétiny tvary prý nelahodily lidskému oku. Mariánský sloup, dílo D. Liparta uprostřed náměstí z roku 1720 dokládá, že po dobách úpadku následujících třicetiletou válku, se město vzpamatovalo natolik, že mělo finance na další stavební práce.

Na západním konci náměstí se nachází zámek, klenot renesanční architektury. Prohlídka vás zavede do reprezentačních interiérů a sálů s dochovanými sklípkovými klenbami, kazetovými stropy a původní dekorativní výzdobou. K zámku patří také kaple Všech svatých s bohatou a náročnou výzdobou, poslední místo odpočinku Zachariáše z Hradce a jeho manželky Kateřiny z Valdštejna. Mezi další místa, která jistě musíte vidět, patří areál bývalé jezuitské koleje s kostelem Jména Ježíšova nebo farní kostel sv. Jakuba, jehož základní kameny byly položeny ve 14. století. Milovníci pohledů z výšky ocení možnost výstupu na věž kostela sv. Ducha, která nabízí nezapomenutelný výhled na historické centrum města.

Zbytky pozdně gotických hradeb s Velkou a Malou bránou se nacházejí na jihovýchodním okraji města. Na jihovýchodní, a patrně i na severovýchodní a jihozápadní straně byly městské hradby zdvojeny parkánovou zdí, v severozápadní části chránilo město opevnění středověkého hradu. Kamennou hradební zeď s ochozem, která byla původně vysoká asi 9 metrů, doplňovaly obdélníkové střílny.

Provozovatel

Turistické informace - město Telč

Náměstí Zachariáše z Hradce 10
588 56 Telč
Tel.:
+420 567 112 407
Email:
info@telc.eu
GPS:
49,184229 15,453752
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Amigo

Restaurace Amigo

Telč, Kraj Vysočina
Hotel U Černého orla v Telči

Hotel U Černého orla v Telči

Telč, Kraj Vysočina
Pension Kamenné slunce Telč

Pension Kamenné slunce Telč

Telč, Kraj Vysočina