Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod - expozice Karla Havlíčka

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod - expozice Karla Havlíčka

Kultura
V Havlíčkově domě s kamenným arkýřem a věžičkou v horní části náměstí, se nachází Muzeum Vysočiny se stálou expozicí o Karlu Havlíčku Borovském s osobními památkami na spisovatele i jeho rodinu.
Rodina Havlíčkova dům nárožní dům vlastnila od roku 1832 do roku 1880, kdy jej ovdovělá matka Karla Havlíčka prodala Městské spořitelně. Dnes zde naleznete muzeum s moderní expozicí “Po stopách Karla Havlíčka v Německém Brodě“.

Celá expozice je věnovaná Karlu Havlíčkovi, který v domě krátce žil se svojí manželkou Julií a dcerou Zdenkou před deportací do Brixenu roku 1851. Ve čtyřech místnostech původního bytu je v interiéru z 19. století řada osobních památek a dobových předmětů. Expozice navozuje atmosféru, jako by byl novinář doma stále přítomen. V jedné z místnostíje jeho stůl z redakce Národních listů, na stole nejnadčasovější novinové články a zcela nová čamra (oblek). Vzpomínková část expozice pak využívá nových vitrín a nabízí také služby audioprůvodce. Novinkou je originální časová doteková osa, na které si návštěvník může sám zvolit rok a obratem mu vyjedou údaje popisující aktivity K. H. Borovského.

Karel Havlíček Borovský, rodák z nedaleké Borové, byl český básník a novinář. Je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Literárně bývá řazen do realismu, politicky pak patří k tzv. druhé generaci národních buditelů. Naposledy se vrátil do otcovského domu v květnu 1855 po propuštění z Brixenu, když mu byl Německý Brod policií přikázán k pobytu. Žil opuštěně stranou veřejného života, bývalí známí z vlasteneckých řad se k němu nehlásili. Později se přestěhoval k bratrovi Františkovi,  jež koupil dům č.87 na Horním předměstí. V květnu 1945 byl na jeho počest Německý Brod přejmenován na Havlíčkův Brod.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Pivovar Hrboun v Jihlavě

Pivovar Hrboun v Jihlavě

Jihlava, Vysočina
Vymazlená kavárna Havlíčkův Brod

Vymazlená kavárna Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina