Úvod > Aktuality > 30 let od zápisu Telče na Seznam UNESCO: Výročí připomenou historické slavnosti
30 let od zápisu Telče na Seznam UNESCO: Výročí připomenou historické slavnosti
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

30 let od zápisu Telče na Seznam UNESCO: Výročí připomenou historické slavnosti

  • Vydáno4. srpna 2022
Letos je to právě 30 let od zápisu města Telče (spolu s Českým Krumlovem a Prahou) na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Kulaté výročí této události připomenou Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. K oslavám se můžete připojit i vy, když se vydáte na pěknou procházkou po historických koutech města.
telčTelč na Jihlavsku si letos připomíná 30 let na seznamu památek UNESCO. Tomuto výročí budou zasvěceny i tradiční Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna, které se konají ve dnech 19. a 20. srpna 2022 tentokrát s podtitulem Propojení historie v čase. Letos se více než kdy jindy stávají spojnicí jednotlivých témat slavností, jež pak divákům přiblíží jednotlivé etapy historie nejen města Telče, ale i zemí českých, moravských a slezských. Pozorní návštěvníci slavností si všimnou propojení kulturního programu s jednotlivými umělci, kteří pochází z měst, která letos také slaví 30 let UNESCO, tedy Prahy a Českého Krumlova.
 
Historické slavnosti Zachariáše z HradceHistorické slavnosti jsou jako vždy dvoudenní. V pátek 19. srpna vás bude bavit mimo jiné kapela Element z Českého Krumlova, těšit se můžete také na koncert oblíbeného zpěváka Jana Smigmatora z Prahy, který je telčským rodákem. Sobotní program oslav připravuje performer a hudebník Petr Píša s divadelníkem Jakubem Škrdlou, kteří přizvali také místní telčské spolky. Tradiční součástí oslav bude průvod městem nebo dobový jarmark, ten bude k dispozici po oba dva dny. Stejně tak nebude chybět historický kolotoč, mincovna a prezentační stánek sdružení České dědictví UNESCO.
 

Poslední šance navštívit telčský zámek!

telč zámekZámek Telč prochází od roku 2020 velkou rekonstrukcí. Na začátku sezóny se milovníkům památek otevřel II. prohlídkový okruh, který se však letos kvůli opravám zavře již na konci srpna. Nyní je tak poslední šance, kdy lze letos dominantu Telče ještě navštívit. Druhý prohlídkový okruh ukazuje obytné místnosti posledních majitelů zámku, jimiž byli hrabata Podstatzky-Lichtenstein. Zařízení místností je v původním stavu a tvoří dnes významné svědectví o podobě šlechtických interiérů konce 19. a začátku 20. století. Zámek má otevřeno už jen do 31. srpna 2022 denně kromě pondělí od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné na prohlídku stojí 150 Kč, snížené pak 120 Kč.
Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna

19.8.
20.8.
Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna

Tradiční Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna se konají ve dnech 19. – 20. srpna tentokrát s oslavou 30 let zapsání prvních měst Prahy, Českého Krumlova a Telče na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Historický Chornitzerův dům v Telči

Historický Chornitzerův dům v Telči

Chornitzerův dům se nachází v historickém jádru města Telče a je nedílnou součástí nejmalebnějšího náměstí naší vlasti, náměstí Zachariáše z Hradce.

Kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží v Telči

Kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží v Telči

Nejstarší spolehlivá zmínka o farním kostele sv. Jakuba pochází z roku 1372. Kostelu dominuje mohutná, 60 metrů vysoká věž, jež nabízí nádherné výhledy na historické centrum města.

Přírodní rezervace Jechovec – bledule nedaleko Telče

Přírodní rezervace Jechovec – bledule nedaleko Telče

Jechovec je přírodní rezervace na Telčsku, konkrétně v Markvartické pahorkatině, vyhlášená v roce 1982 kvůli ochraně bledulí. Má rozlohu asi 3 ha a jedná se vlastně o velmi vlhký až podmočený les, kde rostou v hojné míře olše (až 90 let staré) a pod nimi koberce bledulí.

Vycházkové trasy městem Telč

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Věž sv. Ducha v Telči

Věž sv. Ducha v Telči

Pozdně románská věž z první poloviny 13. století je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Původně byla postavena jako strážná věž při kostele sv. Ducha v sídle královského správce. Ve věži naleznete také expozici mapující vývoj města.

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny v Telči

Muzeum Vysočiny Jihlava sídlí ve třech budovách Masarykovy univerzity na Masarykově náměstí. Se svými pobočkami v Telči, Třešti a hradem Roštejnem je největším muzeem v kraji. Telčskou pobočku naleznete na Státním zámku v Telči. Expozice dokumentuje vývoj města v průběhu staletí.

Historický dům čp. 29 v Telči

Historický dům čp. 29 v Telči

Dům čp. 29 prošel v letech 2014–2016 komplexní obnovou, která starobylému objektu navrátila důstojný vzhled a přinesla rovněž několik zajímavých objevů.

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.