Úvod > Co chcete dělat? > Kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží v Telči
Kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží v Telči
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Kostel sv. Jakuba Většího s vyhlídkovou věží v Telči

Nejstarší spolehlivá zmínka o farním kostele sv. Jakuba pochází z roku 1372. Kostelu dominuje mohutná, 60 metrů vysoká věž, jež nabízí nádherné výhledy na historické centrum města.
První zmínka o faře v Telči se vztahuje k roku 1372, k roku 1386 je připomínám požár, který, mimo jiné, zničil také farní kostel.

V první polovině 15. století je zmiňován havarijní stav chrámu, který byl zřejmě opraven ve 40. a 50. letech 15. století. Tehdy byl přestavěn do současné dvoulodní gotické podoby s 50 metrů vysokou hranolovou věží přimykající se k severní straně kněžiště.

Celková výška věže dosahuje 53 metrů. Vyhlídkový ochoz se nachází 33 metrů nad zemí a vede na něj celkem 162 schodů. Z ochozu se otevírá jedinečný pohled na celé město a široké okolí. Ve věži jsou umístěny dva historické zvony zvané Jakub a Marie a pocházejí z přelomu 16. a 17. století.

V 17. století vznikly raně barokní přístavby (krypta, sakristie, kaple), z roku 1737 pochází zastřešená chodba křížové cesty mezi kostelem a sousedním zámkem.

Na konci 19. století došlo k puristickým úpravám chrámu, kdy byla zbořena většina přístavků ze 17. století, kostel také obdržel novogotický oltář. Kvůli náklonu věže a trhlinám ve zdivu byl v letech 1961–1988 uzavřen, během této doby došlo k jeho statickému zajištění.

 

Ubytování a restaurace v okolí

Švejk Restaurant v Telči

Švejk Restaurant v Telči

Telč, Kraj Vysočina
Hotel U Černého orla v Telči

Hotel U Černého orla v Telči

Telč, Kraj Vysočina
Hotel U Hraběnky Telč

Hotel U Hraběnky Telč

Telč, Kraj Vysočina