Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Zubštejn
Zřícenina hradu Zubštejn
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu se nachází na vrcholu protáhlého kopce asi 10 kilometrů severně od hradu Pernštejna a tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem.
Zubštejn, nazývaný latinsky Lapis (Kámen), se tyčí na strmém kopci jihovýchodně od obce Pivonice. Vystavěn byl na počátku 14. století, kdy se rod pánů z Pernštejna rozrůstal a jeho členové potřebovali nová sídla. Zprávy o dřívějším založení Zubštejna lze pak zřejmě připsat pozdějším falzům bystřického archiváře A. Bočka. V roce 1358 získal Zubštejn moravský markrabě Jan Jindřich. Za jeho éry byl hrad rozšířen a opevněn. V roce 1446 se Zubštejn navrátil do rukou pánů z Pernštejna a v nich už zůstal. Za husitských válek byl určitě vážně poškozen, protože v dobových zprávách se uvádí pouze jako hradiště (tj. místo zbořeného hradu). Ale Pernštejnové jej obnovili. Vilém z Pernštejna přistoupil k modernizaci hradu a ke stavbě pořádného opevnění; tehdy vzniklo na hradě pět dělostřeleckých bašt. Osudnou se hradu stala finanční krize Pernštejnů v 16. století, kdy od roku 1547 se hrad uvádí jako pustý.
 
Současným majitelem zříceniny hradu je město Bystřice nad Pernštejnem, které připravuje její zabezpečení a zpřístupnění veřejnosti. Zřícenina Zubrštejna je nejmohutnější v celém okolí a patří mezi nejkrásnější cíle jakéhokoliv výletu. Do dnešních dnů se dochoval zbytek paláce se čtyřmi klenutými místnostmi a část vstupní věže, k jejíž bráně vedl padací most. Ze zříceniny je vidět Sýkoř (nejvyšší hora Hornosvratecké vrchoviny), Pohledecká skála s okolím Studnic a jižně se dá dohlédnout až téměř k Brnu.

Podle návrhu akademického sochaře Josefa Čecha vyrostl v roce 1955 na paloučku před hradem památník A. Šťourače s deskami svědčícími o založení KSČ v okolních vesnicích. Po roce 1990 však byla většina této výzdoby odstraněna.

Provozovatel

Turistické informační centrum Bystřice nad Pernštejnem

Masarykovo náměstí 1
593 01 Bystřice nad Pernštejnem
Tel.:
+420 566 590 387
Tel.:
+420 566 590 388
Email:
info@bystricenp.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.bystricko.cz
WWW:
www.korunavysocin...
GPS:
49,530556 16,326389
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Zřícenina Aueršperk

Zřícenina Aueršperk

Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina
Dřevěná krytá lávka ve Švařci

Dřevěná krytá lávka ve Švařci

Koroužné, Kraj Vysočina
Zřícenina Pyšolec

Zřícenina Pyšolec

Vír, Kraj Vysočina
Kaple Nejsvětější Trojice ve Švařci

Kaple Nejsvětější Trojice ve Švařci

Koroužné, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace Hodůnka

Penzion a restaurace Hodůnka

Štěpánov nad Svratkou, Kraj Vysočina
Forest Resort

Forest Resort

Vír, Kraj Vysočina