Úvod > Co chcete dělat? > Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
Kultura

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie zaujímá specifické místo v síti českých galerií, neboť se jako jediná v republice specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku vzniklou po roce 1918.
Galerie výtvarného umění se nachází v historické části Havlíčkova Brodu na hlavním Havlíčkově náměstí.

Sídlí v historickém měšťanském domě ze 14. století, v němž se zachovala řada zajímavých gotických, renesančních i klasicistních architektonických prvků. O významném postavení majitelů tohoto domu ve středověku svědčí řada archeologických nálezů, které byly nashromážděny při jeho rekonstrukci a které jsou uloženy v muzeu. 

Galerie vznikla v roce 1965. Svou činností navázala na tradici výstavní činnosti v Síni knižní kultury při Východočeském nakladatelství v Havlíčkově Brodě a na výtvarné soutěže pořádané každoročně u příležitosti Celostátních festivalů humoru a satiry Haškova Lipnice.

Sbírkové soubory galerie obsahují na sedm tisíc uměleckých děl. Zastoupeny jsou grafiky a ilustrace Cyrila Boudy, Adolfa Hoffmeistera, Emila Filly, Oty Janečka, Kamila Lhotáka, Jaroslava Panušky, Bohuslava Reynka, Karla Svolinského, Jiřího Trnky, Adolfa Zábranského, Jana Zrzavého a mnoha dalších. 

Součástí stálé expozice je barokní tzv. Uhrovský oltář se sousoším Kalvárie od Ignáce Rohrbacha. Vznikl kolem roku 1735 pro kapli Povýšení svatého Kříže na zámku v Uhrově.

Stálá expozice je doplňována výstavami předních českých výtvarníků.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Kavárna Ve Vile

Kavárna Ve Vile

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina
Kafe v parku

Kafe v parku

Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina