Úvod > Aktuality > Všechny cesty vedou do Říma – a také do Olomouce, k Mikulovu a pod Pálavu

Všechny cesty vedou do Říma – a také do Olomouce, k Mikulovu a pod Pálavu

Vydáno 24. února 2020 Památky
Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj: bezmála o dva tisíce let zpět se právě nyní můžete vrátit v Olomouci. Do světa Římanů se ale podíváte i v Mikulově nebo v novém archeologickém centru u Pasohlávek. Otvírat by se mělo už letos v létě.
Vše o Římanech se dozvíte na interaktivní výstavě Římané v Olomouci skupiny historického šermu Roma Victor Legio XIII Gemina Augusta. Akce, na níž si vyzkoušíte římskou zbroj, ochutnáte římskou kuchyni a zblízka poznáte život římských legionářů, proběhne v sobotu 29. února a v neděli 1. březnaolomoucké Pevnosti poznání, po oba dny v 10 a 14 hodin je připravený speciální historický workshop.
 

Všechny cesty vedou do Olomouce

Proč právě do Olomouce? Protože právě tady, v městské části Neředín pod Římskou ulicí, v létě 2001 archeologové objevili pozůstatky římského vojenského tábora z druhého století našeho letopočtu.

Podle historiků to byl fascinující objev: jde o nejseverněji položené průkazné stopy římského impéria ve střední Evropě. Jednotka římské armády na střední Moravě sídlila v době markomanských válek, kdy kontrolovala okolí, zejména cesty a brod přes řeku Moravu. Dnes kousek od někdejšího římského tábora stojí replika kamenného římského milníku, jimiž Římané označovali významné cesty. Památník pobytu Římanů doplňují lavičky a nápaditě upravená zastávka MHD s plánem archeologického naleziště a informacemi o nalezených stříbrných mincích, bronzových sponách či střepech keramických nádob. Nechybí ani údaj, kolik římských mil museli legionáři urazit, aby se z Olomouce dostali do věčného města, anebo odkaz na speciální web, kde se o římských nálezech v Olomouci dozvíte řadu podrobností a zajímavostí.
 

Římané pod Pálavou

Podobných táborů jako ten, který byl objeven v Olomouci, bylo na jižní a střední Moravě určitě víc, hlavní posádku ale měli Římané na Hradisku u Pasohlávek nedaleko Novomlýnských nádrží. Římská vojenská základna na Hradisku se rozkládala zhruba na třicetihektarové ploše a je doposud jedinou lokalitou na českém území s pozůstatky zděných antických staveb. Byla mnohem větší než dočasně budované tábory a dokonce známe i její obyvatele: nalezené cihly totiž nesou kolky s označením X. legie Gemina Pia Fidelis, která měla stálý tábor v dnešní Vídni. O nejlépe dochovaný tábor římské armády na našem území se zajímal i prezident T. G. Masaryk, který římské opevnění na Hradisku osobně navštívil roku 1927.

Římské legionáře připomíná v kraji pod Pálavou několik míst, například archeologická výstava Římané na Mušově v areálu autokempu ATC Merkur anebo naučná stezka Brána do římské říše, vedoucí z kempu na Hradiště. Chystá se ale zajímavá novinka: římskou pevnost, kde žily desetitisíce vojáků a nacházely se tu řemeslné dílny, nemocnice i lázně, podrobně představí návštěvnické centrum, které by se mělo otevřít už letos v létě.
 

Brána do římské říše

moderně pojaté expozici uvidíte nejenom model pevnosti, ale i výstroj i výzbroj římských vojáků, repliky i originály archeologických objevů. Dozvíte se nejenom to, jak Římané bojovali, ale také jak se bavili, jak vařili a stolovali nebo jak pracovali. Na expozici by v příštích letech měly navázat další prvky: třeba stezky, které vás provedou celým územím, vyznačené půdorysy někdejších římských staveb anebo dokonce jejich repliky či rekonstrukce.

Pokud se o pobytu Římanů v kraji pod Pálavou chcete už nyní dozvědět něco víc, musíte se vypravit na zámek do Mikulova, kde sídlí Regionální muzeum. Stálá expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou, oceněná v Národní soutěži muzeí cenou Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku, mapuje prostřednictvím archeologických nálezů život na Moravě v prvních staletích našeho letopočtu.
 

Co musíte vidět a zažít?

  • Za Římany se do Olomouce můžete vypravit také v neděli 22. března: speciální prohlídka Olomouc římská vám představí město tak, jak je neznáte. Víte, že tu narazíte na bájného zakladatele města Gaia Julia Caesara anebo na architekturu a umělecká díla, která jsou kopiemi slavných římských staveb? Anebo že v centru města se u kostela Panny Marie Sněžné podařilo objevit dokonce římskou pálenou střešní krytinu?
  • Caesarovou kašnou stopy Římanů na střední Moravě nekončí. Ve znaku Olomouce najdete kromě historických znaků Moravy a Slezska také zlatá písmena SPQO, zkratku latinského výrazu Senatus Populusque Olomucensis, česky Senát a lid olomoucký. Římané v něm prsty nemají: do městského znaku je nechala doplnit Marie Terezie roku 1758 za hrdinný odpor měšťanů při pruském obléhání.
  • Letošní otevření návštěvnického centra na Hradisku bude provázet římsko-germánský festival, první ročník se chystá v září. Pod širým nebem vyroste provizorní římský tábor i germánská osada, kde uvidíte ukázky běžného života, výcviku a boje.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Střední Morava a Jeseníky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Střední Morava a Jeseníky

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
2.6.
2020
#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

#světovéČesko a levandule: na polích, ve váze, v šálku i ve zmrzlině

Střední Morava a Jeseníky | Životní styl
27.5.
2020
#světovéČesko a Olomoucký kraj

#světovéČesko a Olomoucký kraj

Střední Morava a Jeseníky | Životní styl
23.5.
2020
Navštivte Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané

Navštivte Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané

Střední Morava a Jeseníky | Kultura