Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku
Příroda

Stolová hora na Pálavě – nejbohatší lokalita šalvěje etiopské v Česku

Stolová hora (Tabulová hora) na Pálavě je mohutný vápencový kopec s téměř dokonale rovnou vrcholovou plošinou, na které už v mladší době bronzové stávalo opevněné sídliště. Na jižním svahu roste vzácná šalvěj etiopská. Stolová hora jedinou původní lokalitou této květiny na našem území.
Každý z kopců jihomoravské Pálavy je něčím výjimečný. Platí to samozřejmě i pro Stolovou horu. Chlubit se může nezaměnitelným tvarem s rozlehlou náhorní plošinou i vzácnými rostlinnými a živočišnými druhy. Stolová nebo Tabulová hora získala jméno podle vodorovného vrcholu. Jižní část kopce je vzácná také díky výskytu šalvěje vlnaté. Rostlinu tam lidé sbírali už v druhé polovině devatenáctého století. Nejblíže roste na Slovensku v okolí Bratislavy.
 
V době bronzové vniklo na Stolové hoře opevněné sídliště. Postavil je lid mohylové kultury. Lid s kulturou popelnicových polí pak opevnění zdokonalil. Nejpřístupnější místa hory chránil příkop a hradba, víc kryté části zřejmě jen dřevěná palisáda. První stopy osídlení tohoto místa však pocházejí již z počátku pozdní doby kamenné, kdy tam žili lidé s kulturou nálevkovitých pohárů.
 
mladší době bronzové postavili tehdejší lidé v Pavlovských vrších dokonce tři hradiska. Kromě Tabulové hory ještě na kopcích Děvín a Kotel. Byla to strategická centra na soutoku řek Svratky a Dyje. Jejich existenci dokládají i nálezy mnoha bronzových pokladů v okolí. K sídlišti na Tabulové hoře patřilo ještě žárové pohřebiště, které archeologové objevili na severním konci Klentnice.
 

Vzácná šalvěj etiopská a nejdelší žížala České republiky

Nejvzácnější místní rostlinou je šalvěj habešská neboli etiopská. Stolová hora je jediné původní místo v České republice, kde tato vzácná šalvěj roste. Podle jedné teorie se sem rostlina dostala díky římské legii, která měla základnu v nedalekých Pasohlávkách. Možná si vojáci dovezli z Panonské oblasti nějaké seno, ze kterého se vytrousilo pár semínek šalvěje. Mezi pálavské klenoty z živočišné říše patří na Stolové hoře určitě kobylka sága anebo střevlík uherský. Hluboko v podzemí žije i obrovitá žížala allolobophora hrabei, dlouhá až 50 centimetrů.
 
Stolová hora je součástí národní přírodní rezervace Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen. Turistům, kteří se na vrchol kopce do výšky 459 metrů nad mořem vydají hora nabídne hezký výhled do okolí – za pěkného počasí je toho vidět hodně, například Mikulov s Turoldem a Svatým kopečkem. Směrem na jih do Rakouska je vidět celé předvídeňské pole s větrnými elektrárnami.

Mikulášský košt mladých vín v Klentnici

Tradiční ochutnávka mladých vín.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Kiss Party Live 90´s

Hudební párty na Amfiteátru.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Collegium Magistrorum

Koncert v Galerii Závodný.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Advent na zámku a v podzámčí – Svátek světel

Speciální program s tematikou Chanuky.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Hradiště Stolová hora u Klentnice

Na plochém vrcholu Stolové hory vzniklo v mladší době bronzové 7,2 ha rozlehlé opevněné hradiště kultury mohylové a velatické. Do současnosti se z opevnění, které zřejmě lemovalo hradiště po celém obvodu, dochoval jen mírně zvlněný terén.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Sirotčí hrádek – dominanta Pavlovských vrchů

Sirotčí hrad (Rossenstein) dostal svůj název podle rodu Wehingenů, feudálů švábského původu, jejichž jedna větev Sirotků se přestěhovala v první polovině 13. století z Rakous na Moravu.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Muzeum kávy v Klentnici

Jedinečná sbírka čítá na 500 exponátů – kávových strojů, pražiček a mlýnků na kávu. Naleznete zde jednu z největších sbírek kávových strojů, pražiček a mlýnků v Evropě.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Mýdlárna na Pálavském vršku

Mýdlárna na Pálavském vršku se nachází v samém srdci Pálavy v malebné vesničce Klentnice u Mikulova, kousek od turisty vyhledávaného Sirotčího hrádku. Můžete navštívit náš voňavý krámek s našimi mýdly a přírodní kosmetikou a najdete zde i spoustu krásného, ručně vyráběného zboží od českých tvůrců.
Mikulov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Café Fara v Klentnici u Mikulova – kavárna řízená srdcem

Stylová nekuřácká kavárna v Klentnici na trase cyklostezky pod Pálavskými vrchy nabízí lahodnou kávu, zážitkový salónek Coffee spirit, farní knihovnu, vinný sklep, ubytování v nově vybudovaných netradičně řešených pokojích, prostornou terasu i dětské hřiště. Od jara do podzimu také skvělé akce.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Penzion Proneco v Klentnici

Na dohled Sirotčího hrádku a tajemných menhirů najdete v podpálavské Klentnici Penzion Proneco. Každý z klimatizovaných pokojů má terasu, kde si můžete vychutnat ranní kávu či večerní sklenku vína a kochat se úžasnými výhledy.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Ubytování v dřevěných sudech ve Vinařství pod Hradem

Prožijte romantickou noc uprostřed vinic pálavských vrchů. Vinařství pod Hradem nabízí netradiční ubytování pro vinařské turisty v dřevěných sudech.
Klentnice, Jihomoravský kraj

Gala Vinařství Bavory u Mikulova

Gala Vinařství nabízí rodinný přístup, preciznost, čistotu a harmonii. Produkuje originální vína vysoké kvality. Vína pocházejí z výborných vinařských poloh a z historicky vyhlášených vinic s daným původem.
Bavory, Jihomoravský kraj