!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Žárové pohřebiště Pičhora
Žárové pohřebiště Pičhora
"> "> "> "> "> "> Dobřichovský kostel z Pičhory "> Pomník archeologickému výzkumu na Pičhoře "> Stezka Markomanů
+ Přidat foto
Památky

Žárové pohřebiště Pičhora

Pičhora je evropsky významná archeologická lokalita ze starší doby římské. V roce 1896 zde dělníci při těžbě štěrku a písku objevili žárové pohřebiště. Výzkum poté prováděl Jan Waněk pod dohledem Josefa Ladislava Píče. Do roku 1906 bylo prozkoumáno 160 žárových hrobů, zhruba polovina popelnicových.
Pohřebiště Pičhora naleznete jižně od Dobřichova na Kolínsku. Archeologické výzkumy, které se zde konaly na přelomu 19. a 20. století, zjistily, že pohřebiště pochází z raně římského období a svým rozsahem se řadí mezi největší naleziště u nás. Přímo na místě můžete vidět ukázku uložení pohřebních předmětů v hrobě, pomník archeologického výzkumu, informační tabuli a malou rozhlednu.
 
Pohřebiště na Pičhoře se používalo od přelomu letopočtu zhruba do roku 180 n. l., kdy se začalo pohřbívat v lokalitě Dobřichov-Třebická. Význam Pičhory se týká zejména hrobů z první čtvrtiny 1. století n. l., které svým inventářem dokládají vztahy s římskou říší. Jde o hroby bojovníků považovaných za členy Marobudovy družiny a potvrzujících tak existenci mocenského útvaru – Marobudovy říše, která je známá z písemných pramenů.
 
Mezi mnoha sty nálezy je zastoupena keramika (tvarovaná v ruce, jedna nádoba na hrnčířském kruhu), nádherné bronzové nádoby (kotle, vědra, konvice, mísy, pánve, cedníky, naběračky), stříbrné nádoby (jeden pohár s hlavou boha Pana odkazující do výrobní dílny v Pompejích), početná kování picích rohů, velmi pestrá škála mnoha železných, bronzových a stříbrných spon, přezky a další kování opasků norické a germánské provenience, šperky (zlaté prsteny a závěsky), bronzové a kostěné jehlice, hrací kameny, toaletní předměty (hřebeny, pinzety, zrcadla), meče, koňské postroje a různé nástroje. Zajímavým nálezem jsou medvědí drápy. Ke zcela unikátním předmětům náleží schránka na pečetě (bully), která může být dokladem o korespondenci mezi císařským dvorem v Římě a Marobudovou říší.
 

Ojedinělý pomník, naučná stezka a mini rozhledna

Nálezy jsou dnes uloženy v Národním muzeu a lokalita je zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR. Na vrchu Pičhory byl vystavěn na konci 19. století pomník archeologickému výzkumu, jediný svého druhu u nás. Roku 1911 jej nechal vztyčit Jan Waněk, na památku tragicky zemřelého J. L. Píče.

Zajímavá fakta o životě Markomanů pod Pičhorou, oživené dřevěnými sochami a modelem markomanského obydlí přináší naučná stezka. Kromě toho seznamuje s historií a přírodními památkami obce Dobřichov. Na Pičhoře naleznete také zajímavou mini rozhlednu. Jedná se o kamenné schodiště, z jehož vrcholu se vám otevře rozhled na Polabskou kotlinu.
 

Unikátní bronzové vědro

K nejvýznamějším nálezům svého typu na území ČR patří bronzové vědro, jež vyniká svým uměleckým provedeným. Výrazná je ataše v podobě hlavičky mainady (podle antických mýtů divé ženy z Dionýsova doprovodu). Dnes je ve sbírkách Národního muzea.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Obora v Poděbradech

Penzion Obora v Poděbradech

Poděbrady, Střední Čechy
Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Bistro a Grill Sotto Ponte v Poděbradech

Poděbrady, Střední Čechy
Streetfood Poděbrady

Streetfood Poděbrady

Poděbrady, Střední Čechy
Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Poděbrady, Střední Čechy