Úvod > Aktuality > Užívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety
Památky

Užívejte si jako Římané v kraji pod Pálavou: Brána do Římské říše, stezky Germánů a tipy na další výlety

  • Vydáno11. července 2022
Plánujete rodinný výlet spojený s hrou na staré Římany? Vydejte se do Pasohlávek, rekreačního střediska na břehu Novomlýnských nádrží. Čeká tu na vás nejenom největší kemp v České republice, aquapark Aqualand Moravia, spousty restaurací a cyklostezek, ale hlavně Brána do Římské říše a místa, kde před téměř 2000 lety tábořili slavní římští legionáři císaře Marca Aurelia.
Římská říše ve druhém století našeho letopočtu byla obrovská velmoc s krásnými městy, bohatými provinciemi a kvalitními silnicemi. Po významné evropské silnici Via Appia se po říši nerozváželo jen zboží, dobytek, myšlenky a vynálezy, používali ji i vojáci. Na Římskou říši si totiž stále víc brousily zuby barbarské národy ze severu – Germáni, Markomani, Kvádové a další. Místy střetů dvou odlišných světů se staly hraniční oblasti. Ve střední Evropě je vymezovala řeka Dunaj – a právě podél jejího toku vyrůstaly desítky římských táborů. K nejvýznamnějším patřila římská pevnost, kterou Římané vybudovali v letech 172–180 našeho letopočtu na Hradisku, návrší nad dnešními Pasohlávkami.
 

Brána do Římské říše

K čemu vojenská základna na Hradisku Římanům sloužila a proč vznikla hluboko v nitru nepřátelského území? Co tu bylo kromě vojenského tábora, dílen a skladů zásob? Skutečně tu stávaly antické lázně a další budovy, které navštěvovaly mimořádně významní hosté z nejbližšího okruhu císaře Marca Aurelia? Na to všechno a mnohem víc dalších otázek vám poskytne odpověď Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše s nápaditou expozicí a sítí naučných stezek.

V moderním muzeu se poutavým způsobem dozvíte spousty informací o historii Římanů na našem území, po prohlídce si můžete zkusit udělat test, složit puzzle, zahrát si pexeso, poznat vojáky anebo vymalovat omalovánky. Vše je samozřejmě inspirováno římskou tematikou.
 

Po naučných stezkách s Germány i Římany

Naučná stezka nazvaná Germáni před branami Římské říše vás zavede na místo, kde kmen germánských Markomanů vybudoval svou osadu a kde pochovali svého náčelníka; na onen svět ho vypravili a do hrobu uložili s takovým bohatstvím, jaké v celé tehdejší neřímské Evropě nemělo obdoby.

Po navazující naučné stezce po stopách Římanů se podíváte přímo do někdejší mohutné pevnosti. Stávala na vrcholku jižního a východního svahu mírného návrší na levém břehu řeky Dyje. Z Hradiska se podobně jako staří Římané rozhlédněte po okolí, tedy po vrcholcích Pálavy (jejíž obrysy důvěrně znali i oni) i po tehdy neexistujících hladinách Novomlýnských jezer. Až budete přemýšlet, kde a čím bude váš program pokračovat, odpověď najdete hned pod návrším: ve světě pestrých vodních atrakcí v nedalekém aquaparku Aqualand Moravia anebo při koupání a další zábavě v Autocampingu Merkur.
 

Tipy na výlety aneb další římské tábory

Díky archeologickým výzkumům víme o několika desítkách dalších římských táborů. Byly objeveny především díky terénním výzkumům a také nápadným tvarům nebo barevným rozdílům v lánech obilí, patrným na leteckých fotografiích. Na jihu Moravy byly například římské tábory v Ivani, v Mušově a v Drnholci. Další tábory budovala římská armáda v místech s největším množstvím germánských osad a také podél hlavních cest; to byly například tábory v Olomouci-Neředíně, v Hulíně nebo v Jevíčku.
 

Římské tábory v UNESCO

V roce 2021 zařadil výbor UNESCO na seznam světového kulturního dědictví takzvaný Dunajský limes, tedy část hranic někdejší Římské říše podél řeky Dunaje. Limes dnes v širším smyslu označuje pevninskou hranici Římské říše, latinsky výraz limes označuje cestu, mez či hranici.

Pozůstatky starořímských silnic, opevnění a vojenských táborů UNESCO ocenilo už dřív, na seznamu je zapsané také opevnění Hadriánova a Antoniova valu v Británii a další části opevnění.

Zápisem pro Dunajský limes, kde společnou žádost podalo Slovensko, Rakousko a Německo, se nyní památkami světového dědictví staly hranice Římské říše od Skotska až po Slovensko.

U našich slovenských sousedů můžete navštívit například římský vojenský tábor Gerulata v bratislavské části Rusovce a vojenskou pevnost Celemantia u obce Iža, v Rakousku pak starověký legionářský tábor a antické město Carnutum. Jejich blízkým příbuzným byl právě římský vojenský tábor u Pasohlávek. Ostatně cihly nalezené na Hradisku jsou označeny kolky X. legie Gemina Pia Fidelis, která měla stálý tábor v antickém městě Vindobona, tedy v dnešní Vídni.
 

Festival a letní prohlídky s archeologem

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Archeologická výstava Římané na Mušově

Archeologická výstava Římané na Mušově

Archeologická výstava v ATC Merkur Pasohlávky je věnována především nálezům, které zde zanechala ve 2. století n. l. X. římská legie.

Pasohlávky

Pasohlávky

Obec na břehu Novomlýnských nádrží pod Pálavou je vyhledávaným rekreačním střediskem. V létě se můžete koupat v přehradě i pobřežních jezerech, celý rok pak v aquaparku Aqualand Moravia. Známá je i archeologická lokalita se zbytky římského tábora a opuštěný kostel na ostrově uprostřed jezera.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Na vyvýšenině uprostřed vinic nedaleko Velkých Bílovic stojí kaplička ve tvaru románské rotundy. Stojí na návrší Hradištěk-Zímarky a je od ní pěkný výhled na okolní vinice a pálavské kopce.

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

Cyklisté, pěší turisté i milovníci památek, vína a historie: ti všichni mají rádi Pálavu. Bílá vápencová skaliska uvidíte z okolní z rovinaté krajiny z obrovské dálky a přitáhnou vaši pozornost jako spolehlivý magnet. A rozhodně nebudete litovat!

Všechny cesty vedou do Říma – a také do Olomouce, k Mikulovu a pod Pálavu

Všechny cesty vedou do Říma – a také do Olomouce, k Mikulovu a pod Pálavu

Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj: bezmála o dva tisíce let zpět se právě nyní můžete vrátit v Olomouci. Do světa Římanů se ale podíváte i v Mikulově nebo v novém archeologickém centru u Pasohlávek. Otvírat by se mělo už letos v létě.

Hradisko v okolí Pasohlávek

Hradisko v okolí Pasohlávek

Hlavním rekreačním centrem na vodní nádrži Nové Mlýny je obec Pasohlávky. Využít zde můžete řadu vodních sportů, turistiku či cykloturistiku v okolí.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Pasohlávky – rekreační centrum na Novomlýnských nádržích

Pasohlávky – rekreační centrum na Novomlýnských nádržích

Na území především rekreační obce a v jejím blízkém okolí najdeme penziony, rekreační střediska a kempy. Pasohlávky jsou vyhledávaným cílem především letní rekreace s možností koupání v přehradě i pobřežních jezerech. V jihovýchodní části obce a na břehu vodní nádrže je Jacht klub. Od západního a východního okraje obce se rozprostírají rozlehlé ovocné sady.

Další aktuality

Nejlepším vínem České republiky 2023 je Ryzlink vlašský Vinařství Mikrosvín Mikulov

V Centru Excelence ve Valticích proběhlo ve dnech 23. a 24. listopadu finálové kolo hodnocení nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2023. Absolutním šampionem se stalo víno Ryzlink vlašský, řada Flower Line, 2021, pozdní sběr z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 25. listopadu do 24. prosince 2022 na Zelném trhu, Moravském náměstí či na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 26. listopadu 2022 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná už o víkendu 26. až 27. 11. 2022 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky