ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNaučná stezka Dobřichov
žárový hrob
Příroda

Naučná stezka Dobřichov

V obci Dobřichov (v okresu Kolín), je nově vybudovaná naučná stezka, která návštěvníky seznámí s historií a přírodními památkami obce. Milovníci historie ocení zajímavá fakta o životě Markomanů, oživené sochami a modelem markomanského obydlí.

Historicko-naučná stezka, která měří 1120 m, vás provede osmi zastávkami. Cesta je navržená tak, aby zaujala nejen zájemce o historii cennými fakty, ale také nabízí místa pro hry dětí a odpočinek příchozích.

První stanoviště se nachází na návsi u morového kříže. Další stanoviště je u kostela Nejsvětější trojice, který pochází z 1. poloviny 13. století. Na upomínku rekvírovaných zvonů kostela tu stojí zvonička se zvonem na dřevěné konstrukci. Následující stanoviště přivede zájemce o historii k litinovému pomníku Františka Klecanského. Právě tady se lidé dozvědí zajímavosti z novodobé historie obce.

Čtvrté stanoviště najdete na jižním okraji obce, na rozcestí u hřbitova. Toto zastavení je věnované Sládkově stráni. Jde o přírodní chráněnou památku z 80. let minulého století. Na stráni se vyskytují vzácné rostliny, roste zde až 73 druhů květin.

Další dvě stanoviště budou jsou umístěné přímo na hoře Pičhora. Jde o místně evropsky ojediněle významné naleziště hrobů z mladší doby římské. Právě na tomto místě je vybudováno funkční žároviště, žárový hrob usazený do země s průhledem do jeho vnitřní části a také tu stojí dřevěná socha markomanského bojovníka v životní velikosti.

Sedmé stanoviště na vrcholu hory poskytuje jak odpočinek, tak vyhlídku do okolí. Nachází se zde také audio přehrávač, který seznámí zájemce s významnými a orientačními body v okolí – zámkem v Radimi, kouřimským skanzenem, ale také pohled na vzdálenou Sněžku či Ještěd.

Osmé a poslední stanoviště je věnované životu Markomanů. Hlavní dominantou se stal model markomanského obydlí zhotoveného z přírodních materiálů. Nechybí tu ani sochy koní, markomanského a současného. Děti si užijí speciální herní prvky. Informační tabule pojednává o denních rituálech a způsobu života Markomanů.

Přehled stanovišť:

  • 1. tabule ukazující průběh celé stezky ve stylizované mapě Dobřichova s Pičhorou.
  • 2. tabule před kostelem nejsvětější trojice, na níž je představena starší historie obce.
  • 3. tabule postavená u památníku Fr. Klecanského, představuje novější dějiny obce.
  • 4. tabule na křižovatce na jižním okraji obce pojednávající o přírodě Dobřichova a nejbližšího okolí.
  • 5. toto stanoviště se již nachází na Pičhoře a bude k němu vést ukazatel rozcestníku.
  • 6. tabule pojednává hlavně o bohatství předmětů nalezených na Pičhoře.
  • 7. tabule pojednává o náboženských představách starých Germánů a především o jejich pohřebním ritu.
  • 8. poslední stanoviště, kde byly nalezeny sídlištní objekty ze stejného období jako pohřebiště.

Naučná stezka se napojuje na stávající cyklotrasu a turistickou trasu a zároveň jim přidává na atraktivnosti, navíc nabízí také místa k zastavení a odpočinku.

Provozovatel

Obec Dobřichov

Dobřichov 206
289 11 Dobřichov
Tel.:
+420 602 251 801
Email:
obec@dobrichov.cz
WWW:
www.dobrichov.cz
GPS:
50,079860 15,033111
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky

Velká výstava železničních modelů a provozních kolejišť čeká všechny příznivce modelových vláčků a mašinek na výstavě Spolku železničních modelářů Pečky. Modeláři vám představí přes 50 provozních kolejišť všech modelových měřítek od nejmenšího po zahradní velikost.
Pečky, Středočeský kraj

Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky

Velká výstava železničních modelů a provozních kolejišť čeká všechny příznivce modelových vláčků a mašinek na výstavě Spolku železničních modelářů Pečky. Modeláři vám představí přes 50 provozních kolejišť všech modelových měřítek od nejmenšího po zahradní velikost.
Pečky, Středočeský kraj

Míša Růžičková

Během vystoupení jsou děti zapojovány do písniček a mohou si zatančit před pódiem nebo s Míšou na pódiu.
Radim, Středočeský kraj

Radim v pohybu

Radim v pohybu je běžecká akce pro všechny generace. Skládá se ze závodů pro nejmenší na 100 m, následuje pro starší kategorie 200 m, 500 m, 1000 m.
Radim, Středočeský kraj

Posvícení v Sadské

Zábava pro všechny.
Sadská, Středočeský kraj

Zarážání hory s hroznovou kozou

V sobotu 31. 8. se bude konat 2. ročník vinařského obyčeje „zarážání hory“ s hroznovou kozou v rodinném Vinařství Klučov. Kulturní a doprovodný program i bohaté občerstvení po celý den. Hrát bude cimbálová muzika.
Klučov, Středočeský kraj

Poznej svého farmáře v Poděbradech

Poznej svého farmáře je projekt zaměřený na podporu regionálních potravin v České republice. Předposlední destinací je město Poděbrady ve Středočeském kraji. Můžete zde očekávat vaření z regionálních potravin, pestrý doprovodný program a mnoho aktivit pro děti.
Poděbrady, Středočeský kraj

Karel Svoboda – filmová hudba na zámku v Poděbradech

Na festivalu Soundtrack Poděbrady se uskuteční koncert na počest Karla Svobody, autora nejen filmové hudby.
Poděbrady, Středočeský kraj

Mini rozhledna Pičhora u Dobřichova

Pičhora je evropsky významná archeologická lokalita ze starší doby římské. V blízkosti rozhledny najdete žárové pohřebiště.
Dobřichov, Středočeský kraj

Žárové pohřebiště Pičhora

Pičhora je evropsky významná archeologická lokalita ze starší doby římské. V roce 1896 zde dělníci při těžbě štěrku a písku objevili žárové pohřebiště. Výzkum poté prováděl Jan Waněk pod dohledem Josefa Ladislava Píče. Do roku 1906 bylo prozkoumáno 160 žárových hrobů, zhruba polovina popelnicových.
Dobřichov, Středočeský kraj

Pomník Járy Cimrmana v Pečkách

Recesistické dílko najdete v městském parku. Jedná se o kopii Cimrmanovy školní pomůcky z dob, kdy nebyly peníze na nákladné kabinety pro uložení potřebných předmětů. Svůj vynález nazval Zeměkoule v kostce.
Pečky, Středočeský kraj

Zámek Radim – dávné sídlo Lichtenštejnů

V roce 1610 Záruba z Hustiřan na místě bývalé tvrze postavil renesanční zámek, který se téměř v původní podobě zachoval dodnes. Zámek je otevřen celoročně a návštěvníkům nabízí zimní i letní prohlídkové okruhy.
Radim, Středočeský kraj

Naučná stezka s dřevěným bludištěm v Cerhenicích

Naučná stezka představuje nejzajímavější místa městyse Cerhenice.
Cerhenice, Středočeský kraj

Vyhlídkové věže Cerhenice u Kolína

Dvě dřevěné vyhlídkové věže byly postavené v letech 2014 – 2015. Obě vyhlídkové věže jsou vysoké 7 metrů a nenaabízejí kruhový rozhled.
Cerhenice, Středočeský kraj

Malé muzeum věnované zvonům v Plaňanech

Středočeské městečko mezi Kolínem a Českým Brodem ve středověku leželo na Trstenické stezce, spojující Prahu s východní Evropou.
Plaňany, Středočeský kraj

Plaňany – kostel Zvěstování Panny Marie

Areál románského hřbitovního kostela z poloviny 12. století k němuž byl ve 14. století přistavěn gotický závěr. Součástí areálu je volně stojící zvonice a hřbitov s historickými náhrobky, navazující na mladší hřbitov u blízkého neogotického kostela.
Plaňany, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ovocné sady Bříství – zdravé ovoce z Polabí

Na Kolínsku, v úrodném Polabí, naleznete starobylé místo, kde se pěstuje ovoce a zelenina v souladu s přírodou. Rodina Žertů zde hospodaří již od 17. století a nabízí kvalitní produkty ze sortimentu ovoce, zelenina, mošty, med, marmelády, medovinu a v sezóně samosběr jahod.
Bříství, Středočeský kraj

Penzion Obora v Poděbradech

Obora Poděbrady – úchvatné místo uprostřed přírody, a přesto ve městě. Penzion s deseti pokoji a možností snídaní. Restaurace je ideální k pořádání svateb, firemních večírků a rodinných oslav. Součástí je i letní venkovní kiosek.
Poděbrady, Středočeský kraj

Restaurace Obora v Poděbradech

V klidné části Poděbrad naleznete penzion a restauraci Obora, vzdálená je zhruba patnáct minut chůze z centra.
Poděbrady, Středočeský kraj

Poděbradský hotel Zámeček

Unikátní architektonický skvost z 20. let minulého století je zasazen do krásného prostředí lužního lesoparku v blízkosti řeky Labe i centra Poděbrad. Hotel prošel citlivou rekonstrukcí a nabízí moderní komfort ve stylovém prostředí.
Poděbrady, Středočeský kraj

Cukrárna U Reinvaldů v Poděbradech

Cukrárna U Reinvaldů je jedno z mála zařízení v Poděbradech, které zde přetrvává již od roku 1938, kdy zde založil cukrářskou výrobnu Emanuel Reinvald.
Poděbrady, Středočeský kraj

Káva Poděbrady

Jsme česká pražírna výběrové kávy, kterou si vlastnoručně pražíme v Poděbradech. Náš život si už nedokážeme představit bez šálku dobré kávy.
Poděbrady, Středočeský kraj

Pension Fontána Poděbrady

Pokud chcete v Poděbradech prožít klidnou dovolenou, relaxační víkend nebo dámskou jízdu penzion Fontána vám nabídne příjemné ubytování v moderním a nekuřáckém pensionu, na klidném lázeňském městě.
Poděbrady, Středočeský kraj

Penzion Vila Walter & Son

Nadstandardní ubytování v památkově chráněném domě z přelomu 18. a 19. století v centru středočeských Poděbrad. Uvnitř budete obdivovat jedinečné zachované architektonické prvky a během chvilky pak dojdete k lázeňským domům, na kolonádu i k zámku Poděbrady.
Poděbrady, Středočeský kraj