!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Expozice římských legií na Pálavě - Brána do Římské říše

Expozice římských legií na Pálavě - Brána do Římské říše

Památky
Stálou expozic přibližující působení římských legií na úpatí Pálavy se otevře v červnu 2020 v Návštěvnickém centrum Mušov u Pasohlávek. Římané zde vybudovali tábor, který měl soužit jako základna nově vznikající provincie Markomanie začátkem našeho letopočtu.
Návštěvnické centrum Mušov ponese název Brána do Římské říše a představí interaktivní a živou formou dějiny archeologického výzkumu v lokalitě do první republiky. Naleznete jej na vršku Hradisko, za Aqualandem Moravia. Hradisko je nejautentičtějším římským nalezištěm na našem území.
 
Přímo zde, na návrší Hradisko u Mušova, římské vojsko vybudovalo ve 2. století mohutnou pevnost s prstenci dvou až trojitých příkopů a s třímetrovými hradbami z nepálených cihel, která se stala základnou pro výpady do okolí a vytlačování "barbarů". V době Marca Aurelia Římany trápil zejména germánský kmen Markomanů, který se do jejich panonské provincie silně rozpínal. Markomané se vyznačovali jak statečností v boji, tak i velkolepým způsobem pohřbívání. Náčelníci byli do hrobu ukládáni i s mimořádně bohatou výbavou.
 
Podle odhadů se v Mušově a přilehlých táborech mohly vystřídat desetitisíce římských vojáků, fungovaly zde kromě lázní a nemocnice zjevně také sklady a řemeslné dílny. Římané u Mušova pobývali s přestávkami zhruba osm let. Legionáři dokázali v plné výzbroji ujít až třicet kilometrů denně, přičemž tábory si stavěli zhruba po dvoudenním pochodu. Další menší tábory se podařilo objevit v Olomouci, Hulíně-Pravčicích nebo v Jevíčku, ty měly zřejmě spíše funkci kontroly přístupových cest.
 
Když se po smrti císaře Marca Aurelia římská vojska z území Moravy stahovala, zanechávala po sobě řadu vzácných pozůstatků. Včetně dvou bronzových náholenic (obě jsou levé), které se našly v jednom z mušovských příkopů.
 

Místo vinic postavili Římané lázně

Vinice zde Římané nezaložili, jelikož tvrdívali, že víno je v celé Panonii moc kyselé. Našlo se zde po nich něco jiného - kamenné lázně s podpodlažním vytápěním, a nelze vyloučit, že je využíval i sám římský císař Marcus Aurelius.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 2. 2020

Ubytování a restaurace v okolí