Úvod > Co chcete dělat? > Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše
Památky

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.
Od léta 2020 vítá návštěvníky na území obce Pasohlávky, na jedné z nejslavnějších archeologických lokalit Jihomoravského kraje, Návštěvnické a informační centrum Mušov – Brána do Římské říše.

Proč Brána do Římské říše? Dlouhodobé archeologické výzkumy ukázaly, že římské vojenské objekty na jižní Moravě a především na Hradisku u Mušova mohly být branou k tomu, aby se jižní část území dnešní České republiky přetvořila v provincii Říše římské. Zároveň je tato lokalita symbolickou branou, skrze niž se i dnešní Česká republika může cítit být propojená s tímto starověkým státem a jeho dědictvím. Hradisko u Mušova je nejvíce autentickým římským nalezištěm na našem území.

Třetí významovou rovinou je poloha Návštěvnického centra. Přes něj je možné vstoupit do celého prostoru této rozsáhlé lokality, projít zdejšími naučnými stezkami, pokochat se širokými perspektivami krajiny pod Pálavou a zachytit genius loci místa, kde kdysi stanuly slavné legie římského císaře Marca Aurelia.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion sv. Anny v Pasohlávkách

Penzion sv. Anny v Pasohlávkách

Pasohlávky, Jihomoravský kraj
Penzion Pastuška v Brodu nad Dyjí

Penzion Pastuška v Brodu nad Dyjí

Brod nad Dyjí, Jihomoravský kraj