Úvod > Aktuality > #světovéČesko a kostel sv. Linharta: jediná vzpomínka na zaplavený Mušov
#světovéČesko a kostel sv. Linharta: jediná vzpomínka na zaplavený Mušov
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko a kostel sv. Linharta: jediná vzpomínka na zaplavený Mušov

Vydáno 3. června 2021
Lincolnův ostrov sice nikdy neexistoval, ale z knížky Julese Verna Tajuplný ostrov ho zná kdekdo. Podobně tajuplný a podobně známý je i malý ostrov s kostelem uprostřed Novomlýnských jezer pod Pálavou. Je to jediný viditelný zbytek vesnice Mušov, zatopené při budování vodních nádrží Nové Mlýny.


Roviny pod Pálavou mají dlouhou a bohatou historii, jakou se nemůže pochlubit žádný jiný kout naší země. Lidé se tu usadili díky nesmírně bohaté přírodě, která jim dávala vyšší šanci na přežití. Tajemná a jen obtížně přístupná krajina divokých lesů, lesních močálů a tůní, mělkých jezer, nekonečných vodních kanálů a šťavnatých luk kolem meandrujících a měnících se koryt řek Jihlavy, Svratky a Dyje ale v osmdesátých letech 20. století zmizela pod hladinou Novomlýnských nádrží. Společně s nimi zanikla i vesnice Mušov, z niž dnes zbyl jen kostel sv. Linharta. Kdysi stával na nízkém návrší, dnes se jako žalostné memento tiše rozpadá na opuštěném ostrově uprostřed prostřední nádrže vodního díla Nové Mlýny.

Romantika, tajemství a hory v dálce: kostel sv. Linharta na Novomlýnských nádržích a kostel Nanebevzetí Panny Marie uprostřed jezera Bled ve Slovinsku

Poklady pod vodou

První plány na vybudování Novomlýnských nádrží se objevily už ve 40. letech: měly sloužit především jako ochrana proti povodním, k rekreaci, vodním sportům i chovu ryb. Z několika variant umístění přehrady, která zabírá plochu 32,3 kilometrů čtverečních, nakonec zvítězila ta současná. Definitivní rozhodnutí padlo v šedesátých letech, stavba probíhala od roku 1975 až do roku 1989.

Pod vodou skončila Mariánská jezera u Dolních Věstonic, Strachotínský a Pavlovský luh, i rezervace Pansee, rozsáhlý a těžce přístupný močál poblíž Strachotína a Šakvic, který byl domovem mnoha vzácných živočichů. Zkáze neunikl ani unikátní vrbový les Selská seč, který byl pravidelně osekáván, čímž se vytvářely typické hlavaté vrby. Zmizely i cenné archeologické lokality, do té doby neprozkoumané. Lužním lesem totiž kdysi vedla Jantarová cesta, spojující Pobaltí s Balkánem.
 
Linhart
Bled

Magické okamžiky, kdy se z mlhy vynoří tajuplné ostrovy: Novomlýnské nádrže a jezero Bled ve Slovinsku

Svatý Linhart a „jeho“ kostel

Mušovský kostel vznikl na přelomu 12. a 13. století a byl zasvěcen sv. Linhartovi. Poustevník, mnich a misionář, který žil na přelomu 5. a 6. století, se proslavil četnými zázraky, péčí o nemocné a osvobozováním křesťanských vězňů ze zajetí. Podle některých starousedlíků právě on zachránil mušovský kostel před zbouráním. Ve skutečnosti se za něj postavili památkáři, a tak svatostánek přežil, ovšem zbývajících sto budov, ve kterých žilo zhruba pět set lidí, bylo před napuštěním nádrže zbořeno. Většina starousedlíků odešla do nedalekých Pasohlávek, Pohořelic nebo Mikulova. Ve vesnici však žili spíše starší lidé, kteří nesli stěhování velice těžce.

Kostel dnes stojí uprostřed rozsáhlé vodní plochy jako němý svědek a současně výkřik bezmoci: vzácná památka s románským jádrem by si zasloužila lepší péči. Jeho budoucnost je bohužel předvídatelná: během desítek let postupně chátrá, nevyšel ani žádný z plánů na vybudování expozice mapující historii okolní oblasti. S pevninou ho nespojuje most ani pravidelná lodní doprava, dostat se k němu dá jen v zimě po zamrzlé hladině. Což se vlastně nesmí, protože prostřední nádrž je přírodní rezervace, zimoviště i tažná zastávka pro ptactvo, ale stejně to nikdo nedodržuje.
Mušov
Bled

Dvě silnice a fotogenická krajina „vlevo voda, vpravo voda“: jedna ze silnic přes Novomlýnské nádrže a Atlantská cesta v Norsku

Atlantská cesta ze Strachotína do Dolních Věstonic

Krajinu takovou, jaká byla před vznikem Novomlýnských nádrží, pamatuje čím dál méně lidí. Dnes okolí Pálavy nabízí jiné zážitky, v nichž je kostel sv. Linharta nanejvýš zajímavou kulisou: na své si tu přijdou rybáři, surfaři i milovníci vína či vyhlídkových plaveb, k přitažlivým místům patří aquapark Aqualand Moravia či Archeopark v Pavlově. Okolí nádrží se dá projet na kole, pěší výlety vedou na Pálavu ke zřícenině hradu Děvičky a bílým vápencovým skalám Děvína.Jenže nebýt Novomlýnských nádrží, seriál #světovéČesko by vám nemohl nabídnout zajímavost v podobě silnic, které oddělují jednotlivé nádrže. Jsou dvě a zajímavější je ta východněji položená, spojující Strachotín a Dolní Věstonice: nelemují ji totiž stromy a při troše fantazie si tu můžete připadat jako na malé moravské Atlantské cestě.

Skutečná Atlantská cesta / Atlanterhavsveien je součástí silnice číslo 64 v regionu Møre og Romsdal v Norsku. Jde o sestavu mostů, hrází a viaduktů, které spojují řadu ostrovů a ostrůvků mezi pevninou, poloostrovem Romsdalshalvøya a největším ostrovem v oblasti Averøya. Vyhlídková pobřežní cesta je plná úchvatných scenérií a na sedm kilometrů dlouhém nejatraktivnějším úseku mezi osadami Kårvåg a Vevang budete mít pocit, že jedete autem téměř po mořské hladině.
Novomlýnské nádrže
Atlantská cesta v Norsku

Dvě levandulová pole: ve Starovičkách na jižní Moravě a na Plateau Valensole ve francouzské Provence

Výlet do moravské Provence

Na chladný sever se vám nechce a raději byste se vydali někam na slunný jih? Pro  #světovéČesko to není žádný problém: při toulkách kolem Novomlýnských nádrží, se zajeďte podívat na levandulovou farmu ve Starovičkách. Mezi tisíci keři levandule lékařské, která se tu pěstuje bez chemického ošetření a slouží k výrobě potravinářských, dekorativních a kosmetických produktů, si budete připadat jako ve francouzské Provence. Navíc uprostřed voňavých levandulových polí můžete ochutnat levandulovou kávu nebo limonádu, levandulovou zmrzlinu a dokonalé dezerty.
Starovičky
Provence

Jezero Bled, nejnavštěvovanější místo ve Slovinsku

  • Kostelů na ostrovech je ve světě celá řada, takže seriál #světovéČesko si mohl vybírat. Jako protějšek pro kostel sv. Linharta jsme nakonec zvolili ikonické jezero Bled, ležící na úpatí Julských Alp, jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Jezero s malebným ostrůvkem a hradem na skále se podobá Novomlýnským nádržím: je přitažlivým výletním cílem celý rok v každé roční době a nabízí jak luxusní odpočinek, tak zázemí pro objevování přírody a horskou turistiku.
  • Na ostrově uprostřed jezera kdysi bývala byla svatyně slovanské bohyně Živy. V 15. století tu postavili kostel Nanebevzetí Panny Marie, vedle stojí samostatná zvonice.
  • Na ostrov se dostanete buď linkovou výletní lodí, která vyjíždí každou celou hodinu z přístaviště pod Hotelem Park, nebo na tradiční loďce „pletna“, která zastavuje na několika míst kolem celého jezera. V půjčovně lodí pod hradní skálou si rovněž můžete půjčit loďku a výlet na ostrov podniknout sami a na vlastní pěst.
Půjčovna paddleboardů v Šakvicích

Půjčovna paddleboardů v Šakvicích

Půjčte si paddleboard na vodní nádrži Nové Mlýny – dolní u kempu Mars a užijte si relax pod Pálavou.

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplava a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.

Pasohlávky

Pasohlávky

Obec na břehu Novomlýnských nádrží pod Pálavou je vyhledávaným rekreačním střediskem. V létě se můžete koupat v přehradě i pobřežních jezerech, celý rok pak v aquaparku Aqualand Moravia. Známá je i archeologická lokalita se zbytky římského tábora a opuštěný kostel na ostrově uprostřed jezera.

Naučná stezka Věstonická nádrž

Naučná stezka Věstonická nádrž

Naučná stezka vede kolem Střední nádrže vodního díla Nové Mlýny, která je významnou ptačí rezervací. Na šesti stanovištích získáte informace o ptácích a rybách Novomlýnských nádrží, o zaniklé obci Mušov nebo o obnově lužní krajiny.

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Naučná stezka Brána do Římské říše v Pasohlávkách

Archeologická naučná stezce u Pasohlávek se věnuje historii Římanů na tamním území. Stezka je dlouhá 1,5 km a najdete na ní 10 zastavení. Zavede vás na místa unikátních archeologických nálezů v jedné z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v ČR, Hradiska u Mušova.

Lodní doprava Břeclav – výlety po Dyji a Nových Mlýnech

Lodní doprava Břeclav – výlety po Dyji a Nových Mlýnech

Plavby lodí po řece Dyji a Nových Mlýnech.

Aqualand Moravia Pasohlávky – místo, kde léto nikdy nekončí

Aqualand Moravia Pasohlávky – místo, kde léto nikdy nekončí

V Pasohlávkách najdete nejmodernější aquapark v České republice – 14 bazénů, 20 tobogánů, 24 saun a procedur ve Forum Romanum Wellness a restaurace Imperium s bohatým výběrem jídel. Užijte si vodní radovánky v krásné krajině Pálavských vrchů v Pasohlávkách, jen 20 minut od Brna.

Hradisko v okolí Pasohlávek

Hradisko v okolí Pasohlávek

Hlavním rekreačním centrem na vodní nádrži Nové Mlýny je obec Pasohlávky. Využít zde můžete řadu vodních sportů, turistiku či cykloturistiku v okolí.

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše prezentuje mimořádnou archeologickou lokalitu Hradisko u Mušova a vše, co archeologie kdy zjistila o pobytu Římanů u nás.

Kostel sv. Linharta – tichý svědek zaniklé obce Mušov

Kostel sv. Linharta – tichý svědek zaniklé obce Mušov

Mušovský kostel svatého Linharta stojí na ostrově uprostřed Věstonické nádrže u Ivaně u Pohořelic. S pevninou ho nespojuje most ani pravidelná lodní doprava, není běžně přístupný.

Pasohlávky – rekreační centrum na Novomlýnských nádržích

Pasohlávky – rekreační centrum na Novomlýnských nádržích

Na území především rekreační obce a v jejím blízkém okolí najdeme penziony, rekreační střediska a kempy. Pasohlávky jsou vyhledávaným cílem především letní rekreace s možností koupání v přehradě i pobřežních jezerech. V jihovýchodní části obce a na břehu vodní nádrže je Jacht klub. Od západního a východního okraje obce se rozprostírají rozlehlé ovocné sady.

Archeologická výstava Římané na Mušově

Archeologická výstava Římané na Mušově

Archeologická výstava v ATC Merkur Pasohlávky je věnována především nálezům, které zde zanechala ve 2. století n. l. X. římská legie.

Windsurfing na Pálavě

Windsurfing na Pálavě

Chcete si užít léto na max? Poznat nový sport? Nové přátele? Užít si aktivní dovolenou? Adrenalin? Zkuste nejlepší sport léta – windsurfing! Vodní nádrž Nové Mlýny v oblasti Pálavy slouží ke koupání, k rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě. Okolí je vhodné pro pěší výlety a cykloturistiku.