Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
V pětidenním programu samozřejmě není prostor na návštěvu všech pěkných míst Jihomoravského kraje. Výhodou je pohodlné ubytování na jediném místě a žádné dlouhé přejezdy. Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní tipy na ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Brno, zoo a zábavní park VIDA!

První den vás pozveme do Brna, a to do místa, kde se dětem líbí za každého počasí: do zoologické zahrady. Denně se tu odehrávají komentovaná krmení, děti mohou krmit kozy na statku a pohrát si v Dětské zoo i s dalšími zvířátky. Je tu i lanové a trampolínové centrum, po areálu jezdí vláček a pokud se vaše návštěva protáhne, naobědvat se můžete přímo v zoo, v Restauraci U tygra s výhledem do tygřího výběhu.

Část dne si vyhraďte na návštěvu zábavního vědeckého parku VIDA! v areálu brněnského výstaviště. Jsou tu spousty interaktivních exponátů, doprovodný program zahrnuje představení plná vědeckých pokusů, promítání 3D filmů, laboratoře, pokladovou hru v expozici, speciální prostor pro kutily i akce pro dospělé návštěvníky.
 

2. den: Moravský kras, Punkevní jeskyně a Westernové městečko Boskovice

Další den vás čeká přibližně 35 kilometrů a 45 minut, a ocitnete se v Moravském krasu. Nejznámější ze zpřístupněných podzemních prostor jsou Punkevní jeskyně, kde se část trasy už více než sto let proplouvá na lodičkách po ponorné řece Punkvě. Kromě mohutných podzemních dómů s bohatou krápníkovou výzdobou se zastavíte i na dně propasti Macocha. Po prohlídce můžete vyjet lanovkou k vyhlídkám do propasti z opačné strany, tedy shora.

Pokud se v Moravském krasu chcete zdržet, jsou tu i další jeskyně: Balcarka, Kateřinská, Sloupsko-šošůvské a Výpustek. Rovněž se zde dají podnikat velmi pěkné procházky, třeba Pustým žlebem od Domu přírody Moravského krasu k Punkevním jeskyním (kudy také jezdí vyhlídkový vláček).

Program pokračuje návštěvou asi 40 minut vzdáleného Westernového městečka Boskovice, které vzniklo v opuštěném pískovcovém lomu za Boskovicemi. Autentické prostředí Divokého západu s indiánskou vesnicí, saloonem, rýžovištěm zlata, střelnicí, vrškem pokladů či půjčovnou koz nabízí nejenom celodenními programy pro celou rodinu, ale také hospůdky a restaurace. Můžete se tu naobědvat, navečeřet a pokud vaše děti milují tuto tématiku, areál nabízí i stylové ubytování.
 

3. den: Aqualand Moravia a Lednicko-valtický areál

Přibližně za půl hodiny dojedete z BrnaNovomlýnským nádržím. Na jejich břehu objevíte Aqualand Moravia, největší a nejmodernější aquapark v České republice s řadou bazénů a tobogánů a okouzlujícím výhledem na Pálavu. Unikátní v celé Evropě je 242 metrů dlouhý tobogán High five, spíše vodní horská dráha, na níž celkem pětkrát pojedete do kopce. Oblíbená je i Lazy River, 315 metrů dlouhá líná řeka, kterou projíždíte na průhledných nafukovacích raftech a cestou objevíte bar s drinky pro dospělé i děti. Počítejte s tím, že milovníci vodních radovánek v Aqualandu Moravia spokojeně stráví celý den, naobědvat se můžete v Imperium Restaurantu přímo v areálu.

Odpoledne pak navštivte Lednicko-valtický areál a zámek Lednice, novogotické romantické sídlo Lichtenštejnů s rozlehlým zámeckým parkem, jednu z památek UNESCO. Objevíte tu řadu půvabných staveb, například palmový skleník, římský akvadukt, minaret, umělou zříceninu Janův hrad či zednářskou zahradu, vydat se můžete i na vyhlídkovou plavbu a výlet kočárem. V létě program zpestřuje sokolnická show v parku.
Podobně jako u Aqualandu Moravia i tady platí, že pokud se rozhodnete užít si celý areál plný zámků, zámečků, parků a zahrad, můžete v Lednicko-valtickém areálu strávit celý den, případně i delší dobu.
 

4. den: Zámek Slavkov u Brna, zoo a DinoPark Vyškov

Ráno se vydejte po dálnici D1 do Slavkova u Brna, kam dojedete z Brna přibližně za půl hodiny. Dopoledne navštivte barokní slavkovský zámek s virtuální expozicí slavné bitvy Tří císařů a projděte se zámeckým parkem. Naobědvat se můžete přímo v Zámecké restauraci.

Pouhých dvacet minut jízdy autem vás dělí od Vyškova. Odpoledne navštivte unikátní zoologickou zahradu, zaměřenou na chov domácích a hospodářských zvířat z celého světa. Vaše děti se dozví obrovské množství zajímavostí ze života domácích zvířat a na Dvorečku naší babičky přijdou do přímého kontaktu s domácími zvířaty – mohou zde krmit nebo si pohladit kůzlátka, jehňátka a další zvířata. Zoo je propojena speciálním vláčkem Dino ExpresDinoParkem, který se nalézá v malebném lesoparku na okraji Vyškova. Dinosauři si toto prostředí doslova zamilovali, objevíte tu desítky modelů v životních velikostech, 4D kino s panoramatickým filmem, ojedinělou visutou lanovou dráhu DinoBike, která vám umožní pohled na DinoPark z ptačí perspektivy, a řadu dalších atrakcí. Na večerní návrat do hotelu počítejte asi půl hodiny.
 

5. den: Skanzen Strážnice a zámek Milotice

Ráno po odhlášení z hotelu zamiřte do Strážnice (asi 85 km, cca 70 minut). Dopoledne si prohlédněte Skanzen Strážnice – Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy, po obědě pak po krátkém přesunu (20 minut, cca 23 km) dojeďte do Milotic. Barokní zámek s parkem si můžete prohlédnout klasickým způsobem, nebo využijte ojedinělou možnost a převlečte se do historických kostýmů; pro velký zájem je potřeba tento zážitek rezervovat s dostatečným předstihem. K prohlídce láká i výstava dravých ptáků, s nimiž se můžete vyfotit či si je nechat přistát na ruku.

Pak už vás čeká loučení s Jihomoravským krajem a odjezd, případně prodloužení pobytu. Pokud jedete domů přes hraniční přechod Hatě, přímo na hranicích je Merlinův dětský svět s celou řadou atrakcí, a docela blízko objevíte hrad Bítov a zámek Vranov nad Dyjí. Míříte na sever? Cestou ještě můžete navštívit pohádkový hrad Pernštejn, který si zahrál v řadě filmových pohádek. Řadu dalších zajímavých cílů samozřejmě najdete na portálu Kudy z nudy.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Jak se tam dostanete?

Jihomoravský kraj sousedí s Rakouskem a Slovenskem a díky rychlíkové trati a dálniční síti je dobře dostupný ze všech směrů. Orientační dojezdy autem do krajského města Brna: Praha 2 hodiny, Plzeň 4 hodiny, Ostrava 2 hodiny.